Spotçu Kime Denir

Spotçu Kime Denir

Spotçu Kimdir, İkinci El Eşya Alır Mı?

Aslında adı üzerinde spotçu, spot eşya satan kişiye denir. Ama toplumumuzda spot kelimesinin anlamını bilmeyen önemli bir kitle var. Biz de bu kavram kargaşasına son vermek, sizi aydınlatmak niyetiyle açıklama getirmek istedik. Eşyalarını almaya gittiğimiz kişilerden tutun dükkanımıza gelen hemen herkes bize aynı soruları soruyor. Madem ikinci el eşya satıyorsunuz size neden spotçu diyorlar gibi sorular.

SPOTÇU VE SPOT EŞYA NE DEMEKTİR?

  • Spot eşya, aslında sıfır eşya demektir. Sıfır yerine spot denemesinin sebebi eşyanın fiyatının bayii fiyatının altında olmasından dolayıdır. Peki neden fiyat bayiinin altındadır? Bunu da açıklayalım. Bazı markaların bayiileri aylık veya yıllık kotalarını (limitlerini) doldurmak için toplu alım yapmak zorundadırlar. Bu toplu alım malların ellerinde birikmelerine sebep olur.
  • Elinde fazla mal biriken bayii bu mallara önemli bir sermaye bağladığı için bu parayı geri almak istediği için nakite çevirmek ister. Perakende tek tek satmaya çalışmak yerine 5’er 10’ar spotçu dediğimiz bizim gibi kişilere satar. Hem elindeki malı eritmiş olur, hem de nakite çevirir. Tabi mal sahibi malını satarken maliyetinin altına yani zararına satacaktır.

Çünkü toplu mal alan kişi mutlaka düşük fiyata almaya çalışır. Bayiinin deposundan alınan mal artık spot eşya olmuştur, çünkü fiyatı düşmüştür. Spotçu dediğimiz bizim gibi                          esnaflar da bunu uygun fiyata, cüzi bir karla müşterilerine sunar.

  • Spot eşya demek günümüzde her ne kadar ikinci el eşya olarak algılansa da aslında öyle değildir. Sıfır eşyadır. Garantisi başlamamış, servis kurulumu yapılmamıştır. Herhangi bir yerinde vuruk, çizik bulunmamaktadır. Revizyonlu, yani tamir görüp tekrar kolilenmiş ürün de değildir.

Hangi Eşyalar Spot Olarak Alınıp Satılır?

  • Genelde beyaz eşya, buzdolabı, bulaşık makinesi, koltuk takımı, çamaşır makinesi, klima, televizyon, küçük ev aletleri akla gelmektedir. Ama her malın spot piyasası bulunur. Gıda sektöründe dahi böyle bir piyasadan söz edilebilir. Aslında paranın olduğu her yerde desek daha doğru olur.

Bazen müşterilerimizde sıfır beyaz eşya, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi alıp bize satarak nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Vadeli aldıkları ürünü bize satıp nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Böyle durumlarda kendilerinden mutlaka ürünün faturasını istiyoruz. Spotçu kime denir, spot eşya nedir gibi çok sık duyduğumuz soruyu cevaplamak istedik. Umarız size faydalı bir yazı olmuştur. Sormak istediğiniz başka detaylar varsa bizi yine arayabilirsiniz. Ekibimiz haftanın 7 günü hizmetinizdedir.

İlginizi Çekebilir:

Spot Eşya Nedir?

İkinci El Eşya Ve Spot Eşya Arasındaki Fark Nedir?

Spot Eşya Satmak İstiyorum

Spot Beyaz Eşya En Ucuz Nereden Alınır?

Spotçular Taksit Yapıyor Mu?

İkinci El Eşya Alanlar Güvenilir Mi?

Beyaz Eşya Alırken Yapılan Hatalar

Bizi Takip Edin
2022-04-04T11:45:47+03:009 Ocak 2020|0 Yorum

Yorum Yap