No Frost Buzdolabı ile Derin Dondrucu Arasındaki Fark

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondrucu Arasındaki Fark Nedir?

Bir çok kişi no frost buzdolabı ile derin dondurucu arasındaki fark nedir bunu bilmemektedir. Eğer dolabın üzerinde No frost ibaresi yazmıyorsa dışarıdan bakarak iki buzdolabı arasındaki ayrım yapmazsınız. Bunu yapabilmek için üst bölmeye bakmak gerekir.

Evimizin, iş yerimizin veya yaşadığımız farklı alanların temel ürünlerinden biri olan buzdolabı pek çok farklı şekillerde karşımıza çıkar. Kombi tipi, çift kapı, tek kapı, gardolap tipi, inox, beyaz gibi. Sizinki hangisi bilmiyoruz ama aralarındaki farklılıklar hakkında bilgiler verebiliriz. No frost buzdolabı nedir, derin dondurucu buzdolabı nedir, no frost buzdolabı nasıl soğutur, derin dondurucu nasıl soğutur gibi pek çok sorunuzu da cevaplayalım. Eğer markası ve modeli ne olursa olsun herhangi bir buzdolabı satmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz; ikinci el eşya alanlar

No Frost ve Derin Dondrucu Buzdolabı Nedir?

  • No frost buzdolabı soğutma prensini nasıldır sorusunun cevabı ile başlayalım. Bu tür dolapların üst ve alt kısımlarında hava kanalları olur ve bu hava kanalları sayesinde dolabın içinde oluşan buz kütlesinden gelen soğukluğu soğukluğu fan yardımı ile eşit olarak dağıtır. Üfleyerek soğutması sayesinde buzluk kısmındaki yiyecekler buz tutmaz ve sürekli soğukluğunu korur. Buzdolabı 8 saatte bir defrost yani buz çözme yaparak içindeki buzu eritip içindeki kanal sayesinde motorun olduğu bölümdeki kaba akıtır ve motor sıcaklığı ile bu su buharlaşır.
  • Derin dondurucu bir buzdolabı ise yiyeceklerinizi buz yaparak soğutur. Üst bölmesinde No Frost buzdolabı gibi hava kanalları yoktur, tamamen kapalıdır ve soğutmayı üst kısımda yapacağı karlanma sağlar. Alt bölmesinde de aynı prensiple çalışır. Derin Dondurucu yani bir diğer tabirle Statik0000000000 buzdolabının alt kapağını açtığınız zaman tam karşınızda ince bir buz tabakası görürsünüz. Buradaki buz tabakası buzdolabının içinin soğumasını sağlar ki belli bir süre sonra bu buz, buzdolabı tarafından otomatikman eritilir. Eritilen buz motorun üzerinde bulunan plasitk hazneye dolar ve motorun ısısı ile buharlaşır.
No Frost Buzdolabı İçi

No Frost Buzdolabı İçi

Farklılıkları Neler?

Çok fazla teknik detay verip kafanızı karıştırmak istemedik. Bir kullanıcının kolayca anlayabileceği terimleri kullanmaya çalıştık ki daha akılda kalıcı olsun. Maddeler halinde birkaç tespit yapmak gerekirse

  • No Frost buzdolabı hava kanalları (yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi) ile derin dondurucu buzdolapları ise hafif karlanma yaparak soğutur
  • No Frost buzdolabı daha fazla enerji tasarrufu sağlar.
  • Derin donrucu dolaplar istisna modeller hariç genelde tel raflıdır, No Frost buzdolabı ise cam raflı olarak üretilir.
  • No Frost buzdolapları markalar arasında farklılık gösterse de genelde daha pahalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

  • İkinci el buzdolabı da sıfır buzdolabı da alsanız bu ayrımı bilmeniz sizin için faydalıdır. Bütçeniz müsait ise no frost buzdolabı almanızı tavsiye ederiz. Çünkü kullanımı çok daha rahattır ve ekonomik, enerji tasarrufludur.
  • Buzdolabı alırken Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Samsung, Profilo, Ariston, Altus, Vestel gibi markaların dolaplarını tercih ederseniz hem servis ağından hem de marka tecrübesinden faydalanmış olursunuz. Beyaz eşya zamanla sorun çıkarabilir ve bu aşamada sorunu hızlı çözebilecek bir servis ağına ve
  • Yazımızı tamamlamadan önce müşterilerimizin çoğunun yaptığı bir hatayı düzeltmek istiyoruz. Derin Dondurucu buzdolabının buzluk kısmında oluşan karı temizlemek için bir çok kullanıcı bıçak gibi delici/kesici alet kullanmaktadır. Sivri uçlu bu aletlerle buzu kazımaya çalışmak çok yanlış bir yöntemdir. Böyle yaparsanız zemini delebilir, dolabınızda tamir edilemeyecek bir hasar açabilirsiniz. Buzdolabınıza kesinlikle böyle bir müdahale de bulunmayın. Karlanma büyük boyutlara ulaştığında dolabınızı fişten çekin ve buzun erimesini bekleyin.

Kimi kullanıcılar saç kurutma makinesi yardımıyla erimeyi hızlandırmaya çalışsa da bu yöntem de yanlıştır. Çünkü saç kurutma makinesinden gelen sıcak hava buzdolabının plastiğine zarar verecek ve eğilmesine sebep olacaktır. Daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilir sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:

İşinize yarayabilecek faydalı bilgilerin olduğu yazılarımız için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

Bizi Takip Edin
2022-07-06T18:14:15+03:0011 Şubat 2017|0 Yorum

Yorum Yap