Çamaşır Makinesi Neden Ses Yapar

Çamaşır Makinesi Neden Ses Yapar

Evlerimizin vazgeçilmez eşyalarından olan çamaşır makinesi sık veya yanlış kullanım sebebiyle zamanla yıpranır ve ses yapmaya başlayabilir. Bu sesi yapması normaldir ve bir arıza belirtisi değil makinenizin içindeki bazı parçaların kullanım ömrünün bittiğini gösterir.

Umut Spot olarak her ne kadar ikinci el çamaşır makinesi alanlar veya spot beyaz eşya alanlar ile ilgili aramalarınızda karşınıza çıkıyor olsak da sizlere faydalı bilgiler vermeye de gayret ediyoruz. Amacımız hem müşterilerimize işlerine yarayabilecek bilgiler vermek hem de herhangi bir eşyanızı 2.el olarak satacağınız zaman bizi aklınızda bulundurmanızı sağlamaktır. İsterseniz çamaşır makinesi neden ses yapar başlıklı yazımıza geçelim.

Çamaşır Makinesi Ses Mi Yapıyor?

Çamaşır makinesi yıkama yaptıktan sonra program sonuna geldiğinde, yani işi bittiğinde en son sıkmaya geçer. İçindeki suyu boşaltır, önce sonra yavaş yavaş sonra da gittikçe hızlanmak suretiyle sıkmaya geçer. Makine bu hızlı sıkma aşamasına geldiğinde çok fazla ses yapabilir. Peki neden?

 1. Böyle bir duruma sebep olabilecek ilk etken çamaşır makinenizin dengesiz olmasıdır. Bir ayağının boşta olması, yani dengesiz durması, sıkma esnasında çamaşır makinenizin sağa sola sallanmasına, bu sallanmada makinenizin ileri doğru gitmesine sebep olacaktır. Çamaşır makinenizin ayak ayarını yapmanız, yani mümkünse sabitlemeniz, hiç kıpırdamadığı bir dengeye getirmeniz gerekmektedir. Makinenizin sabit bir dengede durması sıkmaya geçtiğinde ses yapmasına ve yürümesine engel olur.
 2. Bu tedbiri almanıza rağmen ses veya yürüme devam ederse makinenizin kazanını tutan amortisörlerden biri veya birkaçı patlamış demektir ki, bir servis elemanından yardım istemeniz, yani tamir ettirmeniz gerekmektedir ki bu amortisörler çok pahalı parçalar değildir. Bazı markaların çamaşır makineleri sabit kazanlı olduğu için amortisör değişmek mümkün olmadığı için kazanın değişmesi gerekebilir. Kazan değişmesi daha maliyetli bir işlemdir.
 3. Dengesiz çamaşır yüklemeniz de makine içerisinde ses yapar. Bu yüzden makinenizi kapasitesinden fazla kıyafet ile doldurmayın.
 4. Yıkama esnasında cızırtı şekline bir ses geliyorsa tamburun içini kontrol edin. Bozuk para, toka, anahtar veya başka bir parça düşmüş olabilir. Bunlardan biri yoksa genelde makinenizin sol altında bulunan pompa kapağını çıkarıp pompayı temizleyin.
 5. Makinenizin arkasında bulunan ve kazanını sabitleyen nakliye emniyet civataları üzerinde kalmış olabilir, bunları çıkarın. Sıfır çamaşır makinesi alanlar buna mutlaka dikkat etmelidir.
 6. Çamaşır makinesi arka kapağını çıkardığınız zaman aşağıdaki resimde göründüğü gibi kasnak vidasını fark edeceksiniz. Bu vida zamanla gevşeyebilir ve ses çıkarmaya başlar. Vidayı sıkarsanız sesi kesebilirsiniz.
Makine Kasnak Vidası

Makine Kasnak Vidası

Ses Kesilmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Sıfır veya ikinci el çamaşır makinesi aldığınızda yıkama esnasında gelen ses canınızı sıkabilir. Bu yazımızda çamaşır makinesi sıkmaya geçince neden ses yapar sorunuzun cevabını vermeye çalıştık. Yukarıda verdiğimiz bilgileri okuyup yapabildiklerinizi uyguladığınızda hala ses kesilmiyorsa mutlaka bir servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Eşyalarınız ile ilgili faydalı bilgiler almak isterseniz internet sitemizin blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Yorumları

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Fiyatları 2022

Çamaşır Makinesi Neden Su Boşaltmaz?

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanışlı Mı?

Bizi Takip Edin
2022-07-06T17:31:33+03:008 Aralık 2016|4 Yorum

4 Comments

 1. Yücel Aksoy 23 Şubat 2023 - 22:43

  Makine yıkama bittikten sonra küt küt ses geliyor sebebi nedir nasıl bir arızası var

 2. admin 25 Şubat 2023 - 22:47

  Bu konularda teknik bilgimiz olmadığı için net bir cevap vermemiz mümkün olmaz Yücel bey
  Bir teknik servisle görüşseniz daha doğru olur
  Teşekkür ederiz.

 3. Kenan mazlum 3 Temmuz 2023 - 00:22

  Makine yıkarken içinde bilyeler dağılmış gibi ses çıkartıyor ve su gideri de tahliyesi olmuyor

 4. admin 10 Temmuz 2023 - 21:26

  Merhaba
  Kenan bey uzman bir servisle görüşmenizi tavsiye ederiz daha iyi yardımcı olacaklardır

Yorum Yap