Buzdolabı kapağı lastiği neden tutmaz ve kapağı neden kapanmaz bundan bahsederek sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarmak istiyoruz. Gün içerisinde yoğun kullandığımız beyaz eşyaların başında buzdolabı gelmektedir. Her ihtiyacımızda kapağını açıp kapattığımız, içerisindeki sıcaklık-soğukluk dengesinin korunması gereken bu vazgeçilmez ürünler zamanla bazı problemler çıkarabilir. Kimi problemleri yetkili veya özel servis çağırarak çözebileceğiniz gibi kimi arızalarda da kendi yöntemleriniz, pratik çözümlerle, masrafa girmeden çözülebilir.

Buzdolabı kapağı neden kapanmıyor, buzdolabı kapağı kapanmıyorsa ne yapmalıyım, buzdolabı kapağı neden kapanmaz en çok duyduğumuz şikayetlerdir. Bu problem bir kaç basit yöntemle düzeltilebilir. Peki nasıl bir yol izlenebilir, ne yapılabilir? İsterseniz size bunlardan bahsedebiliriz.

Buzdolabı Kapağı Neden Kapanmaz

Buzdolabı Kapağı Neden Kapanmaz

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Bu can sıkıcı durumla pek çok kişi karşılaşabilmektedir. Buzdolabı kapısı kapanmadığında için içeri sıcak hava girecek, buzdolabı gerekli soğukluğa ulaşamadığı için sürekli çalışıp soğuk üfleyecek, bu durum gıdalarınızı buz tutturacaktır. Hem boşa enerji sarfiyatına hem de gıda israfına sebep olacaktır. Peki buzdolabı kapısı vakum yapmıyorsa çözümü neler olabilir?

  • Daha çok ikinci el buzdolabı alanlar bu detaya dikkat etmelidir. Çünkü uzun süre kullanılmış ikinci el buzdolabı zamanla lastik problemi çıkarabilir. İlk anda fark etmeyebilirsiniz ancak ilerleyen aylarda size masraf olarak yansıyabilir.
  • Ne yapmalısınız? Öncelikle bir kolonyalı mendil veya ıslak bez alarak lastiklerin iç kısmını iyice temizleyin. Aralara giren yemek veya kuru gıda kırıntıları lastiklerin sağlıklı yapışmasını engelleyecektir. Yapacağınız kısa bir temizlik sorunu büyük oranda ortadan kaldıracaktır. Ufak tefek gıdadan ne olur demeyin lastiğin çekim gücünü ciddi şekilde etkilemektedir.
  • Lastikleri temizledikten sonra problem hala geçmediyse aralara pudra dökerek lastik içindeki mıknatısların çekim gücünü artırabilirsiniz. Pudra her yere eşit olarak güzelce dağıtılmalıdır. Lastiğin yırtık bir yeri varsa burası da iyi çekim yapamayacak, burada da boşluk olacaktır. Yırtık yerden mıknatıs sokabilir, bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem de sıcak su kullanma yöntemidir. Kapağı kapanmayan ver çok kolay açılan buzdolabınızın lastiklerine iyice haşlanmış sıcak suyu gezdire gezdire dökün. Lastikler kauçuk olduğu için sıcak su dökünce lastikler genleşecek, rahatlayacak ve tutunma oranı artacaktır.
  • Bir diğer olasılık da dolabınızın kapağının düşmüş olma ihtimalidir. Çok kullanımdan dolayı zamanla kapılarda düşme, sarkma olabilir. Eğer böyle bir şey varsa lastik gövdeye tam oturmayacak, aradan sıcak hava girecektir. Kapağınızı hafif yukarı kaldırıp boşluk kısmına plastik cırcırlı kelepçe koyabilirsiniz. Yine de sorunu çözemediniz ve sıkılıp dolabınızı ikinci el olarak elden çıkarmak isterseniz hemen tıklayabilirsiniz; ikinci el buzdolabı alanlar

Sıfır Buzdolabı Aynı Sorunu Çıkarırsa Ne Yapmalı?

Sıfır buzdolabı alanlar böyle bir sorun yaşadığında ilk önce yetkili servisle görüşürse çok daha mantıklı olur. Çünkü ürün garanti kapsamına girmektedir ve servis lastiği ücretsiz değiştirmekle yükümlüdür. Aslında sıfır buzdolabı alımlarında böyle problemlerle çok karşılaşılmaz ama yaşanması halinde hiçbir şekilde müdahale etmemelisiniz.

Tüketiciler tarafından bilinen, güven duyulan markaların servisleri böyle sorunları çok kısa süre içinde çözebilmektedir. Dolayısıyla sıfır buzdolabı alırken ürünün yetkili servis yaygınlığına, evinize yakın yetkili servisi bulunan bir markayı almaya özen göstermelisiniz. Basit bir kaç çözümle sorunun nasıl ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekmek istedik. Sizin de başınıza böyle bir olay gelirse hemen servis çağırmayın, bu yöntemleri deneyin mutlaka biri faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

İşinize yarayabilecek faydalı bilgilerin olduğu yazılarımız için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

 

Bizi Takip Edin
2024-05-20T00:20:07+03:0012 Mart 2019|0 Yorum

Yorum Yap