Spot Eşya Nedir

Spot Eşya Nedir

Tüketiciler arasında en çok karıştırılan hatta bilinmeyen tanımlardan biri de spot eşya kavramıdır. İkinci el eşya alan yerler de artık spotçu olarak anıldığı için insanların aklının karışması çok normal. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak için ikisinin de ayrı ayrı tanımlarını yaparsak aradaki farkı anlatmak  daha kolay olacaktır.

İkinci el eşya veya spot eşya satmak istiyorum diyen insanlara yıllardır hizmet verdiğimiz için size en doğru bilgileri verecek bilgi ve deneyime sahibiz. İşte hem tanımları hem farklılıkları anlatan yazımız.

SPOT EŞYA NEDİR?

Spot eşya demek sıfır eşya demektir, yani halk arasında anlaşıldığı gibi 2. ikinci el eşya demek değildir. Peki neden spot ismi ile anılır. Bu tür eşyalara spot denmesinin sebebi sadece fiyatı ile alakalıdır. Bir eşyanın bayii fiyatı ile spot fiyatı birbirinden farklıdır ancak ürün tamamen aynıdır.

Yani Arçelik bayisinde gördüğünüz sıfır çamaşır makinesi ile spotçu dediğimiz kişilerde aynı modeldeki çamaşır makinesi birebir aynıdır. Sadece spot olanın fiyatı düşüktür. Bu fiyat farkının oluşma sebebini de anlatacağız.

Bazı büyük firmalar bayiileri aracılığı belli başlı ürünlerini piyasaya sürer. Burada amaç elde fazla olan malı piyasada nakite çevirmektir. Bu da spot piyasanın oluşmasına sebep olur. Örneğin bir beyaz eşya bayi elindeki fazla olan buzdolaplarını spotçu dediğimiz kişilere toplu satıp depodaki malını nakite çevirir. Spotçu dediğimiz bizler de bu alımı düşük fiyattan yapar, düşük karla insanlara kendi mağazamızda satarız.

Spot ve İkinci El Eşya Arasındaki Fark

Spot ve İkinci El Eşya Arasındaki Fark

2. İKİNCİ EL EŞYA NEDİR?

Bu konuda çok söze gerek yok aslında malum adı üzerinde kullanılmış eşya demektir. Ancak biz bu işin ticaretini yaptığımız için bizim için ikinci el eşya demek satılabilir, sağlam ve temiz ürün demektir. Çok yıpranmış, satışı mümkün olmayan, kimsenin alıp kullanmak istemeyeceği eşyaları maalesef biz de satın alamıyoruz.

Ev eşyası bizim ana branşımız olduğu için insanların evinde, iş yerinde, deposunda kalan pek çok eşyasını satın alıyoruz. Bizim gibi bu işle uğraşan, kullanılmış eşya alım satım işi yapan kişilere de eskici, 2.elci, ikinci el eşyacı denir.

İKİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

  • İkinci el eşya ise adı üzerinde daha önce az veya çok kullanılmış üründür. Spot eşya gibi ambalajında değildir, garantisi yoktur. Beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, televizyon gibi her ürün gurubu ikinci el eşyasına rastlamak mümkündür. Bir örnek verirsek daha iyi anlaşılır diye düşünüyoruz. Bir led televizyon var. Bu televizyon kutusunda ise, hiç açılmamışsa, faturası varsa bu ürün spot led televizyon olarak bilinir. Ancak açılıp belirli bir süre kullanılmışsa ikinci el olarak adlandırılır.

 

  • Bazı müşterilerimiz bu kavramları karıştırdıkları için bize kullanılmış eşyalarını spot eşya olarak anlatmaktadırlar. Ancak işin aslı yukarıda anlattığımız gibidir. Kullanılmışsa ikinci el, değilse sıfır yani spot demektir. Spot eşya sadece dayanıklı tüketim sektöründe değil, mobilya, elektronik eşya, aksesuar, bilgisayar gibi sektörlerde de olabilmektedir.

Siz de ikinci el eşya veya spot eşya satmak istiyorsanız bizi haftanın 7 günü arayabilir, aynı gün içerisinde nakit olarak satabilirsiniz. Hiçbir nakliye veya taşıma ücreti ödemeden, zahmet çekmeden, güven içerisinde bir alışveriş ile eşyalarınızı elden çıkarabilirsiniz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız. İlgilinizi çekebilecek, size faydalı olacak diğer yazılarımız için aşağıdaki başlıklara tıklayarak göz atabilirsiniz;

İlginizi Çekebilir:

Spot Eşya Nedir?

Spot Eşya Satmak İstiyorum

Spot Beyaz Eşya En Ucuz Nereden Alınır?

Spotçular Taksit Yapıyor Mu?

Spotçu Kime Denir?

İkinci El Eşya Alanlar Güvenilir Mi?

Beyaz Eşya Alırken Yapılan Hatalar

Bizi Takip Edin
2022-04-04T11:44:50+03:0031 Ekim 2016|2 Yorum

Yorum Yap