Spot Eşya Nedir

Spot Eşya Nedir

Halk arasında en çok karıştırılan tanımlardan birisi de Spot eşya kavramıdır. Kimi ikinci el eşya ile karıştırmakta, kimisi ise defolu eşya ile aynı şey olduğunu zannetmektedir. Peki doğrusu hangisi? Umut Spot olarak yıllardır bu sektörde olduğumuz ve müşterilerimizden sürekli bu soruyu duyduğumuz için en doğru bilgiyi almanızı istedik. Böylece eşyalarınızı satarken veya bir eşya alırken daha bilinçli seçimler yapabileceksiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

SPOT EŞYA NEDİR?

Spot Eşya; yetkili satıcının elinde fazla olan veya satmakta zorlandığı ürünleri, değerinin altında bir fiyatla piyasaya sürmesi ile oluşan ürünlerdir. Bayii fiyatının altında bir rakama satılmasının sebebi de budur.

Konu tanımlama ile anlaşılabilecek bir konu olmadığı için bir örnek ile açıklamak daha faydalı olacaktır. X marka bir beyaz eşya bayisi aylık bir satış kotası ile çalışır ve bayiliğini yaptığı markanın örneğin çamaşır makinesinden 1 ay içinde belli adette almak zorundadır. Aldığı bu çamaşır makinelerini kısa süre içinde satarak para kazanmak en azından bağladığı parayı geri almak ister.

Piyasa koşulları veya mevsimsel sebeplerden dolayı her ay bu çamaşır makinelerini son kullanıcıya satarak bitiremeyen bayii spot piyasaya yönelir. Spot eşya alan yerler ile iletişime geçer istediği kadar adette çamaşır makinesini satar. Tabii satış fiyatı da düşük olur. Çünkü satmak ve stoğunu eritmek zorundadır. Spot fiyatta bu şekilde ortaya çıkar. Bayii fabrikadan aldığı fiyatın altında satış yaptığı için spotçu bu ürünü ucuz alıp cüzi bir karla satar.

SPOTÇU KİMDİR? KİME SPOTÇU DENİR?

Şöyle bir toparlamak gerekirse spot eşya demek, sıfır yani hiç kullanılmamış eşya demektir. Spot olarak adlandırılmasının sebebi sadece fiyatının düşük olmasından dolayıdır. Dediğimiz gibi nakliye hasarlı veya defolu değildir. Spotçu ise bu eşyaların alım satım işleri ile uğraşan kişilere denir. Spot eşya alan yerler genelde spotçular çarşısı dediğimiz yerlerde olur. En çok bilinen ve tercih edilenleri Pendik spotçular çarşısı ile Küçükyalı spotçular çarşısıdır.

 

Spot Beyaz Eşya Alan Yerler

Spot Beyaz Eşya Alan Yerler

NE TÜR SPOT EŞYA ALIYORUZ?

Her eşyanın spot piyasası olabilir. Bizim işimiz genelde spot beyaz eşya, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, led televizyon, bulaşık makinesi gibi ürünlerdir. Ancak mobilya, gıda, otomotiv, tekstil gibi sektörlerde de bu şekilde bir piyasası oluşmaktadır. Aslında para ile alınıp satılan her eşya veya ürünün spotu olabilir. Sürekli karışan ikinci el eşya ve spot eşya arasındaki detayları şöyle bir toparlayalım isterseniz.

İKİNCİ EL EŞYA İLE ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

  • Spot ürün sıfırdır. Hiç kullanılmamış paketi açılmamıştır. Özellikle vurgulamak da fayda var revizyonlu eşya da spot değildir. Çünkü paketi açılmış, tamir görmüş veya taşıma esnasında ufak tefek darbe almıştır.
  • Spot ürün garantisi başlamamış üründür. Yani kurulumu yapılmamıştır. Çok kısa süre de olsa, servis tarafından kurulumu yapılmış her eşya ikinci el olarak adlandırılır. Tabi ki çok kullanılmış eşyalar ile kıyaslanmaz ancak sıfır olarak da değerlendirilemez. İkinci el eşyanın ise garantisi yoktur.
  • Spot ürün faturalıdır, ikinci el eşya da fatura kesilmez, gider pusulası verilir.

Yukarıda detaylı şekilde anlattıklarımızın dışında size verilecek her bilgi yanlıştır. Hiç kafanızı karıştırmayın. Piyasada artık revizyonlu ürün bulma ihtimaliniz de çok düşüktür. Sigorta firmalarının taşıması esnasında darbe alan, tamir görüp satışa sunulan eşyalar vardır. Ancak her markada böyle bir satışa rastlanmaz. Art niyetli kişi veya firmalar kullanılmış eşyaları elden geçirdikten sonra size sıfır diye satmak isteyebilir bunlara kanmayın ve dikkatli olun. Umarız faydalı bir makale olmuştur. Kafanıza takılan şeyler olursa 0533 493 33 90 numaralı hattımızı arayabilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Saygılarımızı sunarız.

 

Bizi Takip Edin
2021-11-08T21:52:42+03:0024 Ocak 2017|0 Yorum

Yorum Yap