Tüketiciler arasında en çok sorulan sorulardan biri de Spot eşya nedir sorusudur. Kimi ikinci el eşya ile karıştırmakta, kimisi ise defolu eşya ile aynı şey olduğunu zannetmektedir. Peki doğrusu hangisi? Umut Spot olarak yıllardır bu sektörde olduğumuz ve müşterilerimizden sürekli bu soruyu duyduğumuz için en doğru bilgiyi almanızı istedik. Böylece eşyalarınızı satarken veya bir eşya alırken daha bilinçli seçimler yapabileceksiniz.

Spot eşya alanlar ne tür eşyalar alır, alınan ürünler değerinin ne kadar altında olur gibi merak ettiğiniz konulara da değinmek istiyoruz. 20 yıla yakın süredir bu sektörde hizmet verdiğimiz için verdiğimiz bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

Spot Eşya Nedir?

Spot eşya; yetkili satıcının elinde fazla olan veya satmakta zorlandığı ürünleri, değerinin altında bir fiyatla piyasaya sürmesi ile oluşan ürünlerdir. Bayii fiyatının altında bir rakama satılmasının sebebi de budur. Konu tanımlama ile anlaşılabilecek bir konu olmadığı için bir örnek ile açıklamak daha faydalı olacaktır.

Sıfır eşya satan bayiiler stoklarını eritmek veya nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ellerindeki ürünleri maliyetinin altında bir rakama spotçulara satar. Spotçu adetli, fazla alım yaptığı için aldığı ürünleri uygun fiyatta ve cüzi bir kar ekleyerek satışa çıkarır.

Bayii raflarında 30 bin Tl den satılan bir ürünün spot piyasada 25-26 bin bandında satılmasının sebebi budur. Bazen de üretici fabrikalar bayilerine verdikleri fiyatın altında fiyata spot piyasaya mal verebilirler. Bu ahlaki bir davranış olmasa da nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bu yola başvuran firmalar vardır.

Spot-Camasir-Makinesi-Fiyatari

Sıfır ve spot çamaşır makinesi fiyatları nasıl belirleniyor?

Spot Eşyanın Özellikleri Nelerdir?

Spot eşya alırsanız aldığınız üründe herhangi bir sorun olur mu? Ürün defolu veya arızalı mıdır, tamir görmüş bir ürün müdür? Kesinlikle böyle bir şey söz konusu olmaz. Özetle bu tür eşyaların özelliklerinden de bahsedelim.

  • Ambalajı açılmamış, paketli üründür. Örneğin Arçelik sıfır buzdolabı nasıl ise spot olanı da aynıdır.
  • Faturası vardır.
  • Markanın yetkili servisi tarafından kurulumu yapılır. Zamanla arıza yaparsa yetkili servis tarafından onarılır.
  • Uygun fiyatlıdır.

Spot ürün gördüğünüz zaman kesenize uyuyorsa satın almaktan kesinlikle çekinmeyin. Kulaktan dolma bilgilere, sağdan soldan duyduklarınıza değil ekibimizin verdiği bilgilere itimat etmenizi öneririz.

Spotçu Kimdir?

Şöyle bir toparlamak gerekirse spot eşya demek, sıfır yani hiç kullanılmamış eşya demektir. Spot olarak adlandırılmasının sebebi sadece fiyatının düşük olmasından dolayıdır. Dediğimiz gibi nakliye hasarlı veya defolu değildir. Spotçu ise bu eşyaların alım satım işleri ile uğraşan kişilere denir. Spot eşya alan yerler genelde spotçular çarşısı dediğimiz yerlerde olur.

Spot Eşya Nerede Satılır?

Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası ayrı ayrı ele alındığında pek çok çarşıdan bahsedebiliriz. Anadolu Yakası için bilinen ve tercih edilenleri Pendik Spotçular Çarşısı ile Küçükyalı Spotçular Çarşısıdır. Avrupa Yakasında ise Yenibosna da, Avcılar, Küçükçekmece ve Şirinevler bölgesinde bu tarz eşya satan yerlere rastlamak mümkündür. 

Spotçular Ne Alır?

Her eşyanın spot piyasası olabilir. Bizim işimiz genelde spot beyaz eşya, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, led televizyon, bulaşık makinesi gibi ürünlerdir. Ancak mobilya, gıda, otomotiv, tekstil gibi sektörlerde de bu şekilde bir piyasası oluşmaktadır. Aslında para ile alınıp satılan her eşya veya ürünün spotu olabilir. Sürekli karışan ikinci el eşya ve spot eşya arasındaki detayları şöyle bir toparlayalım isterseniz.

Arçelik sıfır beyaz eşya bayii fiyatları için tıklayabilirsiniz.

İkinci El Eşya İle Spot Eşya Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki eşya türü arasındaki farklardan bahsedersek konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyoruz. Aslında çok büyük farklar olsa da satıcıları sebebiyle bu tür eşyalar aynı zannedilmektedir. Bakalım ikisi arasındaki farklar neler

  • Spot ürün sıfırdır. Hiç kullanılmamış paketi açılmamıştır. Özellikle vurgulamak da fayda var revizyonlu eşya da spot değildir. 
  • Spot ürün garantisi başlamamış üründür. Yani kurulumu yapılmamıştır. Çok kısa süre de olsa, servis tarafından kurulumu yapılmış her eşya ikinci el olarak adlandırılır.
  • İkinci el eşyanın garantisi yoktur.
  • Spot ürün faturalıdır, ikinci el eşya da fatura kesilmez, gider pusulası verilir.

Yukarıda detaylı şekilde anlattıklarımızın dışında size verilecek her bilgi yanlıştır. Art niyetli kişi veya firmalar kullanılmış eşyaları elden geçirdikten sonra size sıfır diye satmak isteyebilir. Bu tür satıcılara ve eşyalara kanmayın ve dikkatli olun. Umarız faydalı bir makale olmuştur. Kafanıza takılan şeyler olursa 0533 493 33 90 numaralı hattımızı arayabilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2024-04-30T22:22:43+03:0024 Ocak 2017|0 Yorum

Yorum Yap