Halk arasında en çok karıştırılan tanımlardan birisi de Spot Eşya kavramıdır. Kimi spot eşyayı ikinci el eşya ile karıştırmakta, kimisi ise defolu eşya ile aynı şey olduğunu iddia etmektedir.

Spot Eşya; yetkili satıcının çeşitli sebeplerden dolayı elindeki fazla veya satmakta zorlandığı ürünleri, değerinin altında bir fiyatla piyasaya sürmesi ile oluşan ürünlerdir. Bayii fiyatının altında bir rakama satılmasının sebebi de budur.

Konu tanımlama ile anlaşılabilecek bir konu olmadığı için bir örnek ile açıklamak daha faydalı olacaktır. Şöyle açıklayalım. X marka bir beyaz eşya bayisi aylık bir satış kotası ile çalışır ve bayiliğini yaptığı markanın çamaşır makinesinden 1 ay içinde belli bir adette almak zorundadır. Aldığı bu çamaşır makinelerini kısa süre içinde satarak para kazanmak en azından bağladığı parayı geri almak ister.

Piyasa koşulları veya mevsimsel sebeplerden dolayı her ay bu çamaşır makinelerini son kullanıcıya satarak bitiremeyen bayii spot piyasaya yönelir. Spot eşya alan yerler ile iletişime geçer istediği kadar adette çamaşır makinesini satar. Tabii satış fiyatı da düşük olur. Çünkü satmak ve stoğunu eritmek zorundadır. Spot fiyatta bu şekilde ortaya çıkar. Bayii fabrikadan aldığı fiyatın altında satış yaptığı için spotçu bu ürünü ucuz alıp cüzi bir karla satar.

Her eşyanın spot pazarı olabilir. Bizim işimiz genelde spot beyaz eşya, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, led televizyon, bulaşık makinesi gibi ürünlerledir. Ancak mobilya, gıda, otomotiv, tekstil gibi sektörlerde de spot eşya alınıp satılır.

Müşterilerimizin çoğu ikinci el eşya ile spot eşya arasındaki farkı bilmemektedir. İsterseniz bu detaylardan da bahsederek konuyu toparlayalım.

  • Spot ürün sıfırdır. Hiç kullanılmamış paketi açılmamıştır.
  • Spot ürün garantisi başlamamış üründür. Yani kurulumu yapılmamıştır. Çok kısa süre de olsa, servis tarafından kurulumu yapılmış her eşya ikinci el olarak adlandırılır. Tabiki çok kullanılmış eşyalar ile kıyaslanmaz ancak sıfır olarak da değerlendirilemez. İkinci el eşyanın ise garantisi yoktur.
  • Spot ürün faturalıdır, ikinci el eşya da fatura çoğu zaman verilmez.

 

spot eşya nedir?

                     spot eşya nedir?