İkinci el eşya alırken nelere dikkat edilmeli konusu hakkında bilgi sahibi olursanız paranızı daha dikkatli harcamış olursunuz. 2.el eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, hangi detaylara bakılmalı, hangi eşya nasıl alınmalı bunlardan bahsedeceğiz. Önceden dar gelirli insanların, öğrencilerin ve kısa süreli eşya ihtiyacı olanların uğrak yeri olan ikinci el eşya alan alanlar ve spotçular artık maddi durumu iyi olan insanlar için de alternatif oldu. Çünkü kullanılmış eşya almak sadece maddi durumla değil kişisel zevkler ve dekorasyon fikirleri ile de alakalı olmaya başladı.

Umut Spot olarak yıllardır bu işle meşgul oluyor, insanların kullanmak istemedikleri eşyalarını satın alıp dükkanımızda belirli bir karla satıyoruz. Daha önce hiç 2.el eşya almamış, almak aklınıza gelmemiş olabilir ama bir gün almak isterseniz yazımızın size faydalı olacağı kesin.

İkinci el eşya alan satan firmalar nerededir, ne alır ne satar, ikinci el eşya alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruların tamamının cevaplarını bulabileceksiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

Spot Eşya Ve İkinci El Eşya Arasında Ne Fark Var?

Bu konuyu daha önceki yazılarımızda uzun bir şekilde ele aldığımız için burada kısa bir açıklama yapacağız. Spot eşya alanlar ile ikinci el eşya alan firmalar genelde aynı işi yaparlar. Ama spot eşya demek 2.el demek değil aksine sıfır eşya yani kullanılmamış ürün demektir. Küçükyalı Spotçular Çarşısı, Yenibosna veya Poli Spotçular Çarşısı gibi yerlerde hem ikinci el hem sıfır eşya bulabilirsiniz.

İkinci el eşya alanlar

İkinci el eşya alanlar

İkinci El Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat etmeniz gereken detaylar alacağınız ürünün türüne göre değişmektedir. İkinci el eşya alım satım yapan yerler pek çok ürün aldığı için hepsi için tek tek açıklama yapmak yerine ürün gruplarına göre bazı ipuçları vermek daha faydalı olacaktır.

 • Aslında ilk dikkat etmeniz gereken eşyayı alacağınız esnaftır. Dürüst, eşyaları temiz olan, Google yorumları olumlu olan, yaklaşımı dürüst olan bir firma tercih etmenizi öneririz; ikinci el eşya alan yerler
 • Sadece fiyat odaklı düşünmeyin. Özellikle ikinci el beyaz eşya, televizyon, elektronik eşya, klima gibi eşyaları alırken eşyanın geçmişini öğrenmeye çalışın. Örneğin ikinci el televizyon alacaksanız size gösterilen cihazın nereden alındığını, neden satıldığını tamir görüp görmediğini kısaca sorun.
 • Aldığınız hiçbir ürün için nakliye veya taşıma ücreti ödemeyin. Eğer mesafeniz çok çok uzak değilse satıcı nakliye kısmını kendi halletmek zorundadır. Mesafeniz uzak ise nakliye ücreti ödemek yerine küçük bir yakıt bedeli vermeyi teklif edin.
 • Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak gibi eşyalar aldıysanız montajının ücretsiz yapılmasını talep edin. Genelde spot eşya satan firmalar bunun için ücret istemez ama size ekstra bir hizmetmiş gibi sunulmasına aldanmayın.
 • Satıcının aldığınız eşya için size ne kadar garanti süresi verdiğini sorun ve bunun karşılığında yazılı bir belge isteyin.

İsterseniz yazımızın devamına ürün bazlı devam edelim. Böylelikle vereceğimiz detayları daha iyi anlayacak, dikkat etmeniz gereken noktaları çok daha kolay belirleyeceksiniz.

İkinci El Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İkinci el beyaz eşya en çok alınıp satılan ürünlerdir. Son zamanlarda sıfır beyaz eşya fiyatları gittikçe yükseldiği için kullanılmış olan temiz ürünleri satın alabiliyorlar. Kullanmadan bilemezsiniz elbette ama satın almadan önce dikkat edebileceğiniz bazı detayları paylaşacağız.

 • İkinci el beyaz eşya alan yerler genelde temiz, sağlam ve az kullanılmış ürünleri almayı tercih ederler. Yine de alım yaparken ürünün daha önce tamir görmemiş olmasına özen gösterin. Bunu satıcıya mutlaka sorun. Hatta ikinci el buzdolabı alacaksanız arkasını çevirip şöyle bir göz atın, motor kısmında anormal bir şey görebilirsiniz.
 • 2.el buzdolabı alırken kapaklarını açıp lastiklerinde yırtık olup olmadığına, sebzeliklerinde kırık olup olmadığına bakın.
 • İkinci el çamaşır makinesi alacağınız zaman deterjan çekmecesini  çekip temizliğine, delik olup olmamasına bakın. Kazanı elinizle çevirin hiç durmadan tam tur dönmesi gerekir. Kazan dönerken anormal sesler çıkarmamalıdır. Mekanik, takır tukur sesler çıkarırsa rulmanı bozuk veya amortisörleri patlak olabilir.
 • 2.el bulaşık makinesi alırken tabanı plastik değil metal olanları tercih edin. Çünkü plastik olanları zamanla koku yapıyor. Çok programlı bulaşık makinesi en iyisidir demek değildir. Az programlı, işinizi görebilecek ürünleri tercih edip uygun fiyatla ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
İkinci-El-Televizyon-Alirken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

İkinci el tv alırken nelere dikkat edilmeli

İkinci El Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Müşterilerimizin en çok ilgi gösterdiği eşyanın başında hiç şüphesiz ikinci el televizyon geliyor. Özellikle yeni model, smart ve büyük ekran televizyonları almasalar da fiyatını sormak, piyasasından haberdar olmak istiyorlar.

 • İkinci el televizyon alanlar az kullanılmış, temiz ve fiyat avantajı sunan modeller alıp satabiliyor. Bu yüzden sıfır televizyon veya spot televizyon almadan önce ikinci el led televizyon alan yerler ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
 • Diyelim ki bir cihaz beğendiniz ve almayı düşünüyorsunuz. Ne yapmalısınız? Kesinlikle denemeden, görüntüyü görmeden almayın deriz. Daha sonra görüntü üzerinde kararma, çizgi, gölge gibi sorunların olup olmadığına dikkatlice bakın
 • Özellikle beyaz görüntü varken kontrol edin, beyaz ekran yoksa youtube den beyaz ekran videosunu açabilirsiniz. Bu görüntüyü tam ekran yaptığınızda kusurları varsa tek tek görünecektir.
 • Bilinen, güvenilen markaları tercih etmelisiniz. Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Panasonic ilk tercih edilenlerdir. Arçelik, Vestel, Beko, Axen, Sunny gibi yerli markalar da artık güzel modeller üretebiliyor.

İkinci El Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Koltuk takımı, yatak odası, ofis mobilyası, bahçe mobilyası, deri koltuk gibi eşyalar da talep gören eşya gruplarıdır. Çok yıpranmamış, az kullanılmış, kondisyonu iyi kalmış olan ne kadar mobilya varsa değerinde alınıp satılır.

 • İkinci el mobilya genelde masa sandalye, koltuk takımı, köşe koltuk, ofis mobilyası, bahçe mobilyası, L koltuk, yatak baza gibi ürünlerden oluşur. Bunların alımını yaparken de yanık yırtık olmamasına, kırık veya patlak kısımları olup olmadığına dikkat edin. Özellikle ikinci el koltuk takımı alırken gözden kaçıracağınız görünür yerde olan sigara yanığı canınızı sıkacaktır.
 • İkinci el Mudo Concept, Ikea, Doğtaş, Fatih Kıral, Metebronz, Yataş, İstikbal, Bellona gibi pahalı markaların ürünlerini sıfır fiyatının çok altında fiyatlara bulabilirsiniz.
 • Yatak olabilen ürünlerde nasıl yatak olduğuna bakmalı, açılıp kapanma mekanizmasında sorun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
İkinci-El-Klima-Alirken-Nelere-Dikkat-Etmelisiniz

İkinci el klima alanlar, Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci El Klima Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Sıfır klima fiyatları el yaktığı için 2.el klima almak çok mantıklı bir seçenek olacaktır. Daikin, Alarko, Mitsubishi, Samsung, Lg Arçelik tercih edilebilecek markalardır. Yaz aylarının ortasında sıcaklardan bunalmamak için sorun çıkarmayacak bir klima almalısınız.

 • İkinci el klima alırken dikkat etmeli, ürün çalışmazsa geri verip veremeyeceğinizi mutlaka sormalısınız.
 • Kullanılmış klima alırken cihazı kimin söktüğünü mutlaka sorun. Ürünü bilen, tecrübeli bir servis elemanı söktüyse ve sökerken gazını topladıysa bu daha güvenilir bir ürün alıyorsunuz demektir.
 • Maddi gücünüz yetiyorsa inverter klima almanızı tavsiye ederiz. Bildiğiniz gibi inverter model klimalar alırken pahalı olsa da kullanırken enerji tasarrufu sağladığı için kabarık faturalar getirmez.

Sizden ricamız olaya sadece fiyat olarak bakmayın. Ucuz aldığınızı düşündüğünüz 2.el eşya size kısa sürede onarılması maliyetli sorunlar çıkarabilir. Biraz daha bütçenizi zorlamanızı tavsiye eder özellikle beyaz eşya, klima, televizyon gibi ürünlerde dikkatli davranmanızı öneririz. Eğer satmak istediğiniz herhangi bir ürün varsa bize 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2023-04-02T13:00:50+03:0030 Ocak 2021|2 Yorum

2 Comments

 1. Mehmet manğal 2 Nisan 2023 - 05:06

  Tebrikler çok güzel bir makale bir çok soruların cevaplarını aldım emeğinize sağlık

 2. admin 2 Nisan 2023 - 11:06

  Teşekkür ederiz Mehmet bey.. İstifade edebildiyseniz ne mutlu bize

Yorum Yap