Kullanıcıların buzdolabı ayarı kaç derece olmalı sorusunu o kadar çok duyuyoruz ki kayıtsız kalmak istemedik ve cevabını sizin için araştırdık. Kışın buzdolabı ayarı kaç derece olmalı, yazın buzdolabı ayarı kaç dereceye çıkarılmalı, ayar düğmesi kaça getirilmeli? Merak etmeyin hepsini ana başlıklar halinde tek tek cevaplayacağız.

Sıfır buzdolabı alanlar yetkili servisler kurulumunu yaptığı için şanslı. Ancak evi buzdolabının ayarını değiştirmek zorunda olanlar yanlış ayar yaparsa sonuç iyi olmayabilir. O yüzden doğru ayar nasıl yapılır bunu bilmeniz önemlidir. Buzdolabı içinde erimemesi gereken tereyağı, kıyma, et, tavuk gibi ürünlerin yanında soğuk kalması gereken süt ve süt ürünleri için doğru soğukluğu yakalamak oldukça önemlidir. İsterseniz şimdi ana başlıklar halinde buzdolabı ısısı nasıl olmalı sorusuna detaylı şekilde bakalım.

Buzdolabi-Ayari-Kac-Derece-Olmali

Buzdolabı ayarı kaç derece olmalı

Buzdolabı Ayarı Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı markaları ve modelleri birbirinden farklı olsa da çalışma teknikleri birbirinin aynısıdır. Yani Arçelik buzdolabı derecesi ile diğerleri arasında bir fark yoktur. Kiminde ayar normal bir termostat düğmesi ile manuel olarak yapılırken kiminde dijital ekranda gösterilen dokunmatik tuşlarla yapılır. Termostat düğmesini sağa sola çevirerek istenilen ısıya getirmek oldukça basittir.

Dijital buzdolabı modellerinde ön kapıda bulunan ekranda buzdolabınızın alt ve üst bölmelerinin ısı seviyelerini görebilirsiniz. Ekran üzerindeki tuşlara basarak ayarı düşürüp yükseltebilir, bu şekilde soğukluğu istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Bu ayarı yapmak için servisten destek almanıza gerek yok. Kendiniz çok rahat yapabilirsiniz ancak ayar sonrası dolabınızın soğutmasında sorun olursa servise bilgi vermeniz gerekebilir.

Yazın Buzdolabı Ayarı Kaç Derece Olmalı ?

Yaz ayları geldiğinde sıcaklıklar çok artacağı için buzdolabı içi soğukluğunu artırmak daha doğru olacaktır. Evin içindeki ve dışarıdan gelen sıcaklık çok fazla olacağı için dolabınızın kapağını açıp kapattıkça dolabın içi ısınır. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında soğuk su, soğuk meyve, dondurma, yoğurt gibi gıda ihtiyacınızı artırır. O halde yazın dijital buzdolabı ayarı  veya termostat ayarı alt kısım +2° veya +5°  dondurucu kısmı ise -20° şeklinde ayarlanabilir. Bu soğukluk ideal seviyelerdir.

Kışın Buzdolabı Ayarı Kaç Derece Olmalı?

Kışın havalar soğuk olduğu için dolabınız oda içi sıcaklıklardan fazla etkilenmez ve soğuk gıdalara olan ihtiyacınız minimum seviyelere iner. Yani canınız soğuk karpuz veya soğuk limonata çekmez. Hatta bazı insanlar buzdolabına sığmayan tencereleri balkona koyarak hava soğukluğundan faydalanabilir. Dolayısıyla buzdolabınızın iç ısısını artırmanız gerekir.

Kışın ideal buzdolabı ayarı +4° veya -18° olarak yapılabilir. Bu ayarı ilkbahar sonu yaz başı gibi değiştirebilir, dolabınızın soğukluğunu artırabilirsiniz. Buzdolabınızın yanında yüksek ısı yayan cihazları bulundurmamanızı tavsiye ederiz.

Yazin-Buzdolabi-Ayari-Kac-Derece-Olmali

Yazın buzdolabı ayarı kaç derece olmalı

Buzdolabı Derecesi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Buzdolabı ayarı kaç derece olmalı sorusunun cevabı mevsimine göre değişiklik göstermektedir. Çünkü yaz ayları geldiğinde hava sıcaklığındaki yükselişler dolabınızın bulunduğu ortamı da etkileyecektir. Dolayısıyla dolabın iç soğukluğunu artırmanız yani ısısını düşürmeniz gerekir ki et, dondurulmuş gıda gibi ürünlerde bozulmalar yaşanmasın. Yaz aylarında buzdolabı derecesi neden düşürülür? Bunun bir nedeni de buzdolabı kapağının sık açılıp kapanmasından dolayıdır. Soğuk su, kavun karpuz gibi gıdalara ihtiyaç duyacağımız için dolabın kapağı sürekli açılıp kapanır ve iç sıcaklık artar.

Aynı şekilde kış aylarında yaşanan ısı düşüşlerinde dolabınızın ısısını çok düşürmenize gerek kalmayacaktır. Ortam soğuk olduğu için dolabınız istediğiniz soğuklukta kalmakta zorluk çekmeyecektir. Kışın dolabınız soğutma yapmakta zorlanmayacağı için enerji sarfiyatı fazla olmayacak dolayısıyla faturalarınız daha az gelecektir.

Buzdolabı Ayar Düğmesi Kaçta Olmalı?

Bu konu çok karıştırıldığı için ayrıca bir başlık açarak müşterilerimize doğru bilgiler vermek istedik. Örneğin Arçelik buzdolabı derecesi kaça ayarlanmalı? Buzdolabı açtığınız zaman tam karşınızda veya dolabın sağ tarafında çevirmeli düğme göreceksiniz. Düğme üzerinde 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde rakamlar göreceksiniz. Bu rakamların neyi ifade ettiğini bilirseniz ayarı daha doğru yapabilirsiniz.

1 en sıcak seviyeyi gösterirken 5 en soğuk seviyeyi gösterir. Ayar numaraları ve temsil ettiği dereceler tüm buzdolaplarında hemen hemen aynıdır. Ayar yaparken mevsimi dikkate alacağınız gibi farklı etkenlere de dikkat etmelisiniz. Dolabınızın ısısını ayarlarken nelere dikkat edilmeli?

  • Ayar, soğutma teknolojisine uygun şekilde yapılmalıdır
  • Dolabınızın içinin doluluğu dikkate alınmalıdır.
  • Kullanım sıklığı değerlendirilmeli, kapağın sık açılıp kapandığı zamanlarda soğukluk dengelenmelidir.
  • Mevsime uygun ayarlama yapılmalıdır.
  • Dolabınızın yanında ısı yayacak cihazlar varsa uzaklaştırılmalıdır.

Buzdolabı ayarı kaç derece olmalı yazımızı okuyarak dolabınızı en ideal şekilde kullanabilirsiniz. Yanlış ayarda kullanarak buzdolabınızın arızalı olduğu fikrine kapılmamalısınız. Ekibimiz buzdolabı ile ilgili her konuda yardımcı olacaktır. Öyle ki ikinci el buzdolabı alanlar için de bizi arayarak kullanmak istemediğiniz sağlam, çalışır durumdaki dolaplarınızı bize satabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Buzdolabı Nasıl Düzenlenir ?

F Sınıfı Buzdolabı Ne Demek ?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

 

Bizi Takip Edin
2024-03-15T20:34:14+03:0019 Şubat 2024|0 Yorum

Yorum Yap