Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, haberlere konu olan bir olaydan bahsedip siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Soru şu; buzdolabı neden patlar? Bunun birden fazla sebebi olabileceği için yazımızın devamında konuyu daha anlaşılır şekilde izah edeceğiz.

Evlerimizin, iş yerlerimizin yani yaşam alanlarımızın hemen hemen hepsinde yeni veya eski buzdolabı bulunur. Bu vazgeçilmez cihazların yaptığı herhangi bir arızaya kesinlikle müdahele etmememiz gerekir.  Bilinçsizce yapılan yanlış bir hareket onarılması güç daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Öncelikle şunu belirtelim buzdolabı zararlı, tehlikeli bir alet değildir. Onu tehlikeli hale getiren, patlayacak duruma getiren bizim yanlış kullanımımızdır. Uzun yıllardır tüm İstanbul genelinde 2.el buzdolabı alanlar olarak hizmet verdiğimiz için işin teknik kısmı ile ilgili de yeterli bilgiye sahibiz. Müşterilerimiz bize sürekli aynı soruları soruyorlar. Buzdolabında buzlanma neden olur, gaz kaçırırsa ne olur, buzdolabı patlaması neden olur bunlardan bazıları. Bu yazımızda buzdolabı motoru patlaması ile ilgili olan kısmı cevaplayacağız.  İsterseniz size maddeler halinde ne yapmamız ve yapmamamız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Saç Kurutma Makinesi İle Buz Eritme Çok Tehlikelidir. Kesinlikle Denemeyin

Saç Kurutma Makinesi İle Buz Eritme Çok Tehlikelidir. Kesinlikle Denemeyin

Buzdolabı Patlaması Neden Olur?

 • Buzdolabınız herhangi bir şekilde arızalandığında kulaktan duyma bilgilerle değil uzman servis ekipleri ile çözüm aramalıyız.
 • Buzdolabınızın bir motor vasıtasıyla çalıştığını, bu motorunda sürekli ısı yaydığını biliyorsunuz. Motordan çıkan ısının daha rahat yayılması ve sıkışmaması için dolabınızı duvara sıfır şekilde yanaştırmamalı mutlaka arada boşluk bırakmalıyız.
 • Buzdolabınızın gözle göremediğimiz iç aksamlarında buz tutması şeklinde kitleme dediğimiz sorunlar olabilir. Bu sorunu çözmek için buzdolabını fişten çekip kapaklarını açarak iki güne yakın bekletmeniz gerekir.
 • Beklemek yerine buzu fön makinesi ile ısı vererek eritmek son derece hatalı bir davranıştır.
 • Buz tabakası yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bakır boruları kaplayacak, fön makinesi ile vereceğiniz yüksek ısı boruların içinden geçen gazdaki basıncı artıracaktır ve patlama gibi istenmeyen olaylar meydana gelebilecektir.
 • Günlük kullanımlarda dolabınızın kapağını açık bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğu kadar kısa süre içinde dolabınızdan alacaklarınızı almalı veya koyacağınız eşyaları koymalısınız. Dolabın kapısını açık bıraktığınız süre boyunca motor daha hararetli çalışacaktır. Bu da gereksiz enerji sarfiyatına ve cihazın motorunun gereksiz yere ısınmasına neden olur.
 • Korkulacak bir şey yok. Dolabınız durup dururken patlamaz. Yeterki ona iyi bakın, buzdolabı kullanma kurallarına riayet edin ve sorunlara kendi başınıza müdahale etmeyin yeter. İsterseniz farklı konularda faydalı başka bilgiler de verdiğimiz sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.
Buzdolabı Neden Patlar

Buzdolabı Neden Patlar

Buzdolabı neden patlar sorusunun cevabını vermeye gayret ettik. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız detaylara dikkat ederseniz bir problem olmayacaktır. Firmamız ikinci el buzdolabı alım satımı ile ilgilense de müşterilerimizin faydalanacağı bilgiler vermeye de gayret ediyoruz. Buzdolabı neden ses yapar başlıklı makalemize göz atmak ve farklı bilgilere ulaşmak isterseniz tıklayabilirsiniz. Buzdolabı neden ses yapar, neden yangın çıkarır, dolapta buzlanma neden olur gibi sorularınızın cevaplarını da ileriki yazılarımızda değineceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

Bizi Takip Edin
2022-07-06T18:13:46+03:009 Şubat 2019|2 Yorum

2 Comments

 1. Hami can 25 Haziran 2022 - 06:14

  Sabah uyandım mutfakta ufak bir ses geliyor baktım buzdolabından geliyor üst taraftan neden acaba korkuyorum da ??

 2. admin 25 Haziran 2022 - 23:16

  Hami bey daha sağlıklı bilgi için yetkili servislerle görüşmeniz daha iyi olur.

Yorum Yap