İndüksiyon Ocak Nasıl Çalışır

İndüksiyon Ocak Nasıl Çalışır

Yemek pişirirken veya bir şey ısıtırken önceden Lpg yani tüplü ocak kullanılırdı ve neredeyse her ay tüp almak zorunda kalırdık. Hanımlar tüpün bitmesine yakın bir telaşa başlar zamanlı zamansız tüpçü aranırdır.

Zamanla doğalgaz yaygınlaştı ve insanlar tüp derdinden kurtuldu. Kokusuz olan ve daha verimli pişirme sağlayan doğalgazın yaygınlaşması ile yeni ocak teknolojilerini beğenimize sunuldu. Daha sonra teknoloji gelişti, yeni ürünler üretildi ve elektrikli ocağa geçildi.

Toplumumuzda elektriğe karşı her zaman bir önyargı vardır. Hele ki elektriği ısıya çeviren her eşyanın fazla tüketim yaptığı düşünülür. Özellikle pişirmede kullanılırken daha uzun süre elektrik harcayacağı için elektrikli ocak pek tutulmadı.

Daha sonra da indüksiyon ocak adında yeni bir teknoloji geliştirildi. Hanımlar bu yeni teknolojiyi merak edip görsel olarak beğense de sarfiyatıyla ilgili çekinceleri olduğu için uzak durmayı tercih ettiler. O halde bu çekinceleri ortadan kaldırıp  merak edilenleri bir bir cevaplayalım. İndüksiyon ocak nedir, nasıl çalışır, elektrik sarfiyatı çok olur bunlardan bahsedeceğiz. Aklınızda soru işareti bırakmadan, tüm cevapları sıralayacağız.

İNDÜKSİYON OCAK NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

İndüksiyon ocak çalışma prensibi bakımından bu zamana kadar alıştıklarınızdan çok farklıdır. Açık bir devre sistemi ile çalışır ve üzerine kap konduğu zaman devre kapanır, ısı üretilmeye başlanır. Üretilen ısı kaba yani tencereye aktarılır.

Yüzeyi seramik olan bu ocağın altında bulunan elektromıknatıs, manyetik bir alan oluştururken üzerine konan tencerenin metal alanı bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. İşte indüksiyon ocak burada farklılık gösterir.

Isı ocağın seramik yüzeyinde değil üzerine konan metal tencerenin üzerinde birikeceği için ısı kaybı olmaz ve enerji tasarrufu sağlanır. Yani bu ocaklar kendisini değil üzerine konan tencereyi ısıtır. Gazlı ocakları şöyle bir düşünün alevler nasıl da tencerenin kenarından yukarı gidip boşa harcanmakta. Ancak indüksiyon ocakta böyle bir ısı kaybına rastlanmazken verimlilik %80 seviyelerine çıkar. Gazlı ocakta ise verimlilik oranı %40 civarındadır yani gazlı ocakta ısıttığınızdan fazlasını kaybedersiniz.

İndüksiyon ocak nedir, nasıl çalışır

İndüksiyon ocak nedir, nasıl çalışır

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın: İndüksiyon Ocak Nedir?

İNDÜKSİYON OCAK ÇOK ELEKTRİK HARCAR MI?

İndüksiyon ocak çok elektrik harcar mı, ne kadar elektrik harcar, faturanıza ne kadar bir tutar yansır kısaca bundan bahsedeceğiz. Ocağınızın genelde kullanılan orta boy gözünün 1 saat çalıştığını varsayarsak ortalama 1.3 kw elektrik harcayacaktır. Günümüz şartlarında meskenler için elektrik birim maliyeti vergileri de dahil edersek 0,7 tl dir. O halde size 1 saatin maliyeti 1.3 kw x 0,7 tl =yaklaşık 1 tl olacaktır.

Tüplü veya doğalgazlı ocaklarda alev tencerenin kenarından taşmakta, önemli bir enerji zayi olmaktadır. İndüksiyon ocakta bunun neredeyse sıfır olduğunu düşünürseniz aslında harcadığınız elektrik, kaybolan doğalgaz ve tüpe göre çok daha azdır.

ELEKTRİKLİ OCAK İLE İNDÜKSİYON OCAK ARASINDAKİ FARKLAR

 • Hanımların en çok hoşuna giden ve işine yarayan özelliği ikisinin de kolay temizlenir olmasıdır.
 • İndüksiyon ocaklarda yemek pişirirken bile üzerine dökülen yemeği kolayca silebilirsiniz eliniz yanmaz çünkü yukarıda anlattığımız teknolojisi sayesinde sadece tencerenin olduğu kısım ısınır. Beyaz eşyalar nasıl temizlenir başlıklı yazımızda ürünlerin temizliği ile pratik bilgileri bulabilirsiniz.
 • İndüksiyon ocak kullanacaksanız bu ocaklarla ile uyumlu olan tencereler kullanmalısınız. Bu sayede pişen yemeği ocağın üzerinden aldığınız zaman otomatik olarak kapanır. Yani acaba  ocağı açık mı unuttum, yemeğin altını kapattım mı derdine son. Ancak indüksiyon ocakla uyumlu olan tencereler biraz pahalı, bu da dezavantaj olarak sayılabilir. Elektrikli ocaklarda ise normal tencereleri kullanabilirsiniz.
 • Kullandığınız tüm ocaklar gibi indüksiyon ocakta da ısıyı dijital düğmelerle artırıp azaltabilir, ısıyı kontrol edebilirsiniz. Bu da daha iyi kontrol sağlar.
 • Ankastre fırınlardaki gibi çocuk kilidi ve zaman ayarı var. Bazı elektrikli ocak modellerine bu özellikleri koymuyorlar ama olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz çünkü çok kullanışlı oluyor.
 • Hızlı pişirme sayesinde mutfaktaki geçirdiğiniz zaman neredeyse yarı yarıya azalacaktır. Bu sayede size ve sevdiklerinize daha fazla zaman kalacaktır. Mesela 1 litre sütü diğer gazlı ocaklara nazaran neredeyse %50 daha kısa sürede pişirir. Elektrikli ocaklarda ise pişirme süresi bu kadar kısa değildir çünkü ısı kaybı daha fazladır.

TAVSİYE EDİYOR MUYUZ?

Uyumlu tencere kullanılması sorun gibi görünse de bu maliyete katlanabilecekseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Çok hızlı pişirip enerjiden tasarruf eder, daha temiz bir kullanım imkanı bulursunuz. Sıfır indüksiyon ocak fiyatları size pahalı gelirse ikinci eşya alan yerler ile görüşebilir, buralarda temiz, sağlam modeller bulabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz hoşunuza gideceğini ve faydalanacağınızı düşündüğümüz bazı yazılarımızın linkini de aşağı ekliyoruz. Umarız beğenirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2022-04-26T22:10:37+03:0031 Temmuz 2020|2 Yorum

2 Comments

 1. Sefa 4 Haziran 2022 - 12:12

  Anlatım mükemmel diline sağlık bende aldım indüksiyonlu ocak muhteşem elektrik faturası aldığımız tüpün yarı fiyatına denk geliyor 300 liralık tüp 3 ay gidiyor 6 aya denk geliyor indüksiyonlu ocak

 2. admin 5 Haziran 2022 - 09:32

  Çok teşekkür ederiz Sefa bey.. Güle güle kullanın.. Biz de evde kullanıyoruz indüksiyonlu ocak, temizliği biraz zor oluyor ama gayet memnunuz

Yorum Yap