Buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusu, elektriğe gelen zamlarda sonra daha çok sorulur oldu. A sınıfı olmayan buzdolabı ne kadar elektrik harcar, A sınıfı buzdolabı iyi midir, A sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar? Bu ve buna benzer konularla ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını vereceğiz. Sadece evlerin değil, iş yerlerinin, depoların, yazlıkların, ofislerin vazgeçilmez eşyalarından biri de buzdolabıdır. Fişten çekemediğimiz, elektriğinden tasarruf edemediğimiz tek eşya olan buzdolabı mutlaka enerji tasarruflu bir model olmalıdır. Aksi halde hiç istemeyeceğimiz faturalarla karşılaşabiliriz.

Sıfır buzdolabı veya ikinci el buzdolabı satan yerler size bu konuda gerekli bilgiyi verip yardımcı olacaklardır. Ya da satın alacağınız ürünün model numarasını internete girerek enerji sınıfının ne olduğunu görebilirsiniz. Buzdolabı 1 günde ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabına geçerken size yeni enerji sınıfların ile ilgili bilgi vereceğimizi de bilmenizi isteriz. Dolabınızın elektrik tüketimini doğru anlayabilmeniz için watt nedir, Kilowatt (Kw) nedir ne KiloWatt Saat (Kwh) nedir bunları kabaca bilmeniz gerekir. Size yabancı gelen bu tabirleri sizi sıkmadan çok basit şekilde formüle ederek anlatacağız.

Buzdolabi-Ne-Kadar-Elektrik-Harcar

Buzdolabı ne kadar elektrik tüketir, Buzdolabı kaç watt elektrik harcar

Watt Nedir, Neyi İfade Eder?

Watt ölçü biriminin ne demek olduğunu kavrarsanız diğerlerini anlamanız çok daha kolay olur. Watt enerji dönüşüm oranını ölçen birime denir. Elektrikli eşyaların birim zamanda harcadığı enerji miktarını ölçmeye yarayan Watt, Joule/saniye olarak da tanımlanır. Bir de Watt-Hours tabiri vardır. Yeri gelmişken WattHours nedir, ne demektir sorusunu da cevaplayalım. Bu tabir bir elektrikli cihazın 1 saat içinde kaç watt harcadığını ifade eder. Örnek vermek gerekirse 20 WattHour değerine sahip bir lamba günde 480 watt elektrik harcayacaktır.

KiloWatt (Kw) Nedir?

Kilowatt terimi de elektrik faturalarında çok görülen ölçü birimlerinden biridir. Buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun önemli basamaklarından biri de bu kavramları öğrenmektir. 1 Kilowatt 1000 watta eşittir. Gram ve Kg arasındaki orantıyı örnek alırsanız daha akılda kalıcı olur. 1000 gram = 1 Kg gibi. Kw normal motorların çıkış gücünü ifade ettiği gibi aletler ve makinelerin de güç tüketimini ifade eder. 1Kw aynı zamanda 1.34 beygire eşittir.

Kilowatt Saat (Kwh) Nedir, Neyi İfade Eder?

Kilowatt saat ise, adı üzerinde 1 saatte tüketilen veya üretilen enerji miktarını gösterir. 1 Kwh demek 1 saat boyunca 1 Kw elektrik kullanımı gerçekleşmiş demektir. Kullandığımız elektrikli aletlerin tüketimi faturalarda Kwh cinsinden belirlenip hesaplanır. 1 Kilowattsaat 1000 watt saat veya 3.6 megajoule eşittir.

 

Elektrikli Aletlerin Kaç Watt Harcadığı Nasıl Hesaplanır?

Elektrikli aletlerin kullanımı faturalarda nasıl hesaplanır, neye göre yazılır kısaca ve sizi sıkmadan söylemek gerekirse buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusu şu şekilde hesaplanır;

Kwh = Watt x Zaman (saat) / 1000 dir.

1000 e bölünmesinin sebebi Kwh cinsinden sonuç bulmak içindir. Kilowattsaat hesaplaması yapabilmek için elektrikli aletin gücü (kaç watt olduğu) ile çalıştığı sürenin saat cinsinden çarpımı 1000 e bölünür. Bu ifadeden yola çıkarak 50 watt olan bir buzdolabının 1 saatte tüketeceği elektrik kwh olarak şu şekilde hesaplanır;

Kwh = 50 x 1

Kwh = 50

Kwh = 50 / 1000

Kwh = 0,05

Bu işleme göre dolap 1 saatte 0,05 kwh elektrik tüketir. EPDK nın resmi sitesinden baktığımızda 2022 Kasım ayı Kwh birim fiyatı 2,6 TL/Kwh olarak görünmektedir. O halde hesap şu şekilde olacaktır.

0,05 kwh  x 2,6 Tl = 0,13 TL harcama yapar. Bu 1 saatteki tüketimi olduğuna göre gün de 24 ayda 720 saat çalışan bu dolap 0,13 TL x 720 saat = 36 TL elektrik harcar. Meskenler için EPDK nın resmi sitesinde 2,6 TL birim fiyat verilmişken iş yerleri için birim fiyat 4,45 TL dir.

A Sınıfı Buzdolabı  Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı buzdolabı tercih edilmesi gereken enerji gruplarının başında gelmektedir. Bildiğiniz gibi yeni enerji sınıfı standartlarında A+, A++ veya A+++ enerji sınıfları kaldırılmıştır. Bu yüzden sıfır buzdolabı alırken A sınıfı ürün görürseniz + işaretini aramayın. A sınıfı buzdolabı bir günde 21 watt elektrik harcar ki günde 0,05 kwh yapar. Bu da aylık bazda 15 kw elektrik tüketimi demektir. 15kw x 2.6 TL = 39 TL aylık elektrik harcıyor demektir. A sınıfı buzdolabı 1 günde ne kadar elektrik harcar sorusu da böylece cevabını bulmuş oldu. Enerji tüketimi için birim fiyat arttıkça elbette aylık tüketimi de artacaktır.

Burada yapmış olduğumuz hesaplama size yaklaşık bir değer sunmak içindir. Yani buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabını için kesin bir rakam tutturabilmemiz imkansızdır çünkü tüketimi etkileyen pek çok faktör vardır. Buzdolabı hızlı dondurma modunda en fazla tüketimi yapacak, tatil modunda ise düşük tüketim yapacaktır.

Mini Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

Mini buzdolabı özellikle iş yerlerinde, ofislerde, öğrenci evlerinde yani kalabalık olmayan yerlerde kullanılır. İçine genelde içecekler ve bir kaç kg meyve koyabileceğiniz bu faydalı buzdolabı türü ne kadar elektrik harcar? Mini buzdolabı yılda 137 kwh elektrik tüketirken bu da aylık 11.4 kwh demektir. Aylık 25 tl gibi bir fatura ödersiniz.

Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Elektrikle çalışan her aletin maksimum tüketime ulaştığı bir güç vardır. Bu değer hem ürünün enerji sınıfını hem de tüketeceğini hesaplayabileceğimiz bir değerdir. Ürünlerin üzerinde Watt veya Kilowatt olarak gösterilen bu değer ürünün her zaman harcadığı değil maksimum seviyede harcadığı bir değerdir. İsterseniz konun daha iyi anlaşılabilmesi için gücü 350 watt olan aletin ne kadar elektrik tüketeceğini hesaplayalım.

 • Cihaz gücü 350 watt ise 350/1000 = 0,350 kwh yapar
 • Günde 5 saat çalıştığını düşünelim
 • 5 saat x 0,350 kwh =1,750 kwh günlük elektrik tüketmektedir.
 • Günde 5 saatten ayda 30 x 5 = 150 saat çalışıyor.
 • 1,750 x 30 = 52,5 Kwh aylık elektrik tüketimi yapmaktadır. (30 günde)
 • 52,5 aylık tüketim x 3 TL = 157,5 TL aylık tüketim yapmaktadır. (Birim fiyat 3 TL olarak alınmıştır)

Elektrikten nasıl tasarruf edebilirim, elektrik faturası nasıl az gelir sorunun cevabı ise kullanmadığınız elektrikli aletleri kapatarak olacaktır. Kullandığınız ürünleri A sınıfı olarak tercih etmeniz de elektrik tüketimimizi pozitif oranda etkiler.

Buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunu cevaplamaya devam edeceğiz. İsterseniz buzdolabı enerji sınıfları başlıklı yazımızı incelemek için tıklayabilirsiniz.

Buzdolabında Elektrik Tasarrufu İçin Ne Yapabilirsiniz?

Evinizin temek ihtiyacı olan buzdolabını kullanırken elektriği daha tasarruflu kullanabilirsiniz. Bu vazgeçilmez eşyayı fişten hiç çekmemeniz gerektiğini düşününce alabileceğiniz küçük tedbirlerin size ne kadar faydası olacağını daha iyi anlayabilirsiniz. İsterseniz ipuçlarını vermeye başlayalım.

 • Buzdolabınızın içine sıcak yiyecek koymamalısınız. Yiyeceklerin yayacağı ısı dolabın soğukluk seviyesini düşürecek, dolabınız aynı soğukluğa ulaşmak için daha fazla çalışacaktır. Bu da yüksek elektrik tüketimi demektir.
 • Dolabınızın doğrudan güneş alan bir yere durmaması gerekir. Aksi halde dolap ısınacak, iç soğukluğu düşecektir.
 • A sınıfı bir buzdolabı tercih edin.
 • Buzdolabının kapısının iyi kapanmış olduğuna dikkat edin. Kapısı açık kalan buzdolabı içine sıcak hava alacaktır. Kapı contaları gevşemişse mutlaka değiştirilmelidir. Dolabınızın kapağı kapanmıyorsa ne yapmalı başlıklı yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.
 • Dolabınızın kapısını gerekmediği sürece sık sık açılıp kapatılmamalıdır.
 • İhtiyacınızdan daha büyük kapasiteli dolap almayın. Daha büyük buzdolabı daha yüksek enerji tüketimi demektir.
 • Dolabınızı tıka basa doldurmayın, gıdaların arasını aralıklı bırakın

Buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunu elimizden geldiği kadar cevaplamaya gayret ettik. Eğer sahip olduğunuz dolaptan memnun değilseniz ve elden çıkarmayı düşünüyorsanız İstanbul’un her semtinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. İkinci el buzdolabı alanlar olarak tüm ekibimizle haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz.

 

 

 

Bizi Takip Edin
2022-11-25T23:22:59+03:0023 Kasım 2022|0 Yorum

Yorum Yap