Gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak sorusunu büyük küçük her türlü yatırımcının merak ettiği sorulardan biridir. Yıllara göre gümüş fiyatları nasıl olur, 2023 yılı gümüş fiyatı tahmini, gelecekte gümüş fiyatı nasıl olur gibi çok sorulan sorular da cevabını bulacak. 2022 yılı içinde beklenen atağı gerçekleştiremeyen gümüşün gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğini herkes merak ediyor. Fiyatlar yavaş yavaş yükselmeye başlayınca insanlar ellerindeki gümüşleri değerlendirip nakite çevirmeyi tercih ediyor. Gümüş gondol, gümüş şamdan, şekerlik, tepsi, çatal kaşık gibi evinizde bekleyen eşyaları siz de değerlendirebilirsiniz.

Gümüş alan yerler sizden paraya çevirmeyi düşündüğünüz gümüşleri satın alabilirler. Ancak şimdi değil de ilerleyen zamanlarda gümüş bozdurmak isterseniz 2023 gümüş fiyatları hakkında bilginiz olması size avantaj sağlayabilir. Altın fiyatları gittikçe yükselip ulaşılması zor seviyelere geldiği için gümüş satın alarak tasarruf yapmak isteyenlerin sayısı günden güne artmaktadır. Bakalım gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak, artacak mı azalacak mı, gümüş bozdurmak istiyorum diyenler kar mı edecek zarar mı?

2023 De Gümüş Fiyatları Artacak Mı?

2023 de gümüş fiyatları gittikçe artacak gibi görünüyor. 2020 ve 2021 yıllında beklenen seviyeye ulaşamayan rakamlar yatırımcısının yüzünü 2023 yılında güldürecek gibi. Geçmiş yıllara oranla yeni yıl için yapılan tahminler çok daha iyimser. Dünya piyasalarında yer alan haberlere ve pek çok analistlere göre gümüş fiyatları 35 dolara yakın seviyelere ulaşacak gibi öngörülüyor. Yukarı yönlü bu hareketin devam edeceği ve gümüşün bu zamana kadar hiç olmadığı seviyelere geleceğinden bahsediliyor.

Peki gümüş neden artacak, gümüş fiyatları neden yükselecek diye merak edenlere doların zirve fiyatlara çıkacağı beklentisi şeklinde cevap verilmektedir. 2023 yılında dolar fiyatının son zamanların zirvesine çıkması gümüş fiyatını da yanında taşıyacak şeklinde bir beklenti bulunmaktadır. 2022 yılında zirve yapması beklenen gümüşün bu beklentileri 2023 yılına ertelendiğini belirten uzmanlar 40 dolar ve üzerindeki hareketlerin en geç 2024 yılında gerçekleşeceğini belirtiyorlar.

Gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak sorusunun cevabı tüm yatırımcılar tarafından merak edilmekte. 2022 yılında gümüş fiyatlarının yükseleceğine dair umut verici gelişmelerden biri de Covid sebebiyle 2020 – 2021 yılında bozulan gümüş ithalatının eski seviyelerine dönüyor olmasıdır. Gümüş ithalat verilerine göre 2012 yılından 2019 yılına kadar sadece Hindistan yılda 5700 ton gümüş ithal ediyordu. 2019 yılında ise tüm gümüş türlerinin ithalatı 5970 ton olarak gerçekleşti. Covid sebebiyle yapılan kapanmalar uygulanmaya başladıktan sonra bu oran %63 azalıp 2220 ton geriledi. Ancak bu yıl itibariyle gümüş ithalatı 2018 seviyelerine dönüş yapıyor. 2023 yılında dolar fiyatında aşırı yükselişler olmazsa uzmanlarında savunduğu gibi 2023 gümüşün yılı olabilir.

Gumus-Fiyatlari-2023-De-Nasil-Olcak

Yıllara göre gümüş fiyatları, Gümüş fiyat tahminleri, Gümüşe yatırım yapılır mı

2023 Yılında Gümüş Alınır Mı?

Gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak diye merak eden yatırımcılar bu değerli metali alıp almama konusunda hala kararsız. Ancak Amerika’dan gelen haberler gümüş adına umut verici nitelikte. Ünlü finans kuruluşu Citi gelecek yıl gümüş fiyatlarının sıçrama yaparak 25 dolar seviyelerine gelebileceğini tahmin ediyor. Yatırım bankası ise 2023 yılının ilk çeyreği ve yarısında satın alma fırsatlarının doğabileceğini belirtiyor.

2023 yılında gümüş fiyatını pozitif olarak görebilmemizin işaretlerinden biri de gümüş/altın rasyosunun 80 in üzerinde olmasındandır. Ortalamanın üzerinde olan bu rakam yatırımcıya al sinyali veriyor. 1 ons altının kaç ons gümüş aldığını gösteren bu oran yükseldikçe gümüşün altına göre çok daha ucuz kaldığını işaret etmektedir. Hindistan ve Çin’in gümüş ithalatının artması da gümüş fiyatının yükseleceğine bir işaret olarak görülmektedir. Tüm dünya genelinde özellikle de Çin’de artan güneş panelleri yatırımlarının artması fiyatları pozitif yönde etkileyecektir.

Gümüş fiyatlarını ne etkiler, yıllara göre gümüş fiyatları neye göre belirlenir? Gümüş fiyatını etkileyen faktörlerin bazıları şu şekildedir.

  • 2023 yılında çıkabilecek küresel veya bölgesel ekonomik krizler
  • Küresel gümüş arzı
  • Hisse senedi fiyatları

Analistlere göre gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak sorusunun cevabı 23,50 dolar seviyeleridir. 2023 yılının en çok değer kazanan değerli metal olacağını savunan analistler buna gerekçe olarak dolardaki yükselişin sürdürülebilir olmadığını gösteriyorlar. Doların eninde sonunda ters yöne gideceğini bunun da gümüş üzerindeki baskıyı ortadan kaldıracağını savunan analistler 2023 veya 2024 yılının gümüşün yılı olacağını belirtiyorlar. Ancak şu da bir gerçek ki dolar hala gümüş için ”al” sinyalleri vermemektedir. Gümüşün beklenen hareketini yapabilmesi için doların 19,85 üzerinde kalıcı olması gerekir.

Gümüşe Talep Neden Arttı?

İnsanlar neden gümüşe talep gösteriyor, gümüş son yıllarda neden adından çokça söz ettiriyor? Bunun sebebi Covid salgını ile insanların ne yapacakları konusunda arayışa girmiş olmalarındandır. Fiyatların sürekli yükselmesi, yatırımcıları paralarını yatıracakları güvenli bir liman arayışına itti. Geçmişten beri süregelen alışkanlıkla altına yönelen de oldu, daha ucuz olduğu için gümüşü tercih edenler de. Pek çok kişi evindeki gümüş gondol, gümüş şamdan, tepsi, şekerlik, çatal kaşık, vazo, sürahi gibi eşyaların para yapacağından bile habersizdi. Fiyatlardaki kıpırdanma ile insanların evlerindeki ürünleri gümüş alanlar ile harekete geçerek satış yapmaya başladı.

2022 Gümüş Fiyatları Nasıldı?

2022 gümüş fiyatları bakımından yatırımcısının yüzünü pek güldürmedi desek yanlış olmaz. Yılın bitmesine günler kala doların yükselişi altında ezilen değerli metaller fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu. 2022 yılı itibariyle gümüş ons yatırımcısını en çok üzen değerli metal oldu. Gümüş 2022 yılındaki zirve fiyatından yaklaşık olarak %30 geri geldi.

Gümüş fiyatları 2023 de nasıl olacak sorusunun pek çok farklı açıdan ele almaya çalıştık. Elbette paylaştıklarımız yatırım tavsiyesi değil, bilgi amaçlıdır. Size tavsiyemiz yatırım yapmadan önce mutlaka araştırma yapmalı, kendi kararınızı kendiniz vermelisiniz. Umut Spot olarak insanların evlerinde beklettikleri, satmayı düşündükleri gümüşleri tartarak, ayar numarasına dikkat ederek satın alıyoruz. 800 ayar gümüş farklı, 900 ayar gümüş farklı, 925 ayar gümüş farklı fiyattan satın alınır. Ekibimizle iletişime geçerek adresinize davet edebilir, gümüş gondol, tepsi, şamdan, şekerlik, vazo, çatal kaşık, kase gibi pek çok eşyanızı satabilirsiniz. Ekibimiz İstanbul ilçelerinin tamamına ayrım yapmadan hizmet veriyoruz.

Bizi Takip Edin
2022-12-07T22:53:58+03:0028 Kasım 2022|0 Yorum

Yorum Yap