Buzdolabı neden su akıtır sorusu müşterilerimizin cevabını merak ettikleri, kendilerinden sık sık duyduğumuz sorulardan biridir. Buzdolabı altından su akıtıyor ne yapmalıyım, buzdolabı alttan su akıtıyor sebebi ne, buzdolabı neden su akıtır bunların cevaplarını ilerleyen satırlarımızda tek tek izah edeceğiz. Bu sorunun birden fazla sebebi ve çözümü olabileceği için tüm detaylara değineceğiz. Şunu baştan belirtelim ki yazımız içinde biz sadece sorunun kaynağını anlatabiliriz. Ancak çözümü için mutlaka yetkili servislere veya uzman kişilere başvurmalısınız.

Sıfır buzdolabı alanlar veya halihazırda buzdolabı kullananlar bu gibi sorunlarla karşılaştığı zaman hiç şüphesiz hemen çözüme ulaşmak, arızanın giderilmesini isterler. Çünkü buzdolabı diğer beyaz eşyalara nazaran daha fazla ihtiyaç duyulan, olmazsa olmaz diyebileceğimiz eşyaların başında gelir. Televizyonunuz çalışmasa, çamaşır makineniz yıkamasa veya süpürgeniz süpürmese bir kaç gün idare edebilirsiniz. Ama buzdolabında bir problem olduğunda gıdalarınız bozulur, maddi pek çok sıkıntı çıkarabilir. Bu yüzden dolabınızı dikkatli ve bilinçli kullanmalısınız. Şimdi gelelim buzdolabı su akıtma sorunu neden olur bundan bahsetmeye

Buzdolabi-Alttan-Neden-Su-Akitir

Buzdolabının altından su geliyor, No frost buzdolabı içinden neden su akar, Statik buzdolabı üst kısmından su akıtıyor

Buzdolabı Alttan Neden Su Akıtır?

Buzdolabı alttan su akıtıyor, no frost buzdolabı altından neden su akıtıyor sorularının birden fazla cevabı olabilir. Bireysel kullanım hatalarından kaynaklanan sorunlar olabileceği gibi dolabınızın teknik hatalarından kaynaklanan sorunlar da olabilir. Şimdi sebeplerinin neler olabileceğinden bahsedelim.

  • Buzdolabının su akıtma problemi yaygın olarak yemeklerin dolabın içine çok sıcak veya çok soğuk konmasından olabilir. Bu şekilde bir saklama yöntemi tercih edilmemelidir. Aksi halde dolabınızın arka kısmında veya üst kısmında terleme ve buna bağlı olarak su akıtma sorunu olabilir. Yemekler dışarıda soğuyana kadar bekletilmeli, belirli bir süre geçtikten sonra dolaba konmalıdır. Buzdolabınızın arka kısmında buzlanma veya karlanma meydana gelirse mutlaka eritme işlemi yapılmalıdır.
  •  Buzdolabınızın meyve – sebze bölümünde dolabın içindeki fazla nemin dışarı atılmasını sağlayan bir bölüm vardır. Bu bölümün tıkanmış olması dolabın alt kısmından su akmasına neden olabilir.

Bu iki sebep teknik ekiplerimiz tarafından en çok görülen nedenlerdir. Yemeklerin çok sıcak şekilde dolaba konması en sık rastlanan hatalardandır. Bu konuya özellikle dikkat etmeli, aşırı sıcak halde hiçbir yemeği dolaba koymamalısınız. Yemeği sıcaklığı ile dolabınızın soğukluğu karşılaşınca sulanma olması kaçınılmazdır.

Buzdolabı Üst Kısımdan Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Dolabınızın günlük kullanım kısmının kapısını açıp yukarıyı kontrol edin. Eğer dolabın iç kısmındaki tavan kısmında bulunan ızgaradan damla damla su akmaya başlamışsa dolabınızın soğuk hava akışını sağlayan kanalları karlanmış, buzlanmış demektir. Eğer dolabınız yukarıdan su akıtıyorsa ne yapmalısınız? Dolabınızı tamamen boşaltmalı, gıdalarınızı ve saklama kaplarınızı iyice kurulamalı, daha sonra dolabınızın fişini çekmelisiniz.

Karlanma bitip dolabın dolabın içindeki buz eriyene kadar fişi çekili şekilde kalmalı bu esnada kapakları açık tutulmalıdır. Bekleme süresi yaklaşık 2 gün olmalıdır. Dolabınızın içi kuruduğunda muhtemelen su akıtma sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

Statik Buzdolabı Neden Su Akıtır?

Bildiğiniz üzere buzdolabı satik ve no frost olmak üzere iki tür soğutma sistemi vardır. Buzdolabı su akıtma nedenleri dolabınızın soğutma sistemine bağlı olarak değişmektedir. Statik buzdolabı su akıtma sebebi gazının eksilmesinden veya gaz sisteminin tıkanmasından dolayı soğutmanın düşmesinden kaynaklanabilir. Bu sorunun giderilmesi sizin alacağınız tedbirlere bağlı olmadığı için uzman bir servise başvurmanız gerekecektir. Servis yetkilisi arkadaşların dolabınıza gaz basması ile sorun büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.

No Frost Buzdolabı Su Akıtıyorsa Ne Yapmalısınız?

Kullandığınız buzdolabı no frost ise ve su akıtıyorsa bunun sebebi ne olabilir? No frost dolaplarda soğutucu petek adı verilen bir evopatör bulunur. Hava kanalı olarak da nitelendirilen bu kısımda eriyen suyun tahliyesi gerçekleştirilir. Bu kanallar fazla buzlanmadan dolayı tıkanabilir. Tahliye kanalı tıkanırsa su ilk bulduğu yerden dışarı sizacaktır. Bulduğu açıklık dolabın iç kısmındaysa dolabın içine akacaktır. Bu sorunu gidermek için hava menzeflerinin temizlenmesi gerekir.

Dolabınız aklınıza asla gelmeyecek bir sebepten dolayı da su akıtabilir. Nedir bu? No frost buzdolabı altından su akıtıyor ne yapmalıyım diyorsanız dolabınızın motoru üzerindeki plastik kabı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu kap delinmiş, çatlamış veya ayrılmışsa tahliye kabında birikmesi gereken su dolabın altından akabilir.

Buzdolabi-Tahliye-Deligi

Buzdolabınızın sebzeliklerinin arkasında bulunan bu delik sık aralıklarla temizlenmelidir.

Dolabınızın Su Akıtmaması İçin Ne Yapılabilir?

Buzdolabı neden su akıtır kısmını anlattıktan sonra ne yapmamız gerektiği kısmına gelelim. Eğer ne yapmanız gerektiğini bilirseniz en azından arıza meydana gelmeden engelleyebilir, büyük maliyetlere gerek kalmadan dolabınızın ömrünü de uzatabilirsiniz.

  • Gıdaları dolabınızın içine doğru şekilde yerleştirmelisiniz. Yani dolabınızın içini biraz ferah bırakın ve arka kısımda bulunan hava kanallarının önünü kapatmayın. Eğer dolabınız statik bir dolap ise yani karlanma yaparak soğutuyorsa gıdalarınızı dolabın sırt kısmına yaslamayın.
  • Karlanma veya buzlanmayı önlemek için yemekler dışarı çıkarıldıktan sonra dolabın fişi çekilmelidir. Kapılar açılmalı, içeri damlama bitene kadar dolap fişe takılmamalıdır.
  • Buzdolabının kapağı gerekli olmadığı sürece sık sık açılmamalıdır. Kapak sürekli açılıp kapatılırsa içerideki soğukluk düşecektir. Kapı ayarının bozuk olması ya da sürekli açılıp kapatılması dolabın içine gereğinden fazla sıcaklık girmesine sebep olur. Bu da soğutucu petek üzerinde buzlanma oluşmasına neden olur ve arızayı tetikler.
  • Menzefler sürekli kontrol edilmelidir.
  • Yemekler çok sıcak veya çok soğukken dolabın içine konmamalıdır. Yukarıdaki satırlarda da belirttiğimiz gibi yemeklerinizi direkt olarak ocağın üzerinden alıp dolabınızın içine koymamalısınız. Dışarıda biraz bekletip ısısını iyice kaybettikten sonra koymalıdır. Buzdolabı su akıtma nedenleri arasında bu madde önemli bir yere sahiptir.
  • Dolabın içindeki sıcaklık soğukluk ayarı mevsime göre doğru ayarlanmalıdır.
  • Buzdolabınızın içini kapasitesinden fazla yüklememelisiniz.
  • Dolabınızın yerine doğru şekilde yerleştirilmesi de önemli bir detaydır. Dolabınızın ön ayaklarını açarak

Buzdolabı içine su akıyor bunun nedenleri neler olabilir şeklindeki soruların cevaplarını elimizden geldiği kadar yanıtlamaya çalıştık. Eğer dolabınızın su akıtma problemi devam ediyorsa mutlaka bir teknik servis ile iletişime geçmelisiniz.

 

 

Bizi Takip Edin
2023-11-19T16:49:07+03:0014 Ağustos 2022|0 Yorum

Yorum Yap