Buzdolabi-Enerji-Sinifi-Nelerdir

Buzdolabı F enerji sınıfı alınır mı, F enerji nedir, Buzdolabı hangi enerji alınır

Buzdolabı enerji sınıfları sıfır veya ikinci el beyaz eşya alırken en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Müşterilerimiz yeni enerji sınıfları nelerdir, F sınıfı ne demek, F sınıfı iyi mi, en tasarruflu enerji sınıfı hangisi gibi sorular soruyorlar. Ekibimiz de bu konu ile ilgili detaylı bilgi vermek, sizi aydınlatmak amacı ile bir yazı hazırladı. Hepimizin evinde farklı marka ve modelde elektronik eşya veya beyaz eşya bulunmaktadır. Gün içinde hepsini az veya çok kullandığımız için fazla elektrik harcasın istemeyiz. Özellikle sürekli çalışan buzdolabı için çok daha dikkatli olmalıyız.

Sıfır buzdolabı veya 2.el buzdolabı satan yerlere gittiğimiz zaman satıcıya mutlaka az enerji harcayan, tasarruflu bir model almak istediğimizi belirtmeliyiz. Son zamanlarda enerji tüketim sarfiyatları çok yüksek seviyelere ulaştığı için hepimizin dikkat etmesi gerekmektedir. Enerji etiketleri sayesinde sadece tasarruf yapmayı değil ekolojik dengeye katkıda bulunmayı da öğretir. İsterseniz daha detaylı bilgilere geçelim.

Buzdolabı Enerji Etiketi Ne İşe Yarar?

Buzdolabı enerji etiketleri tüketicilerin ürün satın alırken enerji sarfiyatını karşılaştırıp ürün performansına göre tercih yapmasını sağlayan dökümanlardır. Markalar, eşyaların enerji sınıflarını gösteren bu etiketleri düzenlemekle yükümlüdür. Son zamanlarda yeni enerji sınıfı etiketi kavramını duymuşsunuzdur. 1 Mart 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe giren AB yeni enerji sınıfı etiketlerinin üzerinde hangi bilgiler yer almaktadır?

 • Enerji sınıfı
 • Enerji Tüketim Miktarı (kWh)
 • Su Tüketim Miktarı
 • Kapasite
 • Ses Seviyesi (dB) gibi bilgiler yer almaktadır.

Buzdolabı Enerji Etiketi Üzerinde Hangi Bilgiler Olur?

Buzdolabı enerji etiketi üzerinde yazan bilgiler diğer etiketlerden farklı olabilir. Beyaz, inox, büyük, küçük, no frost, derin dondurucu ne olursa olsun mutlaka sıfır veya ikinci el buzdolabı satın alırken bu etiketlere iyi bakmalı, etiketi olmayan ürünleri internet üzerinden mutlaka araştırmalısınız. Yeni etiket eskisine göre daha sade ancak daha faydalı bilgilerle doludur. Buzdolabı etiketinde hangi bilgiler yazar?

 1. QR Kodu
 2. Ürünün Tedarikçisi ya da Markası
 3. Ürünün Modeli
 4. A dan G ye Kadar Enerji Verimlilik Sınıfı
 5. Ürün Verimlilik Sınıfı
 6. Enerji Tüketim Miktarı (kWh)
 7. Soğutucu Bölme Net Kapasitesi (Litre)
 8. Dondurucu Bölme Net Kapasitesi (Litre)
 9. Ses Seviyesi (dB)
 10. Yönetmelik Numarası

 

 

Buzdolabı ve derin dondurucu türünden beyaz eşyalarda da diğer elektrikli ürünlerde olduğu gibi enerji sınıfı ile tüketilen elektrik miktarı arasında ters orantı bulunmaktadır. Yani enerji sınıfı yükseldikçe tüketim azalır.

En Az ve En Çok Elektrik Harcayan Enerji Sınıfı Hangileridir?

En az elektrik harcayan sınıf A sınıfı buzdolabı iken en çok elektrik harcayan ürün ise G sınıfı buzdolabıdır. A sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunu da yeri gelmişken cevaplayalım. Sıfır veya ikinci el A sınıfı buzdolabı alırsanız dolabınız 1 saatte 63 Watt elektrik harcayacaktır. Bu rakam günde 1.5 kW elektriğe denk gelir ki aylık da 45 kW elektrik harcıyor demektir.

Son Düzenleme Sonrası Enerji Sınıflarının Anlamları

Yeni etiketlerde artık A dan G ye bir dizilim olduğundan daha önce bahsetmiştik. Enerji sınıfları Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş standartlara göre sıralanmıştır. Bu sıralamaya Enerji Verimlilik Endeksi adı verilmektedir. Endeks değeri ne kadar düşükse cihaz o kadar az elektrik harcar.

A Sınıfı

A sınıfı bir buzdolabı alırsanız elektrik tüketiminiz istediğiniz seviyelerde olur. Bu etikete sahip bir ürün alırsanız ürünün verimlilik endeksi 41 e eşittir veya 41 in altındadır diyebiliriz. Nerede kullanırsanız kullanın beyaz eşya almayı düşünüyorsanız A sınıfı ürünleri tercih etmelisiniz.

B Sınıfı

B sınıfı enerjim 51 ile 41 arasında endeks değerine ait olan ürünlerde kullanılmaktadır. A sınıfı kadar tasarruflu olmasa da elektrik tasarrufu sağlamak istediğinizde B sınıfı buzdolabı veya beyaz eşya tercih edebilirsiniz.

C Sınıfı

C sınıfı ürünün maksimum endeks değeri 64 tür. Endeks sıralamasında en verimli ürünler sıralamasında 3. sıradadır. C sınıfı buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar alırsanız orta seviyede tasarruf sağlayabilirsiniz.

D Sınıfı

Endeks değeri 80 ve altı olan cihazlar için D sınıfı etiket uygun görülmektedir. D sınıfı ürünler için elektrik tasarrufundan söz etmek zordur. Satın alacağınız buzdolabının enerji sınıfı D ise bunu faturanızda rahatlıkla hissedebilirsiniz.

E Sınıfı

Enerji endeksi değeri 100 ve altı olan ürünler için E sınıfı kullanılmaktadır. Çok düşük enerji verimliliği sağladığı için elektrik tasarrufu yapmaktan söz edemeyiz.

F Sınıfı

Endeks değeri 125 li rakamlara kadar çıkan F sınıfında elektrik tüketimi çok fazla olacaktır. F sınıfı buzdolabı alırsanız enerji verimliliğiniz son derece düşük, faturalarınız bir o kadar yüksek olacaktır.

G Sınıfı

İndeks değeri 125 in üzerinde olan G sınıfı, enerji verimliliği en düşük olan sınıftır. G sınıfı buzdolabı veya herhangi bir beyaz eşya satın almanızı tavsiye etmeyiz. Zira faturalarınızın büyük bir bölümü buzdolabınıza ait olacak.

 

Buzdolabı Ses Seviyesi (dB) Hangi Aralıkta Olmalı?

Buzdolabı ve derin dondurucu sürekli kullandığımız, fişten hiç çekilmeyen beyaz eşyalardan olduğu için bunların çalışma seslerinin de az olması gerekir. Buzdolabının soğutması yapması için gerekli olan belirli bir ses seviyesi elbette olacaktır. Neticede ürün üzerinde bir motor yer almaktadır. Gürültülü çalışan bir buzdolabı sizi zamanla çok fazla rahatsız edecek, özellikle geceleri sesin yüksekliği daha fazla hissedilecektir. Sizi rahatsız etmeyecek bir buzdolabının ses seviyesi 39 dB ila 45 dB arasında olmalıdır.

Yeni Etiketlerle Eski Etiketler Arasındaki Farklar Neler?

Yeni enerji sınıfı etiketlerinde neler değişti? Yeni etiketlerde değişen sadece harf dizilimi değil hesaplama yöntemi de değişti. Yeni enerji etiketlerinde bulaşık makinesi, kurutma makinesi ve çamaşır makinesi gibi ürünlerin yıllık tüketimleri bilgileri yer almıyor. Bunun yerine 100 döngüde harcadıkları enerji yer almaktadır. Televizyonlarda ise 1000 saatteki enerji tüketimleri yer alıyor.

Buzdolabı enerji sınıfları yeni etiketlerde A ile G arasında gösterilmektedir. Bu demek oluyor ki en verimli yani en az elektrik harcayan model A sınıfı olan modelken en düşük verimliliğe sahip yani en çok elektrik harcayan model G sınıfıdır. Yeni buzdolabı enerji sınıfları etiketi üzerinde yer alan QR kod sayesinde kullanıcılar akıllı telefonlarını kullanarak kodu okutmak suretiyle çok daha detaylı bilgilere ulaşabilecekler.

Yeni etiketlerle eski etiketler arasında bir bağlantı kurmak da doğru değildir. Mesela eski etikette A+++ olan bir ürünün yeni etikette hangi harfe denk geldiğini net olarak söylemek mümkün değil. Çünkü yeni etiketin test yöntemleri eskisine göre biraz daha farklıdır.

Buzdolabında Elektrikten Tasarruf Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Buzdolabının harcadığı enerjiden tasarruf etmek isterseniz alacağınız bir kaç küçük tedbirle bunu başarabilirsiniz. Bütçenizi koruyacak tasarrufları asla küçümsememenizi öneririz. Bakalım buzdolabı elektrik tasarrufu için yapabilecekleriniz nelermiş

 • -A sınıfı bir buzdolabı tercih etmenizde fayda var.
 • Dolabınıza sıcak yemek kabı koymamalısınız. Kaptan gelen sıcak hava dolabınızın soğuk havasını ısıtacak, dolabınız tekrar aynı soğukluğa ulaşmak için motorunu devreye sokacak bu da fazla elektrik harcamasına neden olacaktır.
 • Dolabınızın doğrudan ısı görmemesi veya ısı yayan fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kalorifer peteği gibi eşyalara mümkün olduğu kadar uzak olması gerekir.
 • Buzdolabı lastiklerinin sağlıklı şekilde vakum yapıyor olması gerekir. Aksi halde kapı arasından giren sıcak hava dolabınızın iç soğukluğunu düşürecektir. Ayrıca ihtiyaç olmadığı sürece dolabınızın kapağını çok sık açıp kapatmamalısınız.
 • Duvar ile arasında 10-15 cm aralık bırakmanız faydalı olacak, motorun hava almasını sağlayacaktır.

 

Bizi Takip Edin
2022-11-07T09:10:41+03:003 Kasım 2022|0 Yorum

Yorum Yap