No frost ne demek, no frost buzdolabı alırsam bana ne faydası olur gibi soruları duydukça insanların konuya ne kadar yabancı olduğunu anladık. Bir beyaz eşya mağazasına girdiğinizde sıra sıra dizilmiş dolapları görürsünüz. Kimisi beyaz olur kimisi inox kimisi kısa kimisi uzun bazısı dar olur bazısı geniş. Bunları birbirinden ayırt eden en büyük özellik dış görünüşleri olsa da aslında soğutma sistemleri daha önemlidir.

Hemen hemen tüm beyaz eşya markaları ürünlerinde no frost teknolojisini kullanırlar. No frost çok elektrik tüketir mi, no frost kullanmak avantajlı mı, neden no frost buzdolabı alınmalı gibi pek çok konuyu da detaylı şekilde ele alacağız.

No-Frost-Nedir

No Frost Ne Demektir? No Frost Nedir? 

No frost ne demektir ve no frost nedir herkes tarafından merak edilen bir konudur. Sizin de bildiğiniz gibi No Frost kelime grubu İngilizce bir tabirdir. Buz, buzlanma, karlanma demek olan ‘’frost’’ kelimesinin önüne olumsuz ek getirilmiş ve ‘’buz yapmayan’’ anlamı oluşturulmuştur. Statik dediğimiz dondurucu kısmı ince bir buz tabakası oluşturarak soğutma yapan dolapların aksine bu sistemde buz yoktur.

Bu tarz soğutma yapan dolapların içerisinde ‘evapatör’ adı verilen bir mekanizma bulunmaktadır. Evapatör ne işe yarar? Evapatör dolabın buzluk kısmındaki nem seviyesini belirli bir oranın üzerine çıkarmadığı için buzlanma oluşmasını önlemektedir. Fanların da yardımıyla üst kısmındaki soğukluk dengeli şekilde dağıtılır.

No Frost Buzdolabı Kullanmanın Avantajları Neler?

No frost buzdolabı kullanmanın avantajları derin dondurucu buzdolabına oranla çok fazladır. İnsanlar bu yüzden bu dolapları daha fazla tercih eder. En büyük avantajı üst kısımda buzlanma yapmayacağı için daha temiz kullanımdır. Buz yapmadığı için de zamanla fişini çekerek veya kazıyarak buzlardan kurtulmak zorunda kalmazsınız.

Statik buzdolabı kullanan bazı insanlar dolaplarının üst kısımlarında meydana gelen buz tabakasından kısa sürede kurtulmak için sert cisimle kazımayı tercih etmekte, bu da dolap içinde delinmelere neden olmaktadır. Tamiri mümkün olmayan, büyük masraflar açan bu hatalara no frost buzdolabı sayesinde düşmezsiniz.

No Frost Buzdolabı İle Derin Dondurucu Buzdolabının Farkı Nedir?

No frost ve derin dondurucu arasındaki en büyük fark yukarıdaki başlıkta da kısaca değindiğimiz gibi statik yani derin dondurucu buzdolabı üst kısmı ince bir kar tabakası yaparak soğuturken, no frost buzdolabı üfleyerek soğutmasıdır.

Dolabınızın karlanma yapmadan soğutması demek sizin adınıza daha konforlu daha zahmetsiz bir kullanım demektir. Ayrıca pek çok statik dolap modelinde maliyeti düşürmek için cam raf kullanılmaz. Ancak No frost bir buzdolabı alırsanız mutlaka cam raflı olur ki bu da daha sağlıklı ve daha hijyenik saklama alanı demektir.

Daha Detaylı Bilgi İçin: No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

No Frost ve Statik Buzdolabının Soğutma Sistemi Farkı Nedir?

İki dolap arasında bariz bir soğutma sistemi farkı vardır. Çok fazla teknik bilgiye girmeden, kafanızı karıştırmadan bu konuya da değinmek istedik.

Statik dolapların iç kısımlarındaki kanallarda dolaşan gaz önce kendisini daha sonra dolabı içini soğutup gıdalarınızı dondurur. Dolabın iç kısmıyla kanalardaki soğuk gaz arasında ısı farkı olduğu için dolabın iç kısmında karlanma, buzlanma oluşur.

Ancak Nos frost buzdolabında durumda tamamen farklıdır. Bu dolapta soğutma buharlaşma yoluyla yapılırken, dolabın kapağını açtığınızda buharlaşma net olarak görülür. Soğutma aşamasında dolap içindeki ısı çekildiği için ısı farkı olmaz. Buzluktaki yiyecekleriniz birbirine yapışmaz bu da kolay bir kullanım sağlar.

Eğer ki No frost buzdolabı kullanıyorsanız dolabın içinde bulunan hava kanallarının önünü tıkamamaya ve dolabınızın için tıka basa doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde kaliteli bir dondurma işlemi yapılamayacaktır.

No Frost Buzdolabı Nedir

Neden No Frost Buzdolabı Almalısınız?

Neden no frot buzdolabı tercih edilmeli diye soracak olursanız ilk cevabımız uzun saklama sürelerini söyleyebiliriz. Gıdalarınız çok daha sağlıklı ortamda saklanır dolayısıyla daha uzun ömürlü olur.Çünkü dolabın içinde nem oranı yüksek olursa gıdalarını çürürken düşük olursa kurur. No Frost buzdolabı kullanırsanız ne oranı dengede olur, dolayısıyla saklama işlemi de sağlıklı sonuçlar verir.

No frost buzdolabı alırken seçeneğiniz çok daha fazladır. Dar ve inox bir dolap alabileceğiniz gibi geniş ve beyaz da tercih edebilirsiniz. Üstten donduruculu da alabilirsiniz kombi tipi de tercih edebilirsiniz. Ayrıca geniş aileler için 85 veya 90 cm  eninde bir dolap ya da çift kapılı gardrop tipi dediğimiz dolapları da no frost seçeneğinde bulabilirsiniz.

No Frost Dolap Alırken Hangi Markalar Tercih Edilir?

Hangi markanın tercih edileceği konusu çok da önemli değildir. Çünkü günümüzde hemen hemen tüm markalar birbirinden kaliteli ürünler üretebilmektedir. Yerli veya yabancı pek çok marka alternatifi içinden sizin bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Arçelik, Beko, Vestel, Altus, Regal gibi yerli markaların yanında Bosch, Siemens, Samsung, Profilo, Lg gibi iddialı yabancı markalar da alınabilir.

Ancak işin bütçe kısmı sizin için önemliyse ve fazla para vermek istemiyorsanız büyük markaların alt segment ürünlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin Arçelik No Frost buzdolabı size pahalı gelirse Altus’u da tercih edebilirsiniz. İki marka da Koç grubuna ait, benzer teknolojilerde üretilen markalardır. İkisi de aynı servis ağını kullanır. 

No Frost Buzdolabı Fiyatları Ne Seviyelerdedir?

No frost buzdolabı fiyatları markadan markaya, üründen ürüne farklılık göstermektedir. Bu konuda tek bir fiyat söylemek zor olsa da minimum 5000-6000 Tl den başladığını ve çok daha yukarı çıktığını söylememiz mümkün. Bildiğiniz gibi No frost buzdolabı statik bir dolaba göre biraz daha pahalı olsa da size sunduğu avantajlar göze alındığında kesinlikle tercih edilmelidir.

Benim için marka veya model önemli değil, sağlam olsun çalışsın yeter derseniz ikinci el eşya alan yerler ile de görüşebilirsiniz. Spotçular Çarşısı gezilerek garantisi henüz bitmemiş, 2.el olmasına rağmen çok temiz ürünler de yakalayabilirsiniz. Böylece beklediğinizin çok altına bir fiyata ürün almış olursunuz.

İlginizi Çekebilir: 2022 Buzdolabı Fiyatları

No Frost Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

No frost buzdolabı temizliği zamanında yapılmaz ve uzun aralıklar bırakılırsa zamanla kokular yayılmaya başlar. Gıdalarınız üzerine sinen koku gitgide rahatsızlık vermeye başlar ve beslenme kalitenizi düşürür. Peki ne yapmalı buzdolabınızı nasıl temizlemelisiniz.

Öncelikle iç raflarını ve aparatlarını komple çıkarmalısınız. İç temizliğinde karbonat kullanmalı, kimyasal bileşenleri yüksek deterjanlardan kaçınmalısınız. Çünkü deterjanla yapılan temizliklerden sonra ister istemez kalıntılar birikecek bu da gıdalarınızın üzerine yapışma tehlikesi ortaya koyacaktır.

Bir çay kaşığı karbonatı yarım litre suda eriterek bir sünger veya bez yardımıyla dolabın arka duvarından başlayarak silebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce dolabınızı mutlaka fişten çekmelisiniz.

Dolabınızı duvardan en az 5-6 cm uzakta konumlandırmalısınız ki motor kısmına çok fazla toz birikmesin. Dolabın soğutma sisteminin, motorunun veya fanının üzerinde biriken tozlar çalışma sırasında sistemde oluşan ısının dışarı atılmasını önleyeceği için kompresörün daha fazla efor sarf etmesine neden olur. Fazla efor demek fazla elektrik sarfiyatı ve kısa sürede bozulan kompresör demektir ki bu sorunun giderilmesi size pahalıya mal olabilir.

No Frost Buzdolabı Çok Elektrik Harcar Mı?

No Frost buzdolabı çok elektrik harcar mı, ne kadar elektrik harcar sorusu son elektrik zamlarından sonra en çok sorulan sorulardan biri oldu. Teknik detaylar ve rakamlar vererek sizi sıkmak istemiyoruz. O yüzden bu detaylara girmek yerine faydalı bilgiler vererek aşırı tüketimin önüne geçmenize yardımcı olmak istedik. Statik buzdolabı ile karşılaştırıldığında elektrik sarfiyatının biraz daha fazla olduğu söylenebilir. Çünkü statik buzdolabı daha basit bir motor yapısına sahipken No Frost buzdolabı fanları, rezistansları, evaporatör gibi mekanik aksamları sebebiyle biraz daha fazla elektrik harcar.

A+ enerji No Frost bir buzdolabı alırsanız faturalarınız fazla kabarık gelmeyecektir. Dolabınızın kapağını gereksiz yere açıp kapatmaz, yemeklerinizi içine sıcak koymaz ve dolabın içini fazla doldurmazsanız sarfiyatını düşürebilirsiniz. Dolabınızın lastiklerinin gevşek olmaması, tam kapanmaması da elektrik tüketimini artırır. Saç kurutma makinesi, fırın, kurutma makinesi, mikrodalga gibi ısı üreten ürünler daha çok elektrik harcar.

Umut Spot olarak size faydalı bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bizi takip ederek işinize yarayacak bilgiler almaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

 

Bizi Takip Edin
2022-06-19T18:53:49+03:0012 Nisan 2022|0 Yorum

Yorum Yap