Sıfır buzdolabı alacağınız zaman önünüze pek çok seçenek çıkar. Tek kapı mı, çift kapı mı? Beyaz mı, inox mu? Kombi mi, klasik mi? Bu sorulara bir yenisi daha eklendi. Low frost mu, No frost buzdolabı mı? İthal veya yerli pek çok kaliteli marka alternatifiniz arasında bulunuyor. Yeni fiyatlar, yeni kampanyalar, indirimler, hediye çekleri derken kafanız iyice karışacak. Tanımların pek çoğundan habersizken hangi buzdolabını satın alacağınıza nasıl karar vereceksiniz?

Terimler biraz karışık olsa da aslında kullanılan teknik genelde aynı. Size yardımcı olmak, ikinci el veya sıfır buzdolabı tercihinizi belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermek için yazımızın devamında bazı bilgiler paylaşacağız. Sizin ilgi ve meslek grubunuz farklı olduğu için beyaz eşya konusuna kafa yormak istememiş olabilirsiniz. Siz hiç kendinizi yormayın biz sizin için bilmeniz gerekenleri derledik. İsterseniz hemen başlayalım

Low-Frost-Buzdolabi-Nedir

Low frost buzdolabı nedir

Low Frost Buzdolabı Nedir?

Daha önce derin dondurucu buzdolabı ile no frost buzdolabı arasındaki farklardan bahsetmiştik. Okumak için hemen tıklayabilirsiniz. Şimdi de Low Frost buzdolabı nedir, çalışma prensibi nasıldır gibi sorularınız için anlaşılır açıklamalar yapmak istiyoruz. Tanım yaparken yani buzdolabını size anlatırken teknik terimler kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınıyoruz. İstiyoruz ki en basit, anlaşılır dille yazalım.

  • Low Frost buzdolabı, az buzlanma demektir. Eski statik buzdolaplarının çalışma prensibine bazı devreler ve dijital termostat eklenmesi ile içeride ayarlanan ısı seviyesini korunabilir hale getirilmiştir. İçerindeki soğutma kısmında oluşan ince karlanma entegre edilen devreler sayesinde eritilip buharlaşma tavasına aktarılır. Bu sırada buzdolabı içinde herhangi bir ısınma olmaz.
  • Aynı şey dondurucu bölmesinde gerekli değildir. Üstteki soğutma, alt bölme için yeterli olur. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Low frost buzdolaplarının alt bölmesinin kapısını sürekli açıp kapamaz, sakladığınız ürünleri ambalajlarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Böyle yapmazsanız sakladığınız gıdalar buz tutabilir.

No Frost Buzdolabı Nedir?

No frost buzdolabı hakkında da gerekli bilgileri verirsek ikisi arasındaki kıyaslamayı daha iyi anlayacağınızı umuyoruz. Sıfır buzdolabı alanlar nasıl ürünler aldıklarını, özelliklerinin neler olduğunu çok fazla bilmiyorlar. Hele bir de bilgisiz bir satıcıya denk gelirseniz o zaman durum daha vahim.

  • No Frost Buzdolabı için çok detaya girmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Karlanma ve buzlanma kabin dışındaki bölmede oluşur, soğutma panellerinden geçilir ve fan vasıtası ile buzdolabının içine gönderilir. Kabin dışında oluşan buzlanma da kompresör ısısından faydalanılarak buharlaştırılır.

Belki biraz teknik detaya girdik ancak bunları söylemeden de anlatabilmemiz imkansızdı. Kabaca şöyle bir özet yapabiliriz; no frost buzdolabı karlanma yapmadan, soğuk havayı üfleyerek soğutma yapar. Bir sonraki başlıkta bir kaç küçük ip ucu vereceğiz. Bunları bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasındaki Farklar Neler?

Low Frost buzdolabı ile No Forst buzdolabı tanımlarını yaptıktan sonra şimdi ikisi arasındaki farklarda bahsedeceğiz. Burada belirtilen farkları anlamız halinde sıfır buzdolabı alırken kararınızı daha net şekilde verebilirsiniz. Bakalım iki farklı model arasında nasıl farklılıklar varmış.

  • Low Frost buzdolabı 48 saate kadar sürecek olan elektrik kesintilerinde gıdalarınızı koruyabilir. No Frost buzdolabında ise bu süre 12 saat kadardır. Bu da low frost yönünden bakarsak sizin için bir avantaj sayılabilir. Uzun süreli tatillere giden bazı müşterilerimizin elektrik kesintisinden dolayı eşyaları bozulmakta, et ve gıda kokusu telafisi zor sonuçlar doğurmaktadır.
  • Low Frost buzdolabında hava kanalları ve fan olmadığı için enerji tüketimi çok daha düşüktür. Bu detay pek çok müşterimizi tatmin etmekte, enerji tasarrufu konusu ürünü cazip hale getirmektedir.
  • Low frost buzdolabı her ne kadar enerji tasarrufu sağlasa da bu tasarruf yıllık 100 tl gibi bir rakama tekabül eder. Bu rakam alacağınız dolap ile no frost buzdolabı arasındaki fiyat farkına değerse Low Frost tercih edebilirsiniz. Değilse bizce No Frost almak da fayda var.

Sıfır buzdolabı almak istiyorum diyorsanız mutlaka araştırma yapmalısınız. Bosch, Siemens, Arçelik, Vestel, Beko, Samsung, Lg gibi bilinen markaların ürünleri her zaman daha güven veren ürünlerdir. Servis ve yedek parça konusunda da sıkıntı yaşamamak için bu markaları tercih edebilirsiniz.

Umarız sıraladığımız bilgilerin size yardımı dokunmuştur. Yıllardır sıfır beyaz eşya ve ikinci el beyaz eşya alım satım işi ile ilgilendiğimiz için konu ile ilgili tüm bilgilere hakimiz. Daha fazla bilgi almak ve eski buzdolabı satmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz; ikinci el eşya alım satım Umut Spot olarak sosyal medya hesaplarımızdan da sizin için bilgiler ve fotoğraflar yayınlıyoruz. Kazançlı alışverişler dileriz.

İlginizi Çekebilir:

İşinize yarayabilecek faydalı bilgilerin olduğu yazılarımız için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

 

Bizi Takip Edin
2023-10-03T21:25:30+03:0012 Mayıs 2019|0 Yorum

Yorum Yap