İnox Eşya Nedir, İnox Ne Demek

İnox Eşya Nedir, İnox Ne Demek

İnox nedir, nerelerde kullanılır, nasıl üretilir, kaliteli midir, değil midir? İnox ile iligli tüm sorularınızın cevaplarını vermek için faydalı bir yazı paylaşmak istedik. İnox kelime olarak pek çok iş kolunda, üründe kullanılıyor olsa da ne olduğu konusunda hala merak edilen noktalar vardır. Görüntüsü çok şık olan bu maddenin yerine göre avantajları olabildiği gibi dezavantajları da olabilmektedir. Kullananların kimisi memnun kalır kimisi pişman olur.

Umut Spot olarak inox eşya almak isteyen kullanıcıların daha sonra pişmanlık yaşamasını istemediğimiz için tecrübelerimiz doğrultusunda detayları paylaşacağız. Beyaz eşya, bilgisayar, küçük ev aletleri ve sanayi ürünleri gibi pek çok alanda kullanılan inox ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şeyi bulacaksınız.

İnox Nedir, Anlamı Nedir?

İnox ne demek sorusunun cevabı gerçek paslanmaz çeliktir. Bir diğer tanımla %10 ün üzerinde krom karıştırılmış demir ve karbon alaşımıdır. İnox ile yapılan ürünlerin yüzeyleri oldukça pürüzsüz ve parlak olduğu için hem şık görünür hem de temizliği çok kolay yapılır. İnox bir ürün aldığınızda temizlik yaparken mutlaka dikkatli olmalı, üzerinde iz bırakacak maddeler kullanmamalısınız.

İnox Ne Renktir?

İnox çelik gri renktedir. Bu sebeple insanlar özellikle sıfır beyaz eşya satan yerlere gittiklerinde paslanmaz çelik beyaz eşya istiyorum demek yerine gri beyaz eşya istiyorum derler. Eğer gerçek paslanmaz çelik ürün alırsanız

İnox Nerelerde Kullanılır?

İnox nerelerde kullanılır sorusunun birbirinden farklı olmak üzere pek çok cevabı vardır. Siz fark etmeseniz de etrafınızda inox kullanılmış pek çok ürün vardır. Örneklerle ilerlersek siz de sağınızda solunuzda ne kadar çok inox eşya olduğuna şaşıracaksınız.

 • Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, kurutma makinesi, bulaşık makinesi
 • Tencere, tava, çatal kaşık bıçak
 • Küçük ev aletleri, tost makinesi, kahve makinesi, ekmek kızartma, rondo vs
 • Evye, lavabo, mutfak tezgahları
 • Banyo aksesuarları
 • Çöp kovaları
 • Su depoları ve arıtma tesisleri içinde
 • Restoran mutfaklarında tezgahlarda, yiyecek servis ekipmanlarında
 • Ameliyathanelerde
 • Sağlık ekipmanlarında, cerrahi aletlerde inox mutlaka kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik ve İnox Arasındaki Fark Nedir?

Paslanmaz çelik ve İnox iki kavram birbirine çok karıştırılsa da aslında bir aralarında bir fark yoktur. Çünkü inox demek paslanmaz çelik demektir. Renk ve doku olarak aralarında hiç bir fark yoktur. Ancak bazı ürünlerde toz boya kullanılıp ürün gri renge boyanır bu şekildeki ürünler çelik değildir. Zaten bu tür eşyaların fiyatları paslanmaz çelik eşyalara göre çok daha düşük ve ekonomiktir.

Gerçek İnox Özellikleri Neler?

Gerçek inox özellikleri bakımından diğer değerli maddelerden ayrılır. Bu ayrıcalıkları sebebiyle kullanıldığı alanlar da çok yaygındır. Gerçek inox neden değerlidir, avantajları neler, özelliklerini nasıl sıralayabiliriz şimdi bunlardan bahsedelim.

 • Boya, cila gibi yüzey koruyucularına ihtiyaç duymayan inox pürüzsüz yüzeyi sayesinde kolay temizlenir.
 • Kirden, asit oluşturan temizlik maddelerinden kesinlikle etkilenmez.
 • Pek çok metal gıdalardaki asitleri emerken, inox eşyalar bu asite karşı da dayanıklıdır.
 • Yiyeceklerin tadında veya kokusunda değişikliğe sebep olmayacağı için gıda maddelerinin saklanmasında kullanılır.
 • Yüksek sıcaklığa, sürtünmeye ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Bu sebepten beyaz eşyalarda, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutma makinelerinin kazanlarında, iç kaplamalarında kullanılır.
 • Dış etkenlerden kaynaklanan aşınmalardan etkilenmez.
 • Paslanmaya karşı dayanıklıdır.
 • Parmak izi bırakmaz.

İnox Beyaz Eşya Ne Demek?

İnox beyaz eşya demek aslında adı üzerinde inox malzeme ile kaplanmış ürün demektir. Sıfır beyaz eşya mağazalarına girdiğinizde bu tür ürünleri çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Paslanmaz çelik beyaz eşya almak size bazı avantajlar sağlar.

İlginizi çekebilir ; Beyaz eşya inox mu olmalı beyaz mı?

Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, tamboy fırın, kurutma makinesi gibi pek çok alette karşınıza çıkabilecek olan paslanmaz çelik ürünler rakiplerine oranla biraz pahalı olsa da uzun ömürlü olduğu için tercih edilebilir.

İnox Eşya Nasıl Temizlenir

İnox Eşya Nasıl Temizlenir

İnox Eşya Nasıl Temizlenir?

İnox eşya nasıl temizlenmeli, ne tür temizlik malzemeleri kullanılmalı, nelerden uzak durulmalı gibi sorularınızı cevaplayalım. Eğer doğru malzemeler kullanılmazsa ürünler üzerinde kalıcı ve istenmeyen lekelere sebebiyet verebilirsiniz. Paslanmaz çelik (İnox) ürünler pürüzsüz ve kaygan yüzeye sahip olduğu için kolay temizlenir.

İnox eşya temizleme teknikleri için en çok inox ocak temizliği nasıl yapılır, inox buzdolabı temizliği nasıl yapılır, inox beyaz eşya nasıl temizlenir gibi sorular gelmektedir. Elimizden geldiğince detaylı bilgiler vereceğiz.

 • Öncelikle sert temizlik süngerlerinden, bulaşık tellerinden sert bezlerden uzak durmalısınız.
 • Eğer eşyanız üzerinde inatçı lekeler yoksa hafif ıslak bir bezler silebilirsiniz. Bezinizi sıcak suyla ıslatıp hafif sıktıktan sonra yüzeye uygulayabilirsiniz. Yumuşak dokulu mikrofiber bezler bu işlem için idealdir.
 • Paslanmaz çelik yani inox ocak nasıl temizlenir? Piyasada bunun için üretilmiş hassas cilalar bulunmaktadır. Bunları da kullanabilirsiniz.
 • Setüstü ocak temizliği için yüzeye çamaşır suyu sıkma hatasını kesinlikle yapmayın. Eğer ürününüz çamaşır suyu kullanmaya müsaitse kullanacağınız bez veya süngere biraz sıkarak temizleyebilirsiniz.
 • Paslanmaz çelik (inox) temizleme yöntemlerinden biri de un ve karbonat kullanma yöntemidir. Yumuşak bir beze karbonat ve unu dökerek yüzeye uygulayabilirsiniz.
 • İnox beyaz eşya veya setüstü ocak üzerinde katı ve yoğun lekeler için sabunlu su, kireç kalıntıları için suyla seyreltilmiş sirke kullanılabilir.

İnox Eşya Temizlerken Neler Kullanılmalı?

 1. Paslanmaz çelik temizliği için üretilmiş sprey veya pastaları kullanabilirsiniz.
 2. Cam temizleyici spreyler kullanılabilir. Bu spreylerin klor oranının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.
 3. Üzerinde yapışkanlar varsa alkollü çözücüleri deneyebilirsiniz.
 4. Çay birikintilerini temizlemek için çamaşır sodası kullanılabilir.
 5. Kahve tortularını gidermek için karbonat kullanabilirsiniz.
 6. Katı yağlar için sabunlu su kullanılabilir.
 7. Bulaşık makinesi parlatıcıları da

İnox Eşya Temizlerken Ne Yapılmaz?

İnox eşya temizlerken yapılmaması gerekenlere de dikkat edilmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sert temizlik malzemelerinden uzak durulmalıdır. Bu tür ürünler kullanırsanız kolay çizilebilen inox eşyalar üzerinde kılcal çizikler oluşmasına sebep olabilirsiniz. Kimyasal oranı yüksek malzemelerden uzak durmalısınız.

İnox Buzdolabı Kullanışlı Mı?

İnox buzdolabı kullanmak zor mu, inox buzdolabı nasıl temizlenir, gri mi tercih etmeli inox bu? İnox buzdolabı fiyatları bakımından beyaz olanlara göre daha pahalıdır. Bunun sebebi paslanmaz çelik fiyatının çok pahalı olmasından kaynaklanır. Eğer evinizde beyaz değil de paslanmaz çelik yani gri renkte buzdolabı almak istiyorsanız temizliğine dikkat etmeli, yumuşak bezler kullanmalı, kimyasal temizleyicilerden uzak durmalısınız. Tamamen kişisel zevke göre karar verileceği için karar sizin ama temizliği düzenli yapılırsa tercih edilebilir.

İnox Bulaşık Makinesi Kullanışlı Mı?

İnox bulaşık makinesi kullanımı zor olmayan, mutfağınıza şıklık ve güzellik katacak bir üründür. İnox bulaşık makinesi fiyatları da aynı buzdolabı kategorisinde olduğu gibi daha pahalıdır. Eğer mutfağınızda buzdolabınız gri yani paslanmaz çelik renk ise bulaşık makinesi de aynı şekilde seçilmelidir. Aksi taktirde iki farklı renk göz yoracak ve güzel bir görüntü olmayacaktır.

İnox Çamaşır Makinesi Kullanışlı Mı?

İnox çamaşır makinesi alınır mı, kullanışlı mı derseniz bu noktada kararımız beyazdan yana olur. Çünkü çamaşır makinesi deterjan çekmecesinin kenarlarından deterjan ve su akabiliyor ki bu da zamanla inox üzerinde kalıcı lekelere sebebiyet verebilir. Deterjan ve su lekesi temizlense de mutlaka iz bırakıyor bu da çirkin bir görüntü oluşmasına sebebiyet veriyor. İnox çamaşır makinesi fiyatları beyaz olanlara göre 1000-1500 tl daha fazladır.

En Kaliteli İnox Beyaz Eşya Markası Hangisi?

İnox eşya fiyatları yüksek seviyelerde olduğu için almışken iyisini alalım, kaliteli olsun derseniz Miele, Gaggenau, Amana, Liebherr gibi A plus markaları sayabiliriz. Ancak bu markaların ürünleri oldukça yüksek fiyattan satılıyor. Biraz daha ekonomik olsun derseniz Bosch, Siemens, Arçelik, Samsung, Lg den şaşmayın deriz. Ne kadar kaliteli ya da pahalı ürün alırsanız alın temizliğini ihmal ederseniz hiçbir zaman uzun ömürlü olmayacaktır.

 

Bizi Takip Edin
2022-05-16T23:33:00+03:0016 Mayıs 2022|0 Yorum

Yorum Yap