Buzdolabı-Alırken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Buzdolabı alırken hangi marka alınmalı, Sıfır buzdolabı fiyatları, Hangi marka buzdolabı alınır

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Gerek ikinci el beyaz eşya alırken gerek müşterilerimizle sohbet ederken sürekli aynı soruyu duyuyoruz. Buzdolabı fiyatları almış başını giderken hangi markayı alalım, nasıl bir ürün tercih edelim, inox mu alalım beyaz mı alalım? Evimizin, iş yerimizin, yazlığımızın, ofisimizin yani günümüzü geçirdiğimiz yerlerin vazgeçilmez ürünlerinden biri olan buzdolabı çok farklı marka, model, renk ve ebatlarda satılmaktadır. Bu çeşitlilik içinde optimum kararı vermeniz kolay olmayabilir. Bir yanda bütçeniz bir yanda satın almak istediğiniz ürün dururken ikisi arasındaki dengeyi sağlamanız gerekir.

İhtiyaçları değil beğenileri doğrultusunda buzdolabı alan insanlar ilerleyen dönemlerde pişmanlık yaşayabiliyor. Bunu yaşamamız, paranızı verimli şekilde kullanmanız için yıllardır sıfır spot ve ikinci el beyaz eşya alırken edindiğimiz deneyimleri sizinle paylaşacağız. Yerli marka mı olsun yabancı marka mı, beyaz mı olsun inox mu, tek kapılı mı çift kapılı mı? Hiç merak etmeyin bilmek isteyeceğiniz tüm soruların cevaplarını ana başlıklar altında cevaplayacağız.

Hangi Marka Buzdolabı Tercih Edilmeli?

Buzdolabı alırken hangi marka tercih edilmeli derseniz bunun birden fazla cevabı var deriz. Bildiğiniz gibi reklamı yapılan yapılmayan, bildiğiniz bilmediğiniz, ucuz pahalı yerli yabancı pek çok buzdolabı markası var. Belki marka bağımlılığı sebebiyle direk gittiğiniz bir marka vardır ama bu konuda esnek düşünmenizi, farklı markaları da mutlaka araştırmanızı öneririz.

Yaygın servis ağına sahip, arıza oranı düşük, arızası olduğu zaman müşterisini mağdur etmeyen bir marka her zaman bir adım önde tutulmalıdır. Bu konunda Arçelik, Beko, Bosch, Vestel, Siemens gibi markalar tavsiye edilebilir. Ancak arıza oranı düşük, uzun yıllar ilk günkü kondisyondaymış gibi kullanabileceğiniz Gaggenau, Miele, Amana, Liebherr gibi ithal markalar vardır ki bunlar bütçenizi biraz zorlayabilir.

Ölçülere Dikkat Edin

Mutfağınızın buzdolabı koyduğunuz kısmının ölçüleri size uymayabilir. Önemli olan sizin nasıl bir buzdolabına ihtiyaç duyduğunuzdur. Eğer kalabalık bir aileniz varsa mutlaka geniş, derin bir ürün tercih etmelisiniz. İhtiyacınızdan daha küçük ebatlarda bir buzdolabı almanız halinde dolabı sıkış sıkış doldurmak zorunda kalacak, istediğiniz gıdayı ararken kapağı uzun süre açık bırakmak zorunda kalacaksınız. Bu da elektrik sarfiyatının yükselmesine, faturanızın kabarmasına neden olur.

Tam tersi bir durum da yaşanabilir. Örneğin tek başına ya da iki kişi yaşanan bir yere büyük ebatlarda bir ürün alınması da yine gereksiz elektrik sarfiyatını beraberinde getirir. Peki ideal boyut nedir, ideal buzdolabı boyutu nasıl belirlenir? Ürünün raf aralıklarına, derinliğine dikkat etmelisiniz. Sebze meyve koyacağınız sepetleri veya çekmecesi de sizin kullanabileceğiniz, işinizi görebilecek boyuttaysa o dolabı alabilirsiniz. Kalabalık olmayan aileler için eni 70 cm olan, kalabalık aileler için eni 75-80 cm olan, çok kalabalık aileler için ise eni 86 cm olan dolaplar tercih edilmelidir.

İkinci-El-Retro-Buzdolabı-Alanlar

İkinci el retro buzdolabı alan yerler, Retro buzdolabı fiyatları

Hangi Tip Buzdolabı Tercih Edilmeli?

Üstten veya alttan donduruculu, tek kapılı, çift kapılı ya da gardolap tipi  buzdolabı satın almak sizin kararınız. İhtiyacınıza göre buna da doğru karar vermelisiniz. Satın alacağınız ürünün raf ve çekmece düzenine de dikkat ederseniz sizin avantajınızda olacaktır. Cam raflı, büyük çekmeceli bir dolabı temizlemek daha kolay olacağı gibi gıdalarınızı da uzun süre saklamanıza yardımcı olacaktır.

Alttan Donduruculu Buzdolabı

Bu tip dolapların fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Soğutucu bölmesini daha sık kullanıyorsanız alttan donduruculu buzdolabını tercih edebilirsiniz. Bu tipte bir buzdolabı alırsanız istediğiniz gıdaları kısa sürede bulma ihtimaliniz daha yüksek olur. Dolabınızın kapağını açar açmaz yiyecekleriniz göz hizasında yer alacağı için bu, gıdanıza hemen erişmeniz, dolabın kapağını daha kısa süre açık tutmanız demektir. Üstten donduruculu buzdolabı çocukların istemediğiniz gıdalara kolay ulaşımını da engelleyebilir.

Üstten Donduruculu Buzdolabı 

Bildiğimiz klasik tarzdaki buzdolabından bahsediyoruz. Buzluk bölmesi yukarıda olan bu tip dolaplarda özellikle uzun boylu kullanıcılar gıdaları görmekte zorlanabiliyor. Eğer dolabınızın buzluk kısmını daha çok kullanacaksanız klasik tarzdaki bu tip bir ürün alabilirsiniz.

Gardrop Tipi Buzdolabı 

Özellikle geniş aileler ve görüntüye, şıklığa önem veren kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Daha çok inox ve ya siyah renklerde üretilen gardolap tipi buzdolabının bazı modelleri su sebilli ve buz yapma özellikli olduğu için kullanımı çok keyifli olabiliyor. Bu modelin dezavantajlarından biri yüksek elektrik sarfiyatı ve ağırlığının çok fazla olmasıdır. Eğer ev sahibi değilseniz bir sonraki evinizde bu dolabı koyabilecek kadar büyük bir mutfağınız olmayabilir.

Tek Kapılı Buzdolabı

Buzluk bölmesinin kullanılmadığı, kullanılsa bile çok küçük olduğu, fiyatı uygun tutulan, enerji sarfiyatı az olan ürünlerdir. Özellikle tek yaşayanlar, kalabalık olmayan evlerde, iş yerlerinde veya ofislerde bu tip ürünler kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir; En iyi beyaz eşya markası hangisi

Enerji-tasarruflu-buzdolabı

A sınıfı buzdolabı fiyatları, Enerji tasarruflu buzdolabı, Spot buzdolabı fiyatları

Enerji Sınıfına Dikkat Edilmeli

Tüketicilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında enerji sınıfı gelmektedir. Enerji tasarruflu bir buzdolabı almak sizi oldukça rahatlatacak, elektrik faturalarınızda çok az bir pay edinecektir. Buzdolabınızın sürekli çalıştığını düşünürseniz A, A+, A++, A+++ sınıfı ürünler almanın ne kadar mantıklı olduğunu anlayacaksınız. Yüksek enerji tasarrufu sağlayan buzdolabı modelleri fiyat olarak pahalı olsa da dolabınızı uzun yıllar kullanacağınızı düşündüğünüzde bu rakamı defalarca amorti edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bütçenizi Doğru Kullanmalısınız

Herhangi bir beyaz eşya bayiine gittiğinize, internette dolaştığınızda veya teknoloji mağazalarını ziyaret ettiğinizde sıfır buzdolabı fiyatları düşükten yükseğe doğru sıralanacaktır. Bu aşamada ihtiyacınızı doğru belirlemeli, beğendiğiniz ürünü değil ihtiyacınız olan ürünü almalısınız. Pek çok tüketici satın alma aşamasında yanlış kararlar verdiği için pişman olsa da iş işten geçtiği için bütçedeki açık aylarca kapatılamıyor.

İhtiyacınız büyük bir dolap değilse veya inox almak sizin için çok önemli değilse bunlara boşuna para harcamayın. Eğer servis ağına, yedek parçasına güveniyorsanız çok büyük markaların ürünlerindense bunların alt markaları da tercih edilebilir. Arçelik-Altus, Vestel-Regal, Ariston-İndesit, Bosch-Profilo aynı markaların ürünleri olsa da daha az duyduğunuz az popüler olan marka daha uygun fiyatlıdır. Marka takıntınız yoksa burada ciddi bir fiyat avantajı sağlayabilirsiniz.

No Frost Mu Derin Dondurucu Mu Tercih Etmelisiniz?

Bildiğiniz gibi buzdolabı soğutma sistemi temelde No Frost veya derin dondurucu olarak ikiye ayrılır. Konu ile ilgili detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz. No frost buzdolabı kar yapmadan, soğuk havayı üfleyerek soğutur. Daha pahalı ancak kullanması daha rahat olan bir teknolojiye sahiptir. Derin dondurucu buzdolabı ise ince bir karlanma yaparak soğutur. Bu yüzden belirli aralıklarla dolabınızı fişten çekerek eritmeye almanız gerekebilir.

Derin dondurucu buzdolabının sırt kısmında oluşan ince kar tabakası kısa süre sonra eritmeye geçince alttaki delikten aşağı inerek buharlaştırılır. Sizin herhangi bir müdahelede bulunmanıza gerek kalmadan bu işlem devam eder.

Teknik Servis ve Yedek Parça

Eğer İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde ikamet ediyorsanız markaların sizi servis ve yedek parça konusunda mağdur edeceğini düşünmüyoruz. Ancak ilçelerde, köylerde veya yaylalarda kullanmak için buzdolabı alıyorsanız mutlaka servis konusuna dikkat etmelisiniz. Arçelik, Beko, Bosch, Altus, Siemens, Vestel gibi markaların servis ağlarında bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Bu markalar genelde aynı gün için servis ve kurulum hizmeti verebiliyor.  Servis ağının genişliğinin yanı sıra yedek parça fiyatlarının da düşük olması sizin için faydalı olacaktır. Bunun için yerli üretim ürünleri tercih etmek mantıklı olabilir.

Garanti Süresi Uzatılabilir

Yerli yabancı pek çok marka ek ödeme yaparak garanti süresini uzatma fırsatı sunmaktadır. Böyle bir imkan sunulması halinde mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Sıfır buzdolabı alırken tercih edeceğiniz markaların yedek parçaları genelde dışarıdan ithal edildiği için dövize bağlı olarak yükselebilir. Dolayısıyla yedek parça fiyatlarındaki artıştan etkilenmemek için garanti süresini uzatmak bütçenize ciddi bir avantaj getirecektir.

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu tüm deneyimimizle cevaplamaya gayret ettik. Yine de danışmak istediğiniz konular olursa, ya da ikinci el beyaz eşya alanlar ile iletişime geçerek eski dolabınızı satabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

 

Bizi Takip Edin
2022-07-06T18:09:58+03:0010 Haziran 2022|0 Yorum

Yorum Yap