Malum günümüzde bir eşyaya ulaşmak, tek tıkla satın almak neredeyse çocuk oyuncağı. Reklamlarda, vitrinlerde, sanal alemde gördüğünüz birbirinden albenili eşyaları ihtiyacınız olsa da olmasa da almak isteyebilirsiniz. Sürekli satın almak zamanla bir eşya biriktirme hastalığına dönüşebileceği gibi evinizde ihtiyacınız olmayan pek çok eşyanın birikmesine neden olur. Bunların değerli olduğunu düşündükleriniz için ikinci el eşya alan yerler ile görüşerek satabilir sağa sola bedava verebilir, belediyeler ile görüşerek elden çıkarabilirsiniz.

Evinizden bir an önce atmanız gereken 10 eşya için fikir verebiliriz. Yazımızı okuduğunuz zaman bize hak verecek ne kadar fazla eşyayı boşuna tuttuğunuzu fark edeceksiniz. Mutfaktan banyoya, deponuzdan salonunuza atmanız gereken eşyaların bazılarını listeleyelim.

Tek Kalan Çatal Bıçaklar

Mutfakların En Büyük Yükü Tek Kalan, Çatal Bıçaklar

Mutfakların En Büyük Yükü Tek Kalan, Çatal Bıçaklar

Komşuya yemek verirsiniz çatalın bıçağın teki gelmez, pikniğe gidersiniz biri ortalıkta kaybolur ve böyle böyle takımlar bozulur. Tek kalan çatal bıçaklar size büyük bir yük getirir. Tek kalan, takımı bozulan çatal bıçakları misafir gelse masaya koyamazsınız, kendiniz kullansanız hoşunuza gitmez aymaya da kıyamazsınız. Bize sorarsanız hiç düşünmeden atın gitsin. Hem çekmeceleriniz toparlanır hem de daha yenilerini kullanmaya vakit bulursunuz.

Vazolar, Biblolar, Cam Süs Eşyaları

En çok göz tırmalayan, fazlalık eşyalardan olan bu tarz eşyalardan kurtulma zamanı

Beğenerek aldığınız allı pullu, rengarenk vazo, küllük, şamdan, tabak, saksı gibi ürünleri de sakladığınız yerden kaldırın. Bu eşyalar hem demode duruma geldi hem de fazlalık oldukları için yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyorlar. Renk uyumu zor yakalandığı için de göz yoran bu tür ürünleri cam eşya ve eski obje alan yerlere satabilir, satın alan çıkmazsa da konu komşuya eşe dosta hediye edebilirsiniz.

Cd, Cd Çalar, Vcd

Artık her şey bilgisayarımızın, tabletimizin, telefonumuzun içinde. Bir şeyi kaydetme, indirip cd lere aktarma, saklayıp zamanı gelince kullanırım dönemi bitti. Milyonlarca film, müzik ve video internet ortamında bizi beklemekte, her şeye tek tıkla ulaşılabilmektedir. Bunun için cd lerle vedalaşabilirsiniz. Buna ilaveten walkman, discman gibi cihazlara cd, kaset takıp dinlemek diye bir şey mi kaldı? Ayrıca bu cihazların kulaklıkları, kabloları, adaptörleri derken evlerimiz neredeyse bir kullanılmayan eşya cennetine dönüyor.

Kablolar, Adaptörler, Kumandalar

Daha önce alıp kullanmadığınız, attığınız veya birine verdiğiniz elektronik eşyaların parçaları da çekmecelerinizi, kaplayacaktır. Eski bir cd player kumandası, uzaktan kumandalı oyuncak adaptörü, piller, şarj aletleri hepsi birbirine karışır. Bunları geri dönüşüm için hurdacılara verebilirsiniz. Ne kadar fazla yer boşaltırsanız sizin için o kadar iyi olacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kullanmadığınız Kıyafetler

 

Şimdi geldik herkesin ortak sorunu olan fazlalık kıyafet noktasına. Hiç kızmayın ama özellikle kadınlar bu konuda bazen fazla tüketim tuzağına düşebiliyor. Neredeyse hiç giymediğiniz, bir hevesle alıp dolapta beklettiğiniz eşyalar kim bilir sizi ne kadar zorluyor da farkında değilsiniz. Belki de çoğunun bedeni geçti, giymek isteseniz de giyemezsiniz. O zaman haydi kendinize bir iyilik yapın ve fazlalık elbise, abiye, gömlek, pantolon, ayakkabı, bluz ne kadar eşyanız varsa ya satın ya da eşe dosta dağıtın. Hem şimdi kıyafetlerinizi kolaylıkla satabileceğiniz internet siteleri ve uygulamalar var. Bir iki fotoğraf çekip yayınlayarak başkalarının beğenisine sunabilir, böylelikle kendinize küçük bir tasarruf da oluşturabilirsiniz.

Zamanı Geçmiş, İşe Yaramayan İlaçlar

 

Buzdolabının içi zamanı geçmiş, kullanılmayan ilaçlarla dolu olabiliyor. Tekrar tekrar satın almamak için saklamak mantıklı olsa da unutmuş olduklarınızı bir an önce atın. Biriktirmek hem kullanım alanlarınızı daraltacak hem de bir başkasının bilmeden içme ihtimali gibi bir tehlike doğuracaktır. Zamanı geçmiş ilaç özellikle çocuklar için tehlikedir ki yutulması durumunda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kitap, Ansiklopedi, 

Böyle dediğimiz için bizi kitap düşmanı olarak görmeyin ama evlerde okunmayan o kadar çok kitap var ki eğer iyi bir koleksiyoner  değilseniz ve tekrar tekrar okumayacaksanız bekletmenin de bir anlamı yok en iyisi elden çıkarmak. Özellikle eski ansiklopedi, test kitabı, çocuk boyama kitapları gibi şeyler bir daha işinize yaramaz. Eski kitap alan yerler, sahaflar bunun için biçilmiş kaftan üstelik çoğu aradığınız zaman gelip evinizden alım yapıyor.

Elektrikli Ev Aletleri

Mutfak tezgahının, buzdolabının üzeri, dolapların içi bu tür ürünleri kendisi, kutusu veya parçaları ile doludur. Hangisini ne zaman kullanacaksınız bunu bile bilmiyorsunuz ama saklıyorsunuz. Özellikle onlarca parçası olan mutfak robotu tam bir yer düşmanı. Yoğurt yapma, yumurta yapma, ekmek yapma makinelerinizi kaç kere kullandınız? Ya fritöz? Bunların çoğunun varlığı işinize yarayacağı zaman bile aklınıza gelmiyor. O yüzden boşuna tutmayın.

Müzik Aletleri

 

Keşke çalsanız ama çalmıyorsunuz, bir hevesle aldınız evin sağında solunda bekliyor. Özellikle gençlik, ergenlik dönemlerinizde aldığınız gitar, klarnet, keman, org gibi aletler kullanılmadığı için yer teşkil etmektedir. Ayrıca uzun süre bekleyen, kullanılmayan müzik aletlerinin akortarı bozulmaktadır. Bunları da kolaylıkla elden çıkarabilir, ihtiyacı olan kişilerle buluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzun Fazlalık Oyuncakları

Çocuklarınızın oyuncaklarınızı da önemli bir yer tutar. Çocuklarımıza hayır diyemediğimiz için öyle fazla oyuncak alıyoruz ki odalarındaki fazlalık artık salonlara taşıyor. Çocuğunuzun ilgi göstermediği, oynamak istemediği eşyaları adım adım elden çıkarın. Bunlara ihtiyacı olan, alamayan pek çok aileler var. İhtiyaç sahiplerini bularak yardımcı olabilirsiniz. Hem yer açar hem de diğer çocuklara el uzatmış olursunuz.

Evinizden bir an önce atılması gereken 10 eşya önerisinde bulunmaya çalıştık. Sizin aklınıza başka eşyalar gelebileceği gibi bizim saydıklarımıza katılmayabilirsiniz de. Umarız faydalı olmuştur. Eğer satmak istediğiniz beyaz eşya, klima, televizyon, mobilya, bahçe takımı gibi eşyalar varsa onlar için de bizi arayabilirsiniz; ikinci el eşya alanlar.  Yazımızı faydalı bulduysanız yine yararlanacağınızı düşündüğümüz yazılarımızın linklerini aşağıya ekledik. Göz atarsanız beğeneceğinizi umuyoruz.

Bizi Takip Edin
2021-06-01T23:14:18+03:0021 Şubat 2021|0 Yorum

Yorum Yap