Spotçular Fatura Kesiyor Mu

Spotçular fatura kesiyor mu sorusunun cevabını sizin için detaylı şekilde ele aldık.

İkinci el eşya alım satım işlemlerinin gitgide yaygınlaşması ve insanlar arasında benimsenmesiyle birlikte spotçulara olan rağbet artmaya başladı. Eşyalarını farklı satış siteleri üzerinden kendisi satmayı tercih edenler olduğu gibi ikinci el eşya alanlar yani spotçular ile çalışanlar da oluyor. Hangi yolu tercih edeceğiniz size kalmış ancak avantajları ve dezavantajları ile ilgili bilgi almak isterseniz daha önce paylaştığımızı yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda da bu işletmelerin alım satım işlemleri nasıl oluyor, 2.el eşya alırken veya satarken nasıl bir belge alıyorsunuz bunlardan bahsedeceğiz. Kullanılmış eşya alımı ile veya bu tür ürünleri satan işletmeler ile ilgili tereddütleriniz, sorularınız varsa yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 Spotçuya Eşya Satarsanız Size Nasıl Bir Belge Verilir?

Diyelim ki evinizde kullanmak istemediğiniz bir veya birden fazla eşya var ve bunları satmak için bir firma ile anlaştınız. Ekip adresinize gelip alım işlemlerini bitirdikten sonra size gider pusulası keserek anlaştığınız tutarı öder. Neden gider pusuları keser, gider pusulası nedir kısaca bundan da bahsedelim.

Gider pusulası; vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan ürünleri muhasebeleştirilmesi için düzenlenen belgedir. Şöyle düşünün siz evinizden eşya satıyorsunuz ama ticari bir işletme değilsiniz ancak eşyalarınızı sattığınız kişiler bir ticari işletme. Onlar aldıkları ürünleri belgelendirmek zorunda. Bunu yapabilmenin yolu da gider pusulası kesmektir. Gider pusulasında ne gibi bilgiler olur.

  • Kişinin adres bilgileri
  • Alınan malı cinsi, türü, adedi
  • Malın fiyatı, toplam tutarı
  • Kimlik bilgileri
  • Düzenlenme tarihi gibi basit bilgiler.

Ayrıca 2. ikinci el eşya alanlar ile ilgili yapılan son düzenlemeye göre eşya alımında belge düzenleme şartı da getirildi. Hırsızlık, sahibinden habersiz eşya satma gibi olayların önüne geçmek, hem alıcıyı hem satıcıyı korumak amacıyla böyle bir belge de düzenlenebilir.

Spotçudan Eşya Alırsanız Fatura Keser Mi?

Evet keser. Çünkü kendisi vergi mükellefidir ve aldığı ürünleri gerek fatura gerek gider pusulası ile belgelendirmiştir, stoğuna girişini yapmıştır. Satış aşamasında da sizden kimlik bilgilerinizi isteyerek adınıza fatura kesebilir. 2.el eşya sektöründe Kdv oranı mobilyada %8 diğer gruplarda %18 dir.

Spotçular fatura keser mi sorusuna evet desek de bazı işletmeler +Kdv ücreti isteyebilmektedir. Eğer alışverişiniz sonunda fatura almak isterseniz bunu baştan söylemeniz sizin için faydalı olacaktır. Daha sonra +Kdv süprizi ile karşılaşmayın. Yıllardır kullanılmış veya sıfır eşya alım satımı yaptığımız için insanlardan sürekli aynı soruları duyuyor, kendilerini bilinçlendirmeye gayret ediyoruz. Farklı konularla ilgili bilgi almak isterseniz bizi çekinmeden arayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2022-04-04T22:06:01+03:0013 Şubat 2022|0 Yorum

Yorum Yap