Evde, ofiste, iş yerinde, depoda, yazlıkta, terasta nerede olursanız olun koltuksuz olmaz. Hele de şık bir koltuk hem günün yorgunluğunu alır hem de koyduğunuz yere şık bir hava katar. İnsanların tercihleri kullanacakları ortama, bütçelerine, kullanım amaçlarına göre değişmektedir. Herkes hayalindeki koltuğu almak ister ama bu çoğu zaman mümkün olmayabilir. Siz nasıl bir koltuk istiyorsunuz?

En çok tercih edilen koltuk modelleri hangileri bundan bahsederek size fikir verebileceğimizi düşündük. Her şeyden önce nasıl koltuğu nereye koyacağınıza karar vermeli, buraya olabilecek en doğru modeli tercih etmelisiniz. Seçebileceğiniz koltuk modellerini ana başlıklar halinde sıralayarak fikir vermek istiyoruz. Gerek ikinci el gerek sıfır koltuk almadan önce göz atarsanız faydalı olacaktır.

 

L Koltuk

Son dönemlerde evlerin küçülmesi ve residance hayatının benimsenmesi sebebiyle L koltuk en çok satılan ürünler arasına girdi. Öğrenciler, tek yaşayanlar, geleni gideni çok olmayanlar ve rahatına düşkünler genelde L koltuk almayı tercih ediyor. Genelde genç diyeceğimiz yaş grubunda olanlar, yeni evliler bu tür koltukların yanına bir de berjer ekleyerek takımı tamamlıyor. Özellikle İstikbal, Bellona, Yataş Enza gibi markalar L koltuk alımında tercih edilebilir.

İstikbal L koltuk modelleri için tıklayabilirsiniz.

Köşe Koltuk Takımı

Köşe Koltuk Takımı en çok satılan, tercih edilen modellerden biridir.

Köşe Koltuk

L koltuğa oranla daha uzun ve geniş olduğu için fazla kişilerin yaşadığı ailelerce de tercih edilebiliyor. Hele ki yere yakın, oturma kısmı geniş olan modelleri daha çok keyif alarak kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir koltuk almayı düşünürseniz sırt kısmında minderi çok kalın olan modelleri tercih etmeyin deriz. Çünkü bu tarzda olan modeller oturma kısmını daralttığı gibi zamanlar minderler deforme olup yamulabiliyor.

Köşe koltuk alacağınız zaman mutlaka iyice oturup deneyin. Çünkü bazı modeller uzaktan baktığınızda çok şık görünse de rahatsız ve kullanışsız olabiliyor. Aldıktan sonra iade edemeyeceğinizi bilerek alım yapmalısınız.

Çekyat Takımı

İki adet 3 lü iki adet tekliden oluşan, en önemli özelliği yatak olması olan ve geniş ailelerin tercih ettiği bir modeldir. Üçlü koltukların altı bazalı olduğu için yatak yorgan, yazlık kışlık kıyafet, ayakkabı gibi fazlalık eşyalar da burada saklanabildiği için büyük avantaj sunuyor. Çekyat takımı alırken kaliteli ürün almazsanız yoğun kullanımlarda kısa sürede üründe çökmeler görülebilir. Kimi zaman öğrenci evlerinde de çekyat veya çekyat takımı tercih edilebiliyor. 2.el koltuk alanlar ve spotçular gezilirse az kullanılmış veya sıfır çekyat takımı uygun fiyattan bulunabilir.

Yataksız Koltuk Takımı

Bu tür takımlarda iki adet 3 lü bir tekli veya 1 tekli gibi çeşitli versiyonlarını görebiliriz. Yataksız olduğu için daha az yıpranır. Pandemi döneminde insanlar artık birbirine misafirliğe gitmediği için yataksız koltuklara olan talep daha çok arttı. Bu tarz koltuklar kimi zaman sadece bir üçlü ve bir berjer alınarak arka odalarda da kullanılabiliyor. Kullanım alanı geniş olduğu için çok farklı modellerde bir çok marka tarafından üretimi vardır. Doğtaş, Tepe Home, Yataş, Mudo Concept gibi markalar güzel ve kaliteli modeller üretiyor.

Üçlü Gerçek Deri Koltuk

Üçlü Gerçek Deri Koltuk

Deri Koltuk

Deri koltuk dediğimiz zaman akıllara ofis mobilyası gelse de evlerde de yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kumaş koltuklarla da çok şık kombinasyonlar oluşturulabildiği için üçlü deri koltuk almak yeterli olabiliyor. Bildiğiniz gibi gerçek deri koltuk çok pahalı bir ürün. Bir de bunu tam takım aldığınızı düşünün ki o zaman küçük bir servet ödemeniz gerekebilir. Temizlemesi çok kolay olan, bakımını rahat yapabileceğiniz deri koltuk takımı özellikle koyu kahve ve siyah renklerde tercih ediliyor. Deri koltuk nasıl temizlenir öğrenmek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Avangard Koltuk

Bir döneme damgasını vuran, özellikle orta yaş ve üstü kullanıcıların tercih ettikleri bu modelin modası kısa sürdü. Sebebi ise kaba ve gösterişli olmasıdır. Daha çok misafir odalarında ve büyük salonlarda kullanılan bu modeller çok rahat olmalarında karşın çok yer kaplarlar. Taşınma, ev değiştirme ihtimalleri yüzünden kiracılar tarafından pek tercih edilmez. Biz de spot veya az kullanılmış olsa da avangard model koltuk almıyoruz.

Koltuk Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

En çok tercih edilen koltuk modelleri yazımızın içinde koltuk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken detaylardan da bahsetmek istedik. Sonuçta sıfır koltuk takımı alacağınız zaman çok ciddi miktarlarda ödemeler yapıyorsunuz. Bu yüzden ince elemeli, sık dokumalı, tercihinizi ona göre yapmalısınız. Peki önemli noktalar nedir?

  • Koltuğun markasına
  • Modeline
  • Rengine
  • Ölçülerine
  • Desenlerine
  • Sertliğine
  • Bütçenize göre karar vermelisiniz.

Özellikle bilinen, güven duyulan markaların ürünlerine yönelmenizi tavsiye ederiz. Satın almadan önce garanti koşullarını, neleri kapsadığını ve garanti süresini mutlaka sormanızı öneririz. Pişman olmamak için koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna önem vermelisiniz.

Yükselen fiyatlar sebebiyle tüketiciler artık ikinci el eşya alanlar ve spotçuları dolaşmadan alım yapmıyor. Özellikle Küçükyalı Spotçular Çarşısı bu konuda önemli bir merkez halinde. Firmamızın da mağazasının bulunduğu cadde üzerinde pek çok 2.el eşya satan yer bulunuyor. Sıfır koltuk satan yerler kadar spot koltuk satan yerlere de vakit ayırabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2024-02-06T00:27:29+03:0028 Şubat 2022|0 Yorum

Yorum Yap