Gerçek deri koltuk nasıl temizlenmeli, nasıl malzemeler kullanılmalı veya kullanılmamalı bunlardan bahsedeceğiz. Gerek 2.el eşya alımı yaptığımız müşterilerimiz gerekse dükkanımıza gelerek alışveriş yapanlardan bu soruları sürekli duyuyoruz. Çünkü insanlar evlerinde, iş yerlerinde gerçek deri koltuk kullanmak için ciddi bedeller ödüyor bu yüzden de temizliğini yaparken hata yapmak istemiyorlar.

O halde yazımızın ilerleyen satırlarında orjinal deri koltuk temizlerken nelere dikkat edilmeli, hangi malzemeler kullanılmalıdır bu noktalar çok önemlidir. Sadece ev ve ofis koltuklarında değil araba koltuklarında bu teknikleri kullanarak tertemiz derilere ulaşabilirsiniz.

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Temizlenmeli

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Temizlenmeli

Deri Koltuk Temizlerken Asla Yapmamanız Gerekenler!

 • Kesinlikle çamaşır suyu, deterjan, tuz ruhu ve kimyasal bileşimler içeren temizleyiciler kullanmayın. Bunlar derinin rengini açacağı gibi görüntüsünün dalga dalga olmasına sebep olur.
 • Silme veya temizleme işlemlerinde gereğinden fazla su kullanmayın. Aksi halde sıvı koltuğun içine nüfuz edecektir.
 • Temizlik yaparken sert malzemeler kullanmaktan kaçının. Fırça, bulaşık süngerinin sert kısmı gibi ürünler koltuğa zarar verebilir.
 • İlk defa temizlik yapacaksanız ve kullanacağınız malzemenin temizleyip temizlemeyeceğinden emin değilseniz temizlemeye koltuğun en çok görünen yerinden başlamayın.
 • Temizlik sırasında ayakkabı cilası, tiner, alkol gibi ürünleri kesinlikle kullanmayın. Deri koltuk temizleme yöntemleri harfiyen uygulanırsa koltuğunuz daha uzun ömürlü olur
Deri Koltuk Nasıl Temizlenir

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Temiz Kalır?

 • Açık renkte olan gerçek deri koltuk ayda bir veya 45 günde bir mutlaka silinmeli, süpürülmelidir.
 • Koyu renkli bir deri kullanıyorsanız kiri fazla belli etmeyeceği için daha seyrek temizleyebilirsiniz.
 • Sırt ve oturma minderleri fermuarlı ise içlerine kadar elektrikli süpürge ile sık sık süpürün.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

 • Silme, temizleme işleminden önce koltuğunuzu iyice bir süpürüp üzerindeki tozu, kiri alın.
 • Gerçek deri koltuk üzerinde leke oluşturacak bir sıvı dökülmüşse bir bez bastırıp sıvıyı emin. İleri geri bastırarak kurulamayın aksi taktirde leke yayılır ve sıvı derinin içine geçer.
 • Daima mikrofiber bez türü yumuşak, zarar vermeyecek ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 • Tercihen yumuşak bir bez alın ve temizlik için kullanacağınız malzemeye batırıp daha sonra iyice sıkın. Islak bırakmayın hafif nemli olması yeterli. Daha sonra fazla bastırmadan temizlemeye başlayın. Çıkmayan inatçı lekeler için diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • Temizliğiniz bitince koltuğunuzu havlu ile iyice kurulayın.
 • Şöyle bir özetleyelim isterseniz. Yumuşak bez kullanıyoruz, fazla bastırmıyoruz, doğru temizlik malzemelerini tercih ediyoruz, zorlandığımız yerde diş fırçası kullanıyoruz.
Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Hangi Malzemeleri Kullanmalısınız?

Kullanmamanız gereken malzemeleri yazmıştık. Şimdi de deri koltuk neyle temizlenir bundan bahsedeceğiz. Böylece en doğru ürünü kullanacak, ciddi bedeller ödeyip satın aldığınız koltuğunuzu daha uzun ömürlü kullanacaksınız.

Arap Sabunu İle Gerçek Deri Temizleme

Arap sabunu ile deri nasıl temizlenir, faydalı olur mu, lekeleri çıkarır mı, ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli? Bir kova suya arap sabunu ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra bezinizi bu karışıma batırıp beze yedirdikten sonra nemli kalacak şekilde sıkın. Çok bastırmadan, yukarıdan aşağıya doğru, yuvarlak hareketlerle silin.

Arap Sabunu İle Deri Koltuk Temizleme

Arap Sabunu İle Deri Koltuk Temizleme

Beyaz Sabun İle Deri Temizliği

Beyaz sabun ile temizlik yapılacağı zaman bir kovaya su doldurup için beyaz sabun koyarak yapılabilir. Daha sonra yukarıda tarif ettiğimiz gibi çok ıslak olmayan bir bezle temizlemeye başlanabilir. Klasik temizlik yönteminden çok farklı değildir.

Sirke İle Deri Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Sirke ile deri koltuk nasıl temizlenir, evdeki hangi malzemelerle deri koltuk temizlenir bundan da yeri gelmişken bahsedelim. Bir şişenin yarısını beyaz sirke ile diğer yarısını su ile doldurun. Cam suyu şişeleri gibi sprey şişe kullanırsanız koltuk üzerine sıkmanız daha kolay olur.

Bir çay bardağı beyaz sirke ile iki çay kaşığı kadar keten tohumu yağını karıştırsanız daha etkili temizlik yapabilirsiniz. Karışımınızı koltuğa yarım metre kadar uzaklıktan sıkın ve bezle silin. Silme işlemi bitince de yumuşak bir bezle kurulayın.

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Parlatılır?

Sildik temizledik şimdi sıra geldi deri koltuk parlatma yöntemlerine. Genelde badem yağı ve vazelin tercih edilir. İkisini bir kap içinde karıştırın ve fazla olmayacak şekilde koltuğunuza yedirin. Ardından bir gün boyunca hiç oturmadan kurumaya bırakın. Koltuğunuz pırıl pırıl parlayacak, derinin ömrü daha uzun olacaktır.

Gerçek deri koltuk nasıl temizlenmeli başlıklı yazımızla size yardımcı olmak istedik. Amacınız koltuğunuzu temizlemek, daha uzun süreli kullanmaksa bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ama artık kullanmayacağım deri koltuk satmak istiyorum diyorsanız bizimle deri koltuk alan yerler ile iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz tüm İstanbul geneline hizmet vermekte, aynı gün içinde satın almaktadır.

 

Bizi Takip Edin
2021-10-25T22:59:55+03:0025 Ekim 2021|0 Yorum

Yorum Yap