Kullanıcıların pek çoğunun buzdolabı yerleştirme düzeni hakkında doğru bildiği yanlışlar var. Biz de yanlış yol izledikleri için karman çorman olmuş buzdolaplarının içini düzenlemeye geldik 🙂 Şaka bir yana pek çoğumuz buzdolabını yanlış kullanıyoruz. Pek nerede hata yapıyoruz, neleri düzeltmeliyiz, buzdolabı nasıl düzenlenir? Merak etmeyin hepsini tek tek anlatacağız.

Düzeltme işlemine doğru zamanda, hızlı şekilde başlarsak sonuç da çok hızlı ve verimli olacaktır. Vereceğimiz bilgileri aranızda bilenler olabileceği gibi ilk defa duyanlar da olabilir. Amacımız dolabınızı daha verimli ve efektif kullanmanıza yardımcı olmak. Buzdolabı raf üzeni nasıl olmalı ana başlıklarla anlatalım.

Buzdolabi-Rafi-Nasil-Duzenlenir

Buzdolabı rafı nasıl düzenlenir

10 Adımda Buzdolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Buzdolabı yerleştirme düzeni çok zor bir şey olmadığı gibi işinizi kolaylaştıracak pek çok yardımcı ürün de kullanabiliyorsunuz. Buzdolabı nasıl düzenlenmeli sorusuna cevap olacak 5 madde hazırladık. Bakalım siz kaç tanesini doğru yapıyorsunuz. Haydi başlayalım.

1-Buzdolabınızı Doldurmadan Önce Tertemiz Yapın

Sıfır buzdolabı alanlar veya hali hazırda kullandığı buzdolabı olanlar dolabın içini tertemiz yapmaları ilk şarttır. Sıfır buzdolabı temizlenir mi? Elbette temizlenir. İçinde plastik kokusu olabilir, beklediği yerde tozlanabilir. Bunlardan dolabınızı arındırmanız iyi olacaktır.

2-Buzdolabını Fazla Doldurmayın

Burası çok önemli olduğu için en başa koyduk. İhtiyaç fazlası gıda satın almak, dolabınıza yeteri kadar hakim olmamak anlamına gelir. Gereksiz stok yapmak ihtiyacını olan ürünü bulamamak, unutmak, aynısından tekrar almanıza sebep olur. Bu da israfa yol açar.

Buzdolabı raf düzeni tıka basa doldurulmuş bir dolap için mümkün olmayacaktır. Fazla doluluk dolabınızın soğutma kanallarının önünü de tıkayacağı için sağlıklı soğutmaya engel olacak ve ileriye dönük arızalara neden olacaktır.

3-Raf Aralıklarını İyi Düzenleyin

Buzdolabınızı doldurmaya başlamadan önce raf aralıklarını kullanım alışkanlığınıza göre ayarlayın. Örneğin akşamdan kalan yemeklerinizi saklama kaplarına koymak yerine tencerede mi tutuyorsunuz? O halde tencerelerinizi rahat koyabileceğiniz, diğer gıdalara engel olmayacak geniş bir raf aralığı ayarlayın.

4-Kahvaltılık Bölmesine Sadece Kahvaltılık Koyun

Pek çok buzdolabında kahvaltılık bölmesi 0º (sıfır) bölmesi yer alıyor. Buraya kahvaltılık ürünlerinden başkasına bir şey koymamanızı tavsiye ederiz. Buraya koyacağınız sebze meyve tarzı ürünler kısa sürede donacağı için çürüyecektir. Bu bölme pek çok dolapta küçük olduğu için zaten isteseniz de fazla ürün koyamazsınız.

5-Benzer Ürünleri Bir Arada Tutun

Aynı türden ürünleri bir araya koymak hem gözünüzü yormaz hem de ihtiyacınız olduğu zaman ürüne kolay erişmenize yardımcı olur. Özellikle açık gıdaların kokularının birbirine bulaşması riskini de aza indirmiş olursunuz. Buzdolabı raf düzeni nasıl olmalı sorusunun asıl cevabı burada saklıdır.

6-Yiyecekleri Uygun Saklama Kaplarına Yerleştirin

Buzdolabı nasıl düzenlenir konusunda size için en büyük yardımcı saklama kaplarıdır. Cam veya şeffaf saklama kapları, içinde ne olduğunu görmeniz açısından daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Camın sağlıklı olması gıdanın taze kalması konusunda daha fazla faydası olacaktır. Saklama kapları dışında kilitli poşetler de buzdolabı saklama düzeni açısından çok faydalı olacaktır.

7-Pişmiş ve Çiğ Ürünleri Birbirinden Ayırın

Çiğ ürünleri pişmişlerle aynı yere koymamanız gerekiyor. Böylece kokularının birbirine karışmaması, çiğ gıdalardaki bulaşıcı maddelerin diğerlerine geçmemesi sağlanır. Aynı şekilde sebze ve meyveleri de aynı yere koymamanızı tavsiye ederiz. Meyvedeki etilen maddesi sebzelerin giderilmesine neden olur.

8-Kapı İçi Raflarını Rafları İyi Dizayn Edin

Buzdolabı kapağını açtığınızda sağdaki rafların önemi fark edilip doğru eşyalarla düzenlenirse size çok geniş bir alan kalabilir. Kapı raflarına küçük sos şişeleri, ketçap-mayonezler, margarinler, küçük kavanozlar konulabilir. Ancak buraya sık kullandığınız ürünleri koyarsanız dolabın kapağını açtığınızda sıcaklık düşeceği için bu düşüşten fazla etkilenmemiş olurlar.

9-Şişeleri Doğru Konumlandırınız

Buzdolabı içi düzenlenirken yapılan hatalar şişelerin konumlandırılmasını da kapsamaktadır. Biz şişeleri yatık olarak yerleştirmenizi öneririz. Böylece şişeler fazla yer kaplamayacak, şişelik almanız halinde yerlerinden oynayıp ses yapmayacaktır. Buzdolabı kapağına neden şişe konulmaz veya konulmamalı?

Şişeler boş olduğunda hafif olsa da içine su konduğu zaman kapak rafına fazla baskı yapacak, hele şişe sayısının artmasıyla raf kırılacak duruma gelecektir. Şişeleri yatırmanız ve rafları 6. maddede anlattığımız gibi kullanmanız daha faydalı olacaktır.

10-Yumurtalar Çok Önemli. Onları Doğru Yerleştirin

Çok alışılmış bir şey olsa da yumurtaları yan raflarda saklamak yerine karton kutusundan hiç çıkarmamak daha faydalı olacaktır. Raflarda yumurtalar sağa sola çarpıp çatlayacak, koku yayacak ve kirliliğe neden olacaktır.

Buzdolabı düzenleme kuralları hakkında bilgi verdikten sonra sık sık düzenleme yapmanızı öneririz. Çünkü buzdolabı içi günlük olarak kullanıldığından sık bozulmakta, gıdalar karışmaktadır.

Bizi Takip Edin
2024-01-28T12:47:01+03:0028 Ocak 2024|0 Yorum

Yorum Yap