Buzdolabı neden soğutmuyor, ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim diyenleri buraya alalım. Hiç istemeyiz ama bir gün siz de buzdolabınızla ilgili bir sorun yaşayabilir, sebepleri ve çözümleri ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak isteyebilirsiniz. Evimizin en temel eşyalarının başında hiç fişten çekmediğimiz, her an ihtiyaç duyduğumuz buzdolabı gelir. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, televizyon gibi eşyalarınız kısa veya uzun süre çalışmazsa pek sorun etmezsiniz ama buzdolabı soğutma yapmazsa büyük problem olur. Buzdolabı neden soğutmaz, arıza sebepleri nelerdir, gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizin için toparlayacağız.

Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor, üstü soğutuyor ama altı soğutmuyor, ışığı yanıyor ama soğutma yapmıyor gibi şikayetleri çok duyuyoruz. İkinci el eşya alanlar olarak müşterilerimize doğru bilgileri ve sorunlar karşısında neler yapabileceklerini tek tek anlatacağız. Ancak en baştan söyleyelim yüksek fiyatlar ödeyerek satın aldığınız cihazlarınızı güvenilir servisler dışında kimseye göstermemeli ve kendi yöntemlerinizle tamir etmeye çalışmamalısınız.

Buzdolabı Neden Soğutmuyor

Buzdolabı Neden Soğutmuyor

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı neden soğutmuyor ne yapmalıyım sorusunun cevabı ”teknik servis çağırmalısınız” olabilir. Güvenilir yetkili veya özel servis çağırarak cihazınızı eski haline getirebilirsiniz. Şimdi buzdolabı neden soğutmuyor, ne yapmalıyım gibi soruların cevaplarına geçelim. Bakalım buzdolabınızın ne gibi sorunları olabilir?

 • Motor sorunu olabilir ki en maliyetli sorunlardan biridir.
 • Fan motoru arızalanmış olabilir
 • Kompresör arızası olabilir.
 • Üst kısım karlanma yapmış olabilir
 • Gövde kaçağı olabilir.
 • Gaz boruları tıkanmış olabilir.
 • Timer arızası olabilir.
 • Gaz kaçağı sebebiyle gazı bitmiş olabilir

Bu saydıklarımız dışında da farklı sebeplerden dolayı buzdolabı soğutma yapmıyor olabilir. Bu sorunlar sizin çözebileceğiniz sorunlar olmadığı için detay vermeden sadece maddeler halinde sıraladık. Daha önce de belirttiğimiz gibi buzdolabı içinde pek çok farklı birleşen parça olduğu için buzdolabı neden soğutmuyor sorusunun cevabı da çoktur. Eğer sorunu çözmek size maliyetli geliyor ve sıfır buzdolabı almayı düşünüyorsanız eskisini ne yapacaksınız? Arızalı beyaz eşya nasıl değerlendirilir diye düşünmektense tıklayabilir, hemen cevap alabilirsiniz.

Buzdolabı Üst Kısmı Neden Soğutmaz

Buzdolabımın üst kısmı soğutmuyor neden olabilir sorusuna kısaca değinmekte fayda var. Her dolapta atık su tahliyesi yapılan bir hortum bulunur. Bu hortum çeşitli atıklarla tıkanmış olabilir. Tıkanan hortum temizlenirse soğutma işlemi tekrar başlayacaktır. Dolabın alt kısmı neden soğutmaz sorusunun bir diğer cevabı da kapak lastiklerinin gevşemiş olmasıdır. Gevşeyen lastiklerin arasından hava girerek dolap içi sıcaklığı artıracaktır. Buzdolabının en önemli parçası olan motordan kaynaklanan sorunlar da olabilir. Motorunuz bozulmuş veya tamir edilirken fazla gaz basılmış olabilir. İlk aklımıza gelen, kolay tespit edilebilir sorunlar bunlardır.

Buzdolabı Alt Kısmı Neden Soğutmaz

Dolabınızın üst kapak butonu çalışmıyorsa alt kısmın soğutmaması çok normaldir. Bu düğmenin çalışmaması sistemin açık devreye girmesi anlamına gelir. Bir diğer soğutmama sebebi dolabın defrost rezistansının bozulmuş olmasıdır. Rezistans bozulursa evaporatör üzerinde meydana gelen buzun erimesi engellenir, bu yüzden de dolabın alt kısmında soğuk hava oluşmaz. Dolabın fan bölgesindeki hava kanallarında tıkanma olması halinde yine soğutma olmayacaktır.

Uygulayabileceğiniz Çözümler Neler?

Buzdolabı soğutmuyor ne yapmalıyım diyorsanız bunun birden fazla farklı sebebi olabilir. Çünkü buzdolabı içinde çok fazla farklı malzeme kullanılmıştır. Motor, fan, rezistans, kompresör gibi pek çoğunuzun yabancı olduğu malzemelerde problem olabilir. Buzdolabı neden soğutmaz, buzdolabım soğutmuyor arızası ne olabilir, buzdolabı neden soğutma yapmıyor gibi sorularınızın cevapları neler olabilir hemen bakalım

 • Öncelikle cihazın için boşaltın, fişten çekin ve kapakları açık şekilde yaklaşık 1-2 gün bekleyin. Bunu yapmanız buzdolabınızın içindeki buzun erimesini sağlayacaktır.
 • Eğer kış aylarında iseniz buzun erimesi en az 2 gün, yaz mevsiminde ise 1 gün sürecektir. Bu süreçte kapakları kesinlikle kapatmamalısınız.
 • Buzun eridiğinden emin olduktan sonra dolabınızı tekrar fişe takarak soğutmasını beklemeye başlayın. Eğer dolabınız sağlıklı şekilde soğutmaya başlarsa sorun düzelmiş demektir.
 • Buzdolabı neden soğutma yapmaz sorusunun cevaplarından biri de fan arızası olabilir. Fan nasıl kontrol edilir diyorsanız cevabı çok basit. Dolabınızın kapağını açtığınızda alt bölme ile üst bölme arasında bir düğme göreceksiniz. O düğmeye basarak dolabı dinleyin. İçeriden fan sesi gelmesi gerekir. Fan çalışmıyorsa buzdolabı soğutma yapmaz. Fan arızası basit ve tamir maliyeti düşük bir arızadır.
 • Buzdolabınızın kapakları tam olarak kapanmıyorsa da soğutma yapmaz. Gevşeyen lastikler arasından dolabın içine hava gireceği için dolap içindeki soğukluk düşer ve gıdalarınız erimeye başlar. Böyle bir durumda lastik değişimi yapabileceğiniz gibi küçük tedbirlerle bu sorun giderilebilir. Tedbirler neler öğrenmek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Sıraladığımız bir kaç tedbir sizin de yapabileceğiniz, önlem alarak giderebileceğiniz belli başlı maddelerdir. Bunları uyguladıktan sonra sorun hala düzelmiyorsa mutlaka servis çağırmalısınız. Buzdolabı evinizin en vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında gıdalarınızın bozulmaması için dolabınıza iyi bakmalısınız. Soğutma konusunda problem yaşıyorsanız bu problemi ertelememeli biran önce yetkili servis çağırmalısınız. Aksi halde küçük bir masrafla çözebileceğiniz sorun daha büyük masrafa yol açabilir.

Eski Buzdolabı Nasıl Satılır?

Buzdolabı neden soğutma  yapmaz sorunuzu elimizden geldiğince yanıtlamaya çalıştık. Eğer dolabınız size büyük/küçük geliyorsa, elden çıkarmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz? Çok basit ikinci el beyaz eşya alanlar için bizimle iletişime geçebilir, dolabınızın fotoğraflarını göndererek fiyat teklifi alabilirsiniz.

0533 493 33 90 numaralı telefonumuza satmak istediğiniz buzdolabının fotoğraflarını göndermeniz yeterli. Arkadaşlarımız fotoğraflar üzerinden ürünün markasına, modeline, boyutlarına ve genel kondisyonuna baktıktan sonra size dönüş yaparak kaça satın alabileceğimizi söyleyecektir. Teklif ettiğimiz rakam sizin için de uygunsa arkadaşlarımız istediğiniz gün nakit ödemesini yaparak ürünü nakit satabilirsiniz. Ekibimiz tüm İstanbul genelinde haftanın 7 günü aralıksız hizmet vermektedir.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

 

Bizi Takip Edin
2023-03-19T12:37:28+03:004 Temmuz 2021|0 Yorum

Yorum Yap