Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 5 detay nedir size bundan bahsetmek istedik. Temizlerken bile korktuğumuz aman başına bir şey gelmesin diye titizlendiğimiz cihazlarımızı seçerken de aynı özeni göstermeliyiz. Malum son zamanlarda dolar ve euro kurlarındaki artış ile ithal ürünlerin fiyatları da tavan yaptı. Hal böyle olunca teknoloji ve tasarım harikası olan cihazlar da ulaşılması güç rakamlara ulaştı. Ama yine de insan sahip olmak, o seyir zevkini yaşamak istiyor.

Herkesin öncelik verdiği detaylar farklı. Kimisi göstersin yeter mantığı ile izlerken kimi yüksek çözünürlük kimi hız kimi de büyük ekran istiyor. Tek bir fiyatla hepsini birden yakalamanız pek mümkün olmasa da işinize yarayacak bir kaç tavsiye verebiliriz.

Yıllardır karşılaştığımız pek çok kullanıcı fayda-maliyet ilişkisini doğru kurmadığı için yüksek fiyata düşük performanslı cihazlar almıştı. Şimdi doğru kararı verme ve optimum televizyon seçimini yapma zamanı.

Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Televizyon Alanlar

Televizyon Alanlar

İhtiyacınızı Doğru Belirleyin

Cihazı nerede kullanacağınız çok önemli. Eğer uzun süre izlemeyeceğiniz, sürekli açık kalmayacak ve markasını ön plana çıkarmayacağınız bir yerde kullanacaksanız düşük bütçeli cihazları tercih edebilirsiniz. Tüketicilerin en çok hata yaptıkları ve paralarını boşa harcadıkları yer burası.

İnternet üzerinden herhangi bir izleme yapmayacak, bu tür ihtiyaçlarınızı bilgisayar veya telefon ile halledebilecekseniz düz bir cihaz tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Bu da sizi önemli bir maliyetten kurtarır.

İnternetli olsun nasıl olsa ileride lazım olur mantığı da bizce doğru değil. Çünkü internet özelliği olan bir cihazın size kısa vadede lazım olmayacağını düşünürsek ileride sunacağı teknoloji yetersiz kalabilir. Özellikle Netflix, YouTube gibi dijital platformları eski teknolojilerle izlemeniz eziyete dönüşebilir.

Şuan herkesin dilinde olan 4K teknolojisi cihazınızda bulunsa da sadece bir kaç kanal dışında bu görüntü kalitesine ulaşmanız mümkün değil. Yani sizin için olmasa da olur ise fiyat avantajı sağlayabilirsiniz.

Aslında ikinci el led televizyon da tercih edilebilir. Eğer garanti süresi bitmemiş, tüm aparatları yerinde, sağlam bir cihaz bulursanız hiç kaçırmayın deriz. Bunun için Umut Spot olarak size yardımcı olabiliriz.

Ekran Boyutunu Doğru Seçin

Tv Ekran Boyutu

Tv Ekran Boyutu

Cihazı nerede kullanacağınız seçeceğiniz ekran boyutunu doğrudan etkileyecektir. Orta büyüklükteki bir oda da büyük ekran tercih etmeniz hem gözlerinizi yoracak hem de maliyetinizi artıracaktır.

Sıfır televizyon alanlar genelde bu hatayı çok yapıyorlar. Teknoloji mağazalarında teşhir edilen büyük ekran televizyon sizi büyülemesin. Bunlar büyük salonlar, mağazalar için daha idealdir. Aşağıda size faydalanacağınız bir tablo sunacağız, televizyon alırken buna göre ekran boyutu belirleyebilirsiniz.

32 inch (82 ekran) : Daha çok mutfaklarda, küçük odalarda tercih edilebilir izleme mesafesi tavsiyemiz 2 metre ve civarıdır.

40 inch (102 ekran) : Orta büyüklükteki salonlar ve koltuğun tv ye uzaklığının nispeten yakın olduğu salonlarda tercih edilebilir. Tavsiye mesafemiz 2.5 metredir.

46 inch (117 ekran) : Büyük diyebileceğimiz salonlarda, mesafeyi 3 metre ve üzerine çıkarabileceğiniz alanlarda tercih edilebilir.

50 inch (127 ekran) : İzleme mesafesini 3,5 metreye çıkarabilir, bu mesafeden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

55 inch (140 ekran) : Çok tercih edilen bir boyuttur. 3,5 ve 4 metre bir mesafeden izlenmelidir. Aksi halde gözlerinizi ciddi anlamada yorabilir.

65 inch (165 ekran) : Dev boyutta bir televizyondan bahsediyoruz. Bunun için kesinlikle 4 metre ve üzeri bir alan gerekir. Doğru açı ve uzaklık yakalanırsa seyir zevki çok iyi bir boyuttur.

Daha keyifli ve cihazınızın özelliklerine göre daha verimli bir seyir için bu mesafelere dikkat etmeniz göz sağlığınız için de gereklidir. Ürünü koyacağınız yer ile izleme mesafenizin arasını metre ile ölçüp tercih etmeniz gereken cihaz boyutunu belirleyebilirsiniz.

Led Mi, Oled Mi, Qled Mi?

Teknoloji öyle boyutlara geldi ki kavramları bile takip edemez olduk. Led televizyon tercih ederken nelere dikkat etmemiz lazım diye düşünürken bir de karşımıza Oled ve Qled kavramları çıktı. Bunlar yabancı kavramlar gibi görünse de aslında görüntü kalitesini basamak basamak artıran terimlerdir.

Önce led daha sonra Oled en sonunda da Qled model cihazlar çıktı. Teknik tabirler ve çözünürlük oranları vererek kafanızı karıştırmak istemiyoruz. Eğer belgeseller, 4K videolar, filmler izleyecekseniz, bütçeniz müsaitse kesinlikle Oled veya Qled tavsiye ederiz. Ama iyi bir donanıma sahip 4K tv de işinizi görebilir. İş dönüp dolaşıp bütçeye dayanıyor. O yüzden işin maddi kısmını size bırakıyoruz.

Doğru Markayı Tercih Etmelisiniz

Samsung, Sony, Lg, Toshiba, Philips, Panasonic gibi markalar bu işin amiral gemileridir. Bunları tercih ettiğinizde daha üst düzey bir teknoloji, daha ince tasarım, daha klas bir cihaza sahip olursunuz. Ancak maddi boyut sizin için önemliyse alt markaları da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Özellikle Arçelik, Vestel, Beko, Sunny gibi yerli markalar çık tasarımlarla, kaliteli yazılımlar üreterek fiyatta rekabetçi duruma geldiler. Kumadan, tv ayağı ve elektronik yedek parça fiyatlarındaki avantajlar sebebiyle yerli led televizyon markaları bir adım öne çıkabiliyor. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek aldığımız cihazları da görebilirsiniz.

Garanti Süresini ve Şartlarını İyi İnceleyin

Küçük bir bedel ödeyerek garanti süresini ekstra uzatmak alım yaparken size ciddi avantaj sağlayacaktır. Markanın hangi durumlarda garanti verdiğini hangi durumlarda sizin sorumluluk üstleneceğinizi iyi bilmeniz sizi masraftan kurtaracaktır.

Okumadan imzalayacağınız bir garanti belgesi daha sonra sizi sıkıntıya sokabilir. Yazılımsal hataları sizin üstlenmeyeceğiniz, sorumlu olduğunuz arıza durumlarını iyi tespit edeceğiniz garanti belgesi güvende hissettirir. 

Umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi alıp fayda sağlayabileceğiniz diğer yazılarımız için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Ekranı Kırık Led Televizyon Satılır Mı?

İkinci El Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Revizyonlu Led Televizyon Alınır Mı?

 

Bizi Takip Edin
2020-12-27T23:14:57+03:0012 Aralık 2020|0 Yorum

Yorum Yap