Kurutma makinesi temizliği kullanıcının kendi yapabileceği bir temizliktir. Ev hanımlarının kurtarıcısı durumunda olan, artık evlerin olmazsa olması durumuna gelen kurutma makinesi mutlaka bakım yapılması gereken bir üründür. Kurutma makinesi nasıl temizlenir, kurutma makinesi bakımı nasıl yapılır, kurutma makinesi kondanseri nasıl temizlenir gibi merak edilen pek çok soru cevabını bulacak.

Kurutma makinesi alanlar belirli bir süre kullandıktan sonra temizlik yapmaları gerektiğini unutuyorlar. Özellikle balkonsuz evlerde çamaşırlarını kurutmak isteyen insanlar yoğun yıkamalardan sonra mutlaka temizlemelidir. İşte bu temizliği nasıl yapmanız gerektiğini adım adım anlatacağız. Yüksek bedeller ödeyerek satın aldığınız makinelerinize iyi bakarsanız o da size uzun yıllar hizmet eder. İşte kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı;

5 Adımda Kurutma Makinesi Temizliği

Kurutma makinesi temizliği yapılırken nereden başlanır bundan başlayarak ilerleyeceğiz. Uzun yıllar 2. ikinci el kurutma makinesi alanlar olarak hizmet verdiğimiz için müşterilerimizden aldığımız makinelerin temizliğini kendimiz yapıyoruz. Dolayısıyla kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır bunu çok iyi biliyoruz. İsterseniz ana başlıklar halinde ilerleyelim

Kurutma-Makinesi-Temizligi-Nasil-Yapilir

Kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır

Kurutma Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Kurutma makinesi temizliğine nereden başlanır diyorsanız buna vereceğimiz cevap kesinlikle filtre olacaktır. Her makinenin filtresi farklı yapıda ve yerde olabileceği için temizliğe başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okumalısınız. 

 • Kullanma kılavuzunu okuyarak filtreyi yerinden çıkarın.
 • Filtrenizi elinizle veya yumuşak bir fırça yardımı ile temizleyin. Toz, kıl gibi partikülleri elinizle alıp atın.
 • Daha sonra filtrenizi suyun altına tutarak temizleyin ve iyice kuruduğuna emin olduktan sonra yerine takın. 
 • Burada önemli olan filtrenizin yıkamaya müsait olup olmadığıdır.

Ne kadar çok yıkama yaparsanız dolayısıyla filtreniz de o kadar sık kirlenip tozlanır. En az 1-2 yıkamada makinenizin filtresini temizlemenizi öneririz.

Kurutma Makinesi Tambur Temizliği Nasıl Yapılır?

Filtreyi temizledikten sonra şimdi sıra geldi kurutma makinesi tamburu nasıl temizlenir konusunu anlatmaya. Tambur kurutma makinesinin ana parçalarından biri olduğunu için buranın temizliğine de önem vermelisiniz. 

 • Tamburu temizlemeye başlamadan önce içine şöyle bir göz atın, boş olduğundan emin olun.
 • Daha sonra tambur içini nemli bir bezle silin. Mikrofiber bez kullanmanız daha faydalı olur.
 • Tambur içini temizlerken vakum yaparak da temizlik yapabilirsiniz ancak dijital parçalara zarar vermemelisiniz.
 • Tambur temizliğini daha derinlemesine yapmak isterseniz özel temizleyiciler veya sabunlu ılık su kullanabilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz en sonunda tamburu mümkün olduğu kadar kuru bırakmanızdır. Kurutma makinesi bakımı için tambur önemlidir.

Kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır sorusunda en kolay temizlik hiç şüphesiz tambur temizliğidir. Tamburu temizlerken kapı lastiğini de temizlemenizi tavsiye ederiz. Tambur lastiği yeteri kadar temiz tutulmazsa koku yapabilir.

Kondenser-Temizligi-Nasil-Yapilir

Kondenser temizliği nasıl yapılır

Kurutma Makinesi Kondenser Temizliği Nasıl Yapılır?

Kurutma makinesi kondeser temizliği önemli bir aşamadır ve dikkatli olunmalıdır. Kurutma makinenizin yoğun kullanımı sonrası kondenser bölgesi tıkanıp yoğun toz altında kalabilir. Burayı sık sık temizlerseniz makinenizin ömrü uzun olacağı gibi performansı da yükselecektir. Kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır yazımızın önemli bir bölümünü de maddeler halinde anlatalım

 • Hem kondenserin soğuması için hem de tedbir amaçlı makinenizin fişini çekin
 • Kullanım kılavuzundan makinenizin kondenserinin nerede olduğunu incelemelisiniz.
 • Kondenser genelde önde veya alt kısımda yer alır. Onu yerinde çıkarıp temizleyebilirsiniz. 
 • Kondenser temizliği vakumlama ile yapılabileceği gibi temiz bir fırça veya bezle üzerinde biriken toz ve kirleri almak şeklinde de yapılabilir.
 • Peki kondenser yerinden çıkarılamıyorsa ne yapmalısınız? O zaman uzun bir fırça veya temizlik çubuğuyla ulaşabildiğiniz yerleri temizleyebilirsiniz.

Bu kısmı da doğru şekilde anladığınızı düşünüyoruz. Kondenser temizliği kolay olmasına karşın dikkat gerektiren bir işlemdir. Mümkün olduğu kadar parçalara zarar vermeden, plastik aksamları kırmadan yapmalısınız.

Kurutma Makinesinin Hortumları ve Bacaları Nasıl Temizlenir?

Makinenizin arkasında bulunan hortum ve bacaların kontrolünü yaparak makinenize ulaşabilecek ekstra tozları da uzaklaştırabilirsiniz. Unutmayın ki kurutma makinesinin en büyük düşmanı tozdur. Toz deyip geçmeyin. Tozlar biriktiği zaman pek çok ısıtma ve kurutma aparatını kullanılamaz hale getirebileceği gibi filtrelerini tıkayabilir. Kurutma makinesi bakımı nasıl yapılır sorusuna hortum temizliği kısmını ihmal etmemenizi öneririz.

Kurutma-Makinesi-Bakimi-Nasil-Yapilir

Kurutma makinesi bakımı nasıl yapılır

Kurutma Makinesinin İç Aksamlarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Elinizden iş geliyorsa kurutma makinesinin üst kapağını sökerek içini elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz. Ama en önemlisi makinenizi mutlaka fişten çekin. Üst kapağı arka kısımda tutan iki vida vardır bunları sökerek üst kapağı yerinden çıkarabilirsiniz. 

Üst kapağı çıkardığınız zaman makinenin tüm iç aksamlarını ve içini saran tozları çok iyi görecek ve ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Süpürgenizin hortumunu mümkün olduğunca iç kısımlara uzatarak tozların hepsini temizleyin. Ancak bunu yaparken elektronik bağlantılara, plastik aksamlarına zarar vermemelisiniz.  

Bildiğiniz gibi her kurutma makinesinin tasarımı, dizaynı aynı olmadığı için temizlik şartları da farklılık gösterebilir. Bunun için eğer temizlik yapma konusunda kendinize güvenmiyorsanız uzman ve yetkili servis personelinden destek almalısınız. Makinenizin sadece dış ve alt kısımlarını temiz tutarak da temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kurutma Makinesi Markaları Hangileridir?

Kurutma makinesi bakımı veya kurutma makinesi temizliği nasıl yapılır sorularını cevapladıktan sonra kısa bir bilgilendirme daha yapmak istiyoruz. Pek çok marka kurutma makinesi üretiyor olsa da hangi marka kurutma makinesi almalısınız buna siz karar vereceksiniz. Bu noktada bizim tavsiye edebileceğimiz bir kaç marka olabilir.

Tavsiye edebileceğimiz kurutma makinesi markaları Miele, Bosch, Arçelik, Beko, Vestel, Lg, Samsung, Hoover sayılabilir. Kurutma makinesi alırken yaygın servis ağına sahip olmasına ve kolay ulaşılabilir yedek parçası olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kurutma makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz öğrenmek için tıklayın

Bizi Takip Edin
2023-11-09T22:00:29+03:009 Kasım 2023|0 Yorum

Yorum Yap