En iyi set üstü ocak marka ve model tavsiyeleri ile alışverişe çıkmadan önce sizin için en iyi olan modeli seçebilirsiniz. En iyi set üstü ocak markası hangisi, en kullanışlı set üstü ocak hangisi, en olay temizlenen set üstü ocak ne marka gibi çok sorulan sorular da cevaplanacak. Özellikle yeni binalarda ankastre modeller tercih edildiği için tamboy fırın tarihe karışmaya başladı. İnsanlar artık set üstü ocak almayı tercih ediyorken hangi marka ve modeli alacağı konusunda tereddüt etmektedirler.

Set üstü ocak almak istiyorum talebiyle yola çıkan herkesin kafası karışabilir. Çünkü birbirinden farklı kalite ve modelde set üstü ocak bulabilir, fiyatlarını incelerken kafanız karışabilir. Yerli veya yabancı marka set üstü ocak seçimi yaparken nelere dikkat edilir bundan da bahsedeceğiz. İlk önce set üstü ocak çeşitlerine bakalım.

Kaç Çeşit Set Üstü Ocak Vardır?

Set üstü ocak dediğiniz zaman hangisini kast ettiğinizi bilinemeyebilir çünkü farklı malzemelerden üretilmiş pek çok model mevcuttur. İçlerinden sizin için uygun olanı, bütçenizi zorlamayacak olanı seçebilirsiniz. Tabii seçenek çok olunca seçim yapmak da zor olur. Bakalım set üstü ocaklar neye göre ayrılır, set üstü ocak çeşitleri neler?

Pişirme Gözlerine Göre : Kaç adet göz varsa buna göre adlandırılan modellerdir. Ocak üzerine kaç tencere, çaydanlık veya tava koyabileceğinizi gözeterek satın alacağınız bu modellerde gözler arasındaki uzaklığa dikkat etmelisiniz.

 • Tek gözlü ocak
 • 2 gözlü ocak
 • 3 gözlü ocak
 • 4 gözlü ocak
 • 5 gölü ocak
 • Elektrikli ocak (indüksiyonlu ocak)

Malzeme Çeşitlerine Göre : Set üstü ocak hangi malzemeden yapıldıysa o malzeme ile adlandırılan ocak türüdür. Bu ocaklar mutfak rengine, kullanışlı oluşuna, temizleme kolaylığına göre seçilir. Bakalım bunlar hangileri

 • İnox set üstü ocak
 • Gri set üstü ocak
 • Emaye (Beyaz) set üstü ocak
 • Cam set üstü ocak
 • Siyah set üstü ocak

Çeşitlerini sıraladıktan sonra şimdi de en iyi set üstü ocak marka ve model tavsiyeleri neler bunlardan bahsetmeye başlayalım. Evinize, iş yerinize set üstü ocak satın almak isterseniz içlerinden birini veya farklı bir modeli satın alabilirsiniz.

En İyi Set Üstü Ocak Modelleri

Onlarca marka farklı çeşitlerde set üstü ocak üretmekte, farklı fiyatlarla piyasaya sürmektedirler.  Marka takıntınız yoksa Siemens, Bosch, Arçelik, Miele gibi pahalı markaların alternatiflerine yönelerek bütçenizi koruyabilirsiniz. İşte en çok satılan set üstü ocak modelleri

Bosch POP0C 6O100

Bosch-Set-Ustu-Ocak-Modelleri

En çok satılan Bosch set üstü ocak modelleri

Bosch pek çok modelinde olduğu gibi set üstü ocak modellerinde de iddialı ürünler üretmektedir. En iyi set üstü ocak hangisi sorusuna bu modelle cevap verilebilir. Üzeri sert camdan üretilen, hem Lpg hem doğalgazla alınabilen bu şık ocağın pişirme süresi oldukça iyidir. Düğmeden otomatik çakmaklı, gaz kesme emniyetli olan ocak kolay şekilde temizlenebilmektedir.

Göz Sayısı : 4 Gözlü

Yüzey Özelliği : Sert Cam

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

Arçelik STOC 826S

Arcelik-Set-Ustu-Ocak-Modelleri

Arçelik set üstü ocak modelleri

En çok satılan set üstü ocak marka ve model tavsiyeleri yazımızın temel ürünlerinden biri de Arçelik set üstü ocaklardır. Türkiye’nin en çok beyaz eşya satan markası olan Arçelik onlarca set üstü ocak modeli çıkarmaktadır. Markanın bu model ocağı kırılmaz cam yüzeyden üretilmiştir. A sınıfı enerji ile tüketim yapan model rakipleri gibi düğmeden otomatik çakmaklı ve gaz kesme emniyetlidir.

Göz Sayısı : 4 Gözlü

Yüzey Özelliği : Sert Cam

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

Vestel SO 6114 YS

En-İyi-Vestel-Set-Ustu-Ocak-Modelleri

En iyi Vestel set üstü ocak modelleri

 

Rakiplerine göre Vestel set üstü ocak modelleri daha cazip fiyatlarla satılmaktadır. Diğer markalar set üstü ocaklarda yandan düğme tercih ederken Vestel önden düğme tercih etmiştir. Gaz kesme ve otomatik çakmak seçenekleri standart olan marka, ocakları için 3 yıl garanti vermektedir.

Göz Sayısı : 4 Gözlü

Yüzey Özelliği : Sert Cam

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

Kumtel KO 420 F

Kumtel-Set-Ustu-Ocak-Modelleri

Kumtel set üstü ocak modelleri

Diğer örneklerde siyah ve cam ocakları yazdığımız için şimdi nispeten daha ekonomik ve ulaşılabilir bir markadan örnek veriyoruz. En çok tercih edilen set üstü ocak modelleri içinde Kumtel fiyatı ile ön plana çıkar. Emaye beyaz modeli ile verimli alev veren ürünün bek kapakları da emayeden üretilmiştir. Pahalı rakipleri gibi Kumtel de gaz kesme ve otomatik çakmak özelliklerini standart sunmaktadır.

Göz Sayısı : 4 Gözlü

Yüzey Özelliği : Beyaz Emaye

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

Profilo 30P2O10D

Profilo-Beyaz-Set-Ustu-Ocak

En çok satılan Profilo set üstü ocak modelleri

BSH grubunun markası olan Profilo, Siemens ve Bosch ile beraber aynı fabrikada üretilmektedir. Beyaz set üstü ocak modelleri arasında Profilo tercih edilen markalardan biridir. Beyaz cam üstü ocak hem şık görünümü hem tasarruflu alevi ile müşteri memnuniyeti yüksek bir üründür. Yandan düşmeli olan Profilo set üstü ocak emaye kapaklıdır ve cam üzerine yerleştirilmiş metal koruyucular ile şık bir görünüm sunmaktadır. Profilo servisleri tarafından 3 yıl garantilidir.

Göz Sayısı : 4 Gözlü

Yüzey Özelliği : Beyaz Cam

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

Beko HTZG 125 SX

Beko-Set-Ustu-Ocak-Modelleri

Beko set üstü ocak modelleri

Beko set üstü ocak modelleri içinden bu ocağı seçmemizin nedeni bir gözünün wok olmasından dolayı. Markalar genelde wok gözünü ankastre ocaklarda kullanıyor ancak Beko’nun bu segmentte de kullanması bizi tüketiciler adına memnun etti. Ürün hem şık hem ergonomik hem de fiyatı yüksek değil. Yaygın servis ağı ve uygun fiyatlı yedek parçayı da eklerseniz alınabilecek ocaklar arasına yazılabilir.

Göz Sayısı : 4 Gözlü (Bir gözü WOK)

Yüzey Özelliği : Beyaz Cam

Güncel fiyat için tıklayabilirsiniz.

 

Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıfır set üstü ocak alırken mağaza mağaza gezerek seçim yapabileceğiniz gibi internet siteleri üzerinden de satın alabilirsiniz. Nereden alım yaparsanız yapın dikkat etmeniz gereken belli başlı kriterler olmalıdır ki bunlara göre seçim yapmalısınız. Set üstü ocak alırken nelere dikkat etmeliyiz, en iyi set üstü ocak nasıl seçilir, en iyi set üstü ocak markası hangisi gelin şimdi bunlardan bahsedelim.

 • Satın alacağınız ocağın koyacağınız yerin ölçülerine uygun olması önemlidir. Set üstü ocak ölçüleri nelerdir? Neredeyse tüm markalar standart ölçülerde ürünler üretmekte ise de 5 gözlü, 6 gözlü gibi farklı ürünler farklı ölçülerde olabiliyor.
 • Ne tür gaz kullanacaksanız çıkışını da ona uygun olarak seçmelisiniz. Doğalgaz, elektrik, tüp gibi seçeneklerden size hangisi uygunsa onu satın almalısınız.
 • Pişirme gözlerinin birbirleri ile aralıklarının çok yakın olmaması ve alev verme verimliliği önemlidir.
 • Kolay temizlenebilir, ızgaraları bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olmasına önem verin.
 • Yaygın servis ve yedek parça ağının olması önemlidir. Biliyorsunuz ocağınız sorun çıkarırsa yemekler beklemez 🙂

Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?

Set üstü ocak temizliği yapılırken satın aldığınız ürünün malzemesine göre temizlik ürünleri seçmelisiniz. Yani cam ocak temizleme yöntemleri ile inox ocak temizleme yöntemleri aynı olmaz. Aksi halde ocağınızda çizikler ve lekeler oluşur. Şimdi size ocağınızın materyaline uygun olan temizleme yöntemlerini anlatacağız.

İnox Ocak Nasıl Temizlenir?

 Ankastre olsun set üstü ocak olsun inox malzemeden üretilmiş set üstü ocakları temizlerken çamaşır suyu veya sirke gibi aşındırıcı malzemeler tercih etmemelisiniz. İnox set üstü ocak nasıl temizlenir sorusunun cevabı olarak bebek yağı ve nemli bez tercih etmenizi öneririz. Dezenfektan özlü temizleyiciler inox ocağı deforme ederek paslandırır.

Seramik Ocak Nasıl Temizlenir?

Şık görünümü için tercih edilen kaliteli ve verimli ürünler olan seramik ocak nasıl temizlenir şimdi bundan bahsedeceğiz. İnox ocaklarda olduğu gibi doğru yapıda temizlik ürünlerini kullanmazsanız ocağın yapısını bozabilir. Telli ve sert malzemelerle değil nemli mikrofiber bez tercih etmelisiniz. Temiz malzemesi olarak diş macunu öneririz. Temizlemeniz gerek bölgeye küçük bir parça diş macunu sıkarak mikrofiber bezle sildiğinizde sonucu göreceksiniz.

Çelik Ocak Nasıl Temizlenir?

Çelik ocak diğer ocak türlerine göre daha dayanıklı olduğu için sirkeli su ve limon tercih edebilirsiniz. Limon suyunu temizlikte sirke suyunu ise yağ lekelerini gidermede kullanabilirsiniz. Bu temizliği düzenli aralıklarla yaparsanız ocağınız her zaman pırıl pırıl olur.

Emaye Ocak Nasıl Temizlenir?

Emaye ocak temizleme yöntemleri pek çoğumuz tarafından bilinir. Çünkü emaye set üstü ocak uzun yıllardır mutfaklarda kullandığımız ocaklardır. Bez veya sünger kullanabilir inatçı lekelere yoğun basınç uygulayabilirsiniz. Emaye ocak temizliği için ne kullanılır? Elbette çamaşır sodası, sirkeli, limonlu su kullanımını tavsiye edeceğiz.

İndüksiyon Ocak Nasıl Temizlenir?

İndüksiyon ocak temizleme yöntemleri aşındırıcı temizlik maddeleri içermez. Bu ocaklar cam yüzeylerden oluştuğu için kontrol panellerinin olduğu yerin hassas şekilde temizlenmesi gerekir. Cam yüzeyin çizilmemesi için yumuşak nemli bezleri tercih etmenizi öneririz.

 

Set üstü ocak alacağınız zaman en iyi set üstü ocak marka ve model tavsiyeleri yazımızı okumanızı öneririz. Devir ekonomi devri olduğu için bütçenizi doğru kullanmanızı öneririz. 2.el set üstü ocak alanlar için bizi arayarak kullanmadığınız ocakları satabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2023-11-06T21:08:45+03:001 Kasım 2023|0 Yorum

Yorum Yap