Evimizin, iş yerimizin vazgeçilmez araçlarından olan beyaz eşyalar yüksek maliyetlere ulaşabilmektedir. Maliyet düşürmek ve ucuz fiyattan beyaz eşya almak isterseniz spotçular veya ikinci el beyaz eşya alanlar size uygun fiyatlar sunabilir.
İkinci el beyaz eşya fiyatları sizi ekonomik olarak rahatlatacak, daha kaliteli ürünleri alabilme imkanı sunacaktır. Daha önce herhangi bir kullanılmış beyaz eşya almadıysanız bunların fiyatları ile ilgili bilgiler vererek size fikir vermek istiyoruz. Haydi başlayalım

1. İkinci El Beyaz Eşya Sektörü ve Büyüyen Talep

İnsanlar sıfır beyaz eşya fiyatları genel seviyesindeki artıştan etkilendiğinden artık kullanılmış beyaz eşya almaya daha sıcak bakmaktadır. Bu sebeple 2.el beyaz eşya sektörü günden güne gelişmekte, kendine yeni alıcılar bulmaktadır. Öğrenciler, kısa süreli kullanıcılar, tek yaşayanlar, yeni evlenenler, kiracılar bütçelerine uygun fiyatlı beyaz eşyalara rağbet göstermektedirler.

2. İkinci El Beyaz Eşya Türleri ve Fiyatı Etkileyen Unsurlar

İkinci el beyaz eşya alanlar çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, televizyon, klima, buzdolabı, mikrodalga gibi ürünlere rağbet göstermektedir. Bu tarz eşyaların alımını yapan spotçular neye göre fiyat verir şimdi bundan bahsedeceğiz.

İkinci-El-Beyaz-Esya-Fiyatları

İkinci el beyaz eşya fiyatları

Ürünün Markası ve Modeli

Sizden ikinci el beyaz eşya alırken de size satarken de ürünün markasına ve modeline önem verilir. Arçelik, Beko, Bosch, Samsung, Vestel, Siemens gibi markaların ürünleri daha yüksek fiyattan satılmaktadır.

Ürünün Kullanım Durumu

Satılan ürünün kaç senelik olduğu, kaç sene kullanıldığı ve temizliği çok önemlidir. Yıpranmış, pas ve vurukların olduğu bir ürünü alıp satmamız mümkün değildir.

Ürünün Teknik Özellikleri

Satın alacağınız ürünün enerji verimliliği, ses seviyesi ve diğer ürünlerden ayıran teknik özellikleri fiyat seviyesini yükseltmektedir. Bir ürün ne kadar farklı ise o kadar değerlidir.

Ürün Görseli ve İşlevi

Hasar görmemiş, temiz ve sağlam durumdaki beyaz eşyalar her zaman daha yüksek fiyattan talep görmektedir. Ayrıca retro beyaz eşya modelleri ve farklı renklerdeki ürünler de yüksek fiyattan alım satılmaktadır.

3. İkinci El Beyaz Eşya Fiyat Aralıkları

2.el beyaz eşya fiyatları hangi seviyelerdedir diye düşünen, ev kurarken beyaz eşya maliyetini bilmek isteyen müşterilerimiz için ana kalemler üzerinden örnekler vermek istiyoruz.

İkinci El Buzdolabı Fiyatları

Alım yaparken ikinci el buzdolabı modeline, soğutma sistemine, rengine, enerji sınıfına göre değerlendirilme yapılmaktadır. Çalışır durumdaki buzdolabı modelleri ortalama 5000 Tl seviyelerinden başlamakta 15-20 bin aralıklarına kadar çıkmaktadır.

İkinci El Çamaşır Makinesi Fiyatları

2.el çamaşır makinesi yıkama kapasitesine, markasına ve enerji sınıfların göre satılmaktadır. 5 Kg bir çamaşır makinesi ortalama 3500 Tl den başlamaktadır. Yıkama kapasitesine ve markasına göre fiyat yükselmektedir.

İkinci El Bulaşık Makinesi Fiyatları

2.el bulaşık makineleri için fiyat 3000 Tl den başlamakta, yine yıkama programlarına, enerji sınıfına ve teknolojik özelliklerine göre fiyat yukarı çıkmaktadır.

İkinci El Kurutma Makinesi Fiyatları

Evlerin olmazsa olmazı durumuna gelen kurutma makineleri kapasitelerine ve teknik özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Özellikle Lg, Samsung, Bosch, Arçelik, Beko gibi markalar tercih edilmektedir. 7-8 Kg kurutma yapabilen bir makine ikinci elde ortalama 8000 Tl ve üzeri fiyattan satılmaktadır.

İkinci El Klima Fiyatları

İkinci el beyaz eşya alanlar için en önemli eşyalardan biri de klimadır. Klimalar da ısıtma/soğutma kapasitesine, markasına ve enerji sınıfına göre fiyatlandırılır. 7000 btu bir klima ortalama 6000-7000 tl seviyelerinde ilen 18000 btu 2.el klima ise 15000-17000 seviyelerine çıkmaktadır. Bu fiyatlara montaj dahil değildir.

İkinci El Televizyon Fiyatları

Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba gibi markaların başı çektiği tv sektöründe ekran boyutu, dijital ve teknik özellikler ön plana çıkar. Dahili uydulu, internetsiz ikinci el 82 ekran (32 inch) bir cihaz 3000 tl den başlar.

İkinci-El-Beyaz-Esya-Alanlar

İkinci el beyaz eşya alanlar

4. İkinci El Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok yerden 2.el beyaz eşya almak mümkün. Hemen hemen herkes size sorunsuz ve sağlam ürünler satacağını iddia eder. Eğer konuya yabancıysanız satıcıya inanmaktan başka çareniz kalmaz. Oysaki sizin de dikkat etmeniz gerekenler var. Neler mi?

Satıcı Güvenilirliği

Üç beş kuruş fazla da olsa size güven veren, temiz 2.el beyaz eşya satan firmaları tercih etmelisiniz. Bu konuda Google yorumları oldukça önemlidir. Umut Spot müşteri yorumlarını okumak için hemen tıklayın

Ürünün Geçmişi

Ürünün daha önce nerede kullanıldığı, ne kadar kullanıldığı, tamir görüp görmediği çok önemli konulardır. Özellikle tamir görmüş beyaz eşyalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Garanti ve İade Koşulları

İkinci el beyaz eşya alanlar genelde 3 ay 6 ay gibi kısa garanti süreleri verirler. Satın aldığınız ürünün garanti süresini baştan öğrenip bunu yazılı şekilde almanızı öneririz.

Almadan Önce Ürünün İncelenmesi

Mümkünse ürünü satın almadan önce detaylı şekilde kontrol edin. Ürünün sağında solunda pas var mı, eksik parçası var mı kırık çizik yeri var mı bunları kontrol edin.

Fiyat Araştırması

Ürün satın almadan önce benzer modeller arasında fiyat karşılaştırması ve farklı spotçularda fiyat araştırması yapmanızı da öneririz. Beklemediğiniz kadar kaliteli modeli çok uygun fiyata alma ihtimaliniz var.

5. İkinci El Beyaz Eşya Nereden Alınır?

Artık ikinci el beyaz eşya almak ve satmak oldukça kolay. Eskiden kapı kapı gezilir, 2.el beyaz eşya alan firmalardan fiyat toplanırdır. Ancak artık her şey çok kolay ve zahmetsiz şekilde halledilecektir.

Letgo

Son zamanlarda popülerliğini yitirse de hala kullanıcısı olan LetGo kolay kullanımı sebebiyle pek çok kii tarafından tercih ediliyor.

Sahibinden

En çok güvenilen, insanların 2.el beyaz eşya satarken tercih ettikleri ilk mecra olan sahibinden sitesi, ikinci el beyaz eşya satarken tercih edilebilir.

Facebook Marketplace

Özellikle yerel alıcıların ve belirli yaş grubunun asla vazgeçemediği Facebook, Marketplaca uygulaması ile ikinci el beyaz eşya fiyatları hakkında bilgi alabileceğiniz bir mecra.

Gittigidiyor

Adı unutulmaya yüz tutsa da eBay’in Türkiye’deki temsilcisi olan GittiGidiyor, ikinci el beyaz eşya alanlar için bir alternatiftir.

Spotçular

Umut Spot olarak müşterilerimizin alım satım yapmak istedikleri 2.el beyaz eşya modelleri için değerinde fiyat teklifi sunuyoruz.

İkinci-El-Televizyon-Fiyatlari

İkinci el televizyon fiyatları

6. İkinci El Beyaz Eşya Alımının Avantajları

Uzun uzun anlattık ama 2.el beyaz eşya almak mantıklı mı, alınır mı alınmaz mı kısaca bu konuya da değinmek istiyoruz.

Bütçe Dostu Fiyatlar

Sıfır beyaz eşya fiyatlarına göre çok daha uygun fiyata alım yapabilir, ihtiyacınızı çok daha cazip rakamlarla çözebilirsiniz.

Çevre Dostu

2.el beyaz eşya alarak kaynakların doğru kullanılmasına, israf edilmemesine ve çevrenin daha az kirlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Farklı Ürünler Bulabilme

Hiçbir yerde bulamayacağınız farklı beyaz eşya modelleri spot eşya satan dükkanlarda bulunabilir.

Hızlı Teslimat

2.el beyaz eşya aldığınızda ürünler aynı gün içinde çok kısa sürede teslim edilecektir. Stok bekleme derdiniz olmayacaktır.

7. İkinci El Beyaz Eşya Alımının Dezavantajları

Avantajı olduğu gibi elbette dezavantajları da olacaktır. Kıyaslamasını yaparak kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Garanti Süresi

Spotçular sattığı ürünlerle ilgili kısa süreli garanti vermektedir. Genelde 3-6 ay gibi bir kullanım süresinde arıza çıkarsa sorumluluk size ait.

Arıza Riski

Siz satın almadan önce ürün tamir görmüşse, kronik arızaları varsa sizde de aynı sorunu çıkarma ihtimali çok yüksektir.

Kısıtlı Seçenekler

Sizin için belirli bir markayı satın almak çok önemliyse beklediğiniz kadar fazla seçenek bulamayabilirsiniz.

8. İkinci El Beyaz Eşya Almadan Önce Yapılması Gerekenler

İkinci el beyaz eşya satın alırken izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır:

İhtiyacınızı Belirleyin

Size hitap edecek, ihtiyaçlarınızı giderecek daha doğrusu işinizi görecek ürünlere yönelmeli, bütçenizi aşacak eşyaları almamalısınız.

Fiyat Araştırması

Yukarıda ikinci el beyaz eşya fiyatları ve nereden alınacağı konusunda açıklamalar yapmıştık. Siz de satın almadan önce 2.el ürünlerin fiyatlarını iyi araştırmalısınız.

Ürün İncelemesi

Alma aşamasına geldiğinizde aklınıza yatan ürünler mutlaka fiziksel olarak incelemelisiniz. Böylece ürünün kusurlarını çok daha rahat görebilir, giderilmesini isteyebilir veya almaktan vazgeçebilirsiniz.

Satan Firma ile İletişime Geçin

Ürünü alacağınız kişi veya kurum ile iletişime geçerek ürünle ilgili sorular sorabilir, ürünün geçmişini öğrenebilirsiniz.

Ödeme ve Montaj

Satın alırken ödemeyi nasıl yapabileceğinizi sorun. Nakit veya Eft-Havale kabul ediliyor mu? Aldığınız ürünün montajı yapılacak mı bunları öğrenip netleştirmelisiniz. 2.el beyaz eşya satanlar nakliye ve montaj hizmetini ücretsiz sağlamaktadır.

9. İkinci El Beyaz Eşya Bakımı ve Onarımı

Temiz ve bakımlı beyaz eşya her zaman uzun ömürlü olacaktır. Bu sebeple ikinci el beyaz eşya alan kişilerin aşağıdaki maddelere dikkat etmesi gerekmektedir.

Ürünü Temiz Tutun

Aldığınız eşyayı temiz tutmalı ve düzenli aralıklarla elinizden geldiğince temizliğini yapmalısınız. Buzdolabı, çamaşır makinesi ve kurutma makinesi kullanıldıktan sonra mutlaka temizlenmelidir.

Arızalı Parçaları Değiştirin

Arızalı olduğunu düşündüğünüz parçaları yetkili servisi çağırarak değiştirin. Böylece ürününüz çok daha uzun ömürlü olacaktır. Eğer maliyetine katlanabilirseniz orijinal yedek parça kullanılmasını isteyin.

Servis Desteği Alın

Sıfır beyaz eşya fiyatları çok yüksek olduğu için elinizdeki ürüne iyi bakın ve arıza yapması halinde yetkili servislerden destek alın.

Sonuç

Umut Spot olarak uzun zamandır 2.el beyaz eşya alım satımı ile meşgul olmaktayız. Dolayısıyla ikinci el beyaz eşya fiyatları konusunda size verdiğimiz bilgilere sonuna kadar güvenebilirsiniz. Ekibimiz satmak istediğiniz ikinci el buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, kurutma makinesi, televizyon, fırın, mikrodalga gibi pek çok eşyanızı değerinde satın almaktadır. Bizimle iletişime geçerek aklınıza takılan soruları sorabilir, beyaz eşyalarınız için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2024-06-27T22:27:10+03:0026 Haziran 2024|0 Yorum

Yorum Yap