El halısı, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası, evlerimizin adeta vazgeçemediğimiz süsüdür. Eşi benzeri olmayan bu önemli sanat eseri hem büyük emek hem de sabır istemektedir. Günümüzde el halısı fiyatları bu yüzden çok yüksek rakamlara çıkmış durumda. Bu yazımızda el halısı alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar ve el halısı ile ilgili bilmeniz gerekenler yer alacaktır.

El Halısı Nedir?

Adı üzerinde el halısı, bin bir emekle dokunmuş, eşi benzeri olmayan halılardır. Anadolu illerinin hemen hemen tamamında dokuma tezgahlarında dokunan el emeği göz nuru halılar günümüzde de değerini korumaktadır.

El Halısı Tarihi ve Önemi Nedir?

Selçuklu ve Osmanlı döneminde altın yıllarını yaşayan el halıları, Hereke, Uşak, Gördes ve Bergama gibi merkezlerde dokunmuştur. Günümüzde de az da olsa hala bir sanatsal değer olarak dokunmaya devam etmektedir.

El-Halisi-Alirken-Nelere-Dikkat-Etmelisiniz

El halısı alırken nelere dikkat etmelisiniz

El Halısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu makalemizde adeta bir el halısı satın alma rehberi hazırladık. Fiyatları çok yüksek seviyelere çıkan el halılarını satın alırken dikkat etmeniz gereken detayları bilirseniz sonradan pişman olacağınız bir alım yapmazsınız. Bakalım el halısı alırken nelere dikkat etmelisiniz

Malzeme ve Kalite

Alacağınız halının dokuması esnasında kullanılan malzeme ve halının görünümü size kalitesi ile ilgili ipuçları verir. İpek, pamuk ve yün gibi malzemelerden dokunmuş el halıları daha değerlidir.

Düğüm Sayısı

Alacağınız halının değerini artıran bir diğer etken de düğüm sayısıdır. Cm² ye düşen düğüm sayısı ne kadar yüksekse el halısı o kadar kalitelidir. Çünkü düğüm sayısı halı üzerindeki desenin daha detaylı işlenmesini sağlar.

Renk ve Desen

Geldik en önemli noktalardan birine. El halısı üzerindeki desenlerin bir hikayesi, anlamı vardır. Dokunduğu bölgenin sanatsal ve sosyal özelliklerini yansıtan halılarının doğal boyalar ile elde edilip edilmediğine dikkat edilmelidir.

Halının Boyutu ve Kullanım Yeri

Halıyı kullanacağınız yere uygun büyüklükte seçmeli, size uygun desenleri tercih etmelisiniz. Yatak odası, salon, koridor gibi pek çok alanda kullanılan el halılarının bir diğer kullanım yeri de oteller, müzeler, konferans salonları gibi yerlerdir.

En Değerli El Halısı Hangisidir?

Değerli el halısı modelleri zamanla değişiyor olsa da hala günümüzde kıymetini koruyan el halısı çeşitleri vardır. El halısı satmak istiyorum diyerek bir halıcı ile görüştüğünüz zaman da ilk olarak halınızın hangi yöreye ait olduğuna bakar. Aşağıda kıymetli el dokuma halı modellerini sıralayacağız.

  • Hereke Halısı
  • Ladik Halısı
  • Türkmen Halısı
  • İsfahan Halısı
  • İran Halısı
  • İpek Halı
  • Uşak Halısı

Sahip olduğunuz el halısı hangi yöreye ait bilemeyebilirsiniz. Ancak el halısı alanlar için bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi almak isterseniz ekibimiz hemen değeri ve fiyatı hakkında bilgi verecektir.

El Halısı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

El halısı ile ilgili bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımızda olmazsa olmaz bir aşamaya geldik. El halısı temizlerken kimyasal malzemelerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Halılar düzenli periyotlarla temizlenmeli, renklerin ve dokunun korunmasına özen gösterilmelidir.

Konuyu daha detaylı ele aldığımız yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Halının Tozunun Alınması

El halısını yıkamaya başlamadan önce halının üzerindeki tozu alarak başlamalısınız. Yıkama işleminden önce elektrik süpürgesi ile halının temizlenmesi daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Lekelerin Kontrol Edilmesi

Halının üzerinde bulunan, hafif ve çıkarılması kolay olan lekelere müdahale edebilirsiniz. Leke çıkarıcı sprey ve halı şampuanları kullanarak hafif ovalama ile lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Halı Şampuanı Kullanmalı

El halısı yıkarken halıya özel üretilmiş, desen ve renklere zarar vermeyecek şampuanları kullanmalısınız. Çok yoğun kıvamda olan şampuanları mutlaka su ile seyreltmeli, fazla bastırmadan uygulamalısınız.

İyi Durulama

Halı üzerinde kimyasal kalıntılar, tozlar kalmaması için bol su ile iyice durulanması gerekmektedir. Gerekirse temiz bir bez ile halı üzerindeki fazla suyu alabilir, daha sonra doğal haliyle kurumaya bırakabilirsiniz.

El-Halisi-Nasil-Saklanir

El halısı nasıl saklanır

El Halısı Nasıl Muhafaza Edilmeli?

El halısı ile ilgili bilmeniz gereken her şey yazımızda geldik saklama aşamasına. Sahip olduğunuz kıymetli el halısı modelleri doğru saklanmazsa değer kaybederek heba olabilirler. Yıllarca emek verilip dokunmuş, büyük bedeller ödenerek alınmış halılar en iyi şekilde nasıl saklanır şimdi bunu anlatacağız.

Saklamadan Önce Temizleyin

El halısı mutlaka temiz şekilde saklanmalıdır. Aksi halde uzun süre sarılı kalacağı için halı üzerindeki kir ve lekeler yayılabilir ve daha kalıcı hale gelebilir. En başta basit ve kolay çıkacak lekeler daha sonra başınıza bela olabilir.

Naftalin Veya Lavanta Kullanın

Halınızı güvelerden veya böceklerden korumak için naftalin veya lavanta torbaları gibi doğal böcek kovuculardan yararlanabilirsiniz. Bunları halının içine veya etrafına yerleştirerek uzun süre sağlıklı saklama yapabilirsiniz.

Katlamayın Rulo Halinde Saklayın

Halınızı katlayarak saklamak çok yanlış bir hareket olacaktır. Çünkü halınız katladığınız yerden iz yapacak ve kırılacaktır. Halınızı desenli kısmı içeride kalacak şekilde rulo haline getirmeli ve dik şekilde saklamalısınız. Dik saklarsanız rulo duruşu bozulmaz ve formu kaybolmaz.

Serin ve Kuru Bir Ortamda Saklayın

El halısı seri ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Nemli veya doğrudan güneş ışıklarına maruz kalacağı bir yerde kesinlikle saklanmamalıdır. Direkt olarak güneşe maruz kalması halinde halınızın renkleri solacak, desenleri bozulacaktır.

Bu tedbirleri aldıktan sonra halınızı sakladığınız yeri ve halının durumunu sık sık kontrol etmelisiniz. Zamanla ortamda nem oluşabileceği gibi istenmeyen haşereler de halınıza ulaşabilir. Tedbirli olmakta fayda var.

El Halısı Almanın Avantajları

El halısı almak bir zevk ve tercih meselesidir. Herkes halıya bu kadar önem vermeyi tercih etmeyebilir. Ancak el halısı almak eşsiz bir sanat eserine sahip olmak gibidir. Benzeri olsa bile aynısına bir başkasında rastlayamayacağınız bir halıya sahip olmanın hazzı bambaşkadır.

El Halısı Nereden Alınır?

El halısı alanlar ile satan yerler genelde Kapalıçarşı bölgesinde bulunmaktadır. Ancak el halısı satan yerler online olarak da hizmet vermektedir. El halısı satan firmalar için internet üzerinden araştırma yaparak bulabilirsiniz.

El Halısı Seçerken Sık Yapılan Hatalar

El halısı ile ilgili bilmeniz gereken her şey yazımızda şimdi de yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Kullanıcılar bir hevesle alışverişe çıkar ve ayırdıkları bütçeyi dikkatsizce harcarlar. Ancak önem vermeniz gereken noktaları es geçerseniz paranızı sokağa atmış olursunuz.

Yetersiz Araştırma

El halısı almak isteyen kullanıcılar mutlaka detaylı araştırma yapmalı, değerli el halısı nasıl olur, dokuma malzemesi ne olmalı, hangi yörenin halısı değerli bunları bilmelidir. Tüm seçimi satıcıya bırakmamalıdır.

Hatalı Boyut Seçimi

Kullanacağınız alana göre alım yapmalı, alandan daha büyük veya küçük bir halı tercih etmemelisiniz. Doğru boyutta el halısı almak hem mekanı güzel gösterir hem de bütünlük oluşmasını sağlar.

Düşük Kaliteli Halılar

Eğer uzun süre kullanmak, paranızın karşılığını almak istiyorsanız tabiri caizse paraya kıymalı, kaliteli el halısı modellerine yönelmelisiniz. Almış olmak için kıymetsiz halıları alırsanız.

El Halısı Kime, Nasıl Satılır?

El halısı satmak istiyorum diyen müşterilerimiz bizimle iletişime geçerek kısa sürede, değerinde satış yapabilirler. Nasıl mı? El halısı alanlar olarak satış sürecimizden kısaca bahsetmek istiyoruz.

  • 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzun whatsapp hattına el halınızın fotoğraflarını göndermeniz yeterli.
  • Ekibimiz halınızın fotoğraflarını inceledikten sonra size dönüş yapacak ve fiyat teklifimizi iletecektir.
  • Teklifimizi onaylamanız halinde ekibimiz istediğiniz gün kapınızdan alım yapacaktır.

Gördüğünüz gibi Umut Spot uzman el halısı ekibi ile çalışmanız halinde halınız değerini bulacaktır. Bizi istediğiniz zaman hiç çekinmeden arayabilirsiniz. Ekibimiz tüm İstanbul genelinde hizmetinizdedir.

Bizi Takip Edin
2024-07-04T00:19:18+03:003 Temmuz 2024|0 Yorum

Yorum Yap