Evlenirken, evinizin eksiklerini tamamlarken veya kendinize yeni bir düzen kuracağınız zaman çeşitli eşyalara ihtiyaç duyarsınız. Beyaz eşya, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, televizyon, elektronik eşya gibi ürünler bir şekilde teknoloji marketlerinden alınır halledilir. Hatta bu tür ürünleri almak keyiflidir ama iş mobilya almaya geldiğinde özellikle erkeklerde bir gerginlik başlar.

Mağaza mağaza gezmek, satıcıların satış için size ihtiyacınız olmayan ürünlere yönlendirmesine katlanmak ve karşılaştığınız yüksek fiyatlar modunuzu düşürür. Peki Ikea’yı hiç gezdiniz mi? Türkiye’ye 2005 yılında gelen İsveç markası insanlara son derece farklı tasarımlarda, modüler ürünler sunmaktadır. Yakın çevrenizde Ikea mobilya alınır mı, Ikea mobilya kaliteli mi, evlenirken İkea’dan ev düzülür mü gibi pek çok soruyla karşılaştığımız için biz de bu konuya el atalım müşterilerimize bazı bilgiler toplayalım dedik.

Yüzlerce farklı ev eşyası, mobilya, koltuk takımı, L koltuk, mutfak mobilyası, mutfak eşyası, aksesuar, halı, perde tasarımının sergilendiği, kendinizi büyük bir mobilya denizinde bulacağınız İkea mağazalarına gitmeden önce yazımıza bir göz atmanızı öneririz. Biz ikinci el eşya alım satım işleri ile ilgilensek de bu konuda faydalı bilgiler verebilecek önemli tecrübeye sahibiz.

Sıfır İkea Mobilya

Sıfır İkea Mobilya

Ikea’dan Mobilya Alınır Mı?

Ikea mobilya almak mantıklı mı, ikinci el Ikea mobilya alınır mı sorusu alışverişe çıkmadan önce pek çok kişinin aklını kurcalamaktadır. Kimisi güvenip alır kimisi kötü tecrübeler yaşadığı için tercih etmez. Elbette herkesin kendi kararı ancak ikinci el eşya alanlar olarak size fikir verecek bir kaç madde sıralamak istiyoruz.

 • Bize sorarsanız sıfır Ikea mobilya alınır deriz. Çünkü firma sattığı ürünlerin arkasında duruyor ve mükemmel bir servis hizmeti sunuyor. Ürünleri A kaliteli mi derseniz orası tartışılabilir elbette. Ama çok kaliteli malzeme kullandıkları, uzun süre kullanabileceğiniz ürünleri de var.
 • Eğer mobilyadan biraz anlıyorsanız ürünlerin sağını solunu, yapıldığı malzeme türünü istediğiniz gibi inceleyebilirsiniz. Ürünün üzerinde kullanıldığı kumaşın türünü, nerede üretildiğini, ölçülerini görebileceğiniz ürün bilgi kartlarını okuyabilirsiniz.
 • En çok hoşumuza giden yanı da insanlara alışılagelmiş mobilya anlayışından farklı ürünler sunmasıdır. Yani mobilyaların, mutfak eşyalarının, dekorasyon objelerinin tasarımları minimal ve şık. Ülkemizde sıfır mobilya satan yerler vitrinlerinde hep aynı şeyleri gördüğümüz için Ikea size adeta lunapark gibi gelecek.

Daha önce buradan mobilya almış olanlardan görüş alabilir, internetten en dayanıklı Ikea mobilya modelleri hangilerini araştırabilir, buna göre alışverişinize yön verebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ihtiyaca göre farklı modelleri de deneyebilirsiniz.

ikea depo

ikea depo

İkea’dan Eşya Almanın Avantajları Neler?

Ikea’dan mobilya almanın pek çok avantajı vardır. Evinize, ofisinize mobilya almadan önce iyice araştırıp karar vermenizi, alacağınız mobilyanın kalitesini sorgulamanızı öneririz. Yıllardır 2.el mobilya alım satımı yaptığımız için markanın hemen hemen tüm modellerini satın aldık. Dolayısıyla size fikir verecek pek çok şey söyleyebiliriz.

 • Ikea mağazalarında A dan Z ye her şeyi bir arada bulabilir, sıfır ev eşyası için mağaza mağaza, dükkan dükkan dolaşmadan işinizi bir kaç saat içinde halledebilirsiniz.
 • Mağaza içinde gördüğünüz ürünü yarım saat sonra çok ergonomik şekilde paketlenmiş haliyle aracınıza yükleyebiliyorsunuz.
 • Eşyalar çok iyi paketlenmiş ve mağazanın altındaki depodan hemen alabiliyorsunuz. Bu da insanların en büyük sorunu olan teslimat tarihi derdini ortadan kaldırıyor. Sıfır mobilya alan pek çok insanın teslimat günleri ile ilgili büyük problemler yaşadığını, maddi zarara uğradığını gördük.
 • Ikea’dan sıfır mobilya alacaksanız firmanın ürünü tedarik etmesini beklemiyorsunuz. Masko, Modoko gibi toplu sıfır mobilya alabileceğiniz yerlerden alışveriş yaptığınızdan size ileri tarihli bir teslimat günü veriyorlar ki bu tarih genelde tutmuyor ve insanlar gerilip sevinçle aldıkları ürünlerinden soğuyabiliyorlar.
 • Mağazada gördüğünüz ürünün aynısı size hemen veriliyor. Böyle olunca da farklı renk gönderme, yanlış ölçüde üretme, farklı malzeme kullanma gibi sorunlar olmuyor.
 • Eğer toplu mobilya alımı yapacaksanız İkea kendi araçlarıyla sadece 1-2 gün içerisinde teslimat yapabiliyor. Ürünler demonte geldiği için kurulması gerekiyor. İsterseniz kendiniz kurabiliyor vaktim yok veya elimden gelmez derseniz ilave ücretle kendi ekiplerine kurdurabilirsiniz.
 • Özellikle yeni evlenenler ve evlerinde farklı, modüler, ergonomik eşya kullanmayı sevenler için İkea bulunmaz bir yer.
 • Sıfır mobilya alım satım işleri yapan mağazalarda görmeye alıştığımız ”oturmayın” uyarısını İkea’da göremezsiniz. Her ürünü istediğiniz gibi deneyebilir, koltuklara oturabilir, yataklara yatarak almadan önce deneyim yaşayabilirsiniz.
 • İkea mağazalarında fırsat köşeleri bulunuyor burada hafif hasarlı ürünleri daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.
 • İkea online mağazası üzerinden adeta mağazada gibi alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik teslimat tarihi garantisi vermektedir.

Markanın avantajlarından bahsetmeye gayret ettik. Eğer bu avantajlar size uygunsa hiç düşünmeden istediğiniz eşyayı satın alabilirsiniz. Belirli dönemlerde taksit sayısını artıran, farklı kampanyalar yapan Ikea, ülkemizin en çok tercih edilen markalarından biri haline geldi.

İkea Montaj

İkea Montaj

Dezavantajları Neler?

Her şeyde olduğu gibi avantajı olan şeyin dezavantajı da oluyor. Şimdi de Ikea’dan eşya almak mantıklı mı sorusuna olumsuz pencereden bakacağız. Bakalım kiminin müdavimi olduğu kiminin evime sokmam dediği Ikea’nın mobilyalarının dezavantajları neler.

 • Çeşit çok fazla olunca ihtiyacınız olmayan ürün veya aksesuar almanız kaçınılmazdır. Sadece mobilya olarak düşünmeyin çünkü İkea içerisinde öyle bir mutfak eşyası bölümü var ki ilave ürün almamanız mümkün değil. Bu da sizi maddi olarak zorlayabilir.
 • Mağazalar çok kalabalık olabiliyor bunun için doğru zamanı tercih edin. Biz öğle saatlerini tavsiye ederiz.
 • Karyola ve bazı koltuk modellerinde zamanla gacır gucur sesler gelebiliyor. Alım yapmadan önce bunu mutlaka sorun.
 • Alım yapacağınız zaman basic yani çok uygun fiyatlı ürünleri değil bir iki tık üst modelleri tercih etmelisiniz.
 • Montajı kendiniz yaparsanız zorlanabilir, tüm gününüzü harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden ilave ücret ödeyerek montaj yaptırmanızı tavsiye ederiz ama montaj ücretleri biraz yüksek.

Bizim Görüşümüz Nedir?

Umut Spot olarak çok  fazla ikinci el ikea mobilya alımı yaptık ki bunların geneli yıpranmış oluyor ama güzel ve dikkatli kullanılırsanız, uzun yıllar bu mobilyalardan faydalanabilirsiniz. Zaten çok yüksek fiyatlı, abartılı ve şaşalı mobilya alsanız da kısa süre sonra sıkılıp değiştirmek isteyebiliyorsunuz. Yerli sıfır mobilya üreticilerimizin cirolarında ciddi düşüşe sebep olsa da, gerek farklı tasarımları gerek hızlı teslimatları sebebiyle Ikea mobilya hiç düşünmeden tercih edilebilir.

Admin olarak ben de evlenirken mağaza mağaza dolaşıp yatak odası beğenmeye çalıştım ancak teslim tarihleri ve tasarımları sebebiyle kimse ile anlaşamadım. Açıkçası fiyatlar da biraz pahalı geldi. Eşimle sıfır İkea yatak odası almaya karar verdik ve ürünler sadece 2 gün içinde teslim edildi, şua sorunsuz kullanıyoruz.  Yerli üreticilerimize tavsiyemiz üretim tarihlerini erkene almalarını, en azından söz verdikleri günde teslim etmelerini ve farklı tasarımlara yönlenmeleridir. Aksi halde müşterilerini Ikea gibi firmalara kaptırmaya devam edecekler.

 

Bizi Takip Edin
2024-01-28T22:33:08+03:007 Şubat 2021|0 Yorum

Yorum Yap