Gümüş fiyatları 2024 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi belirli etkenler çerçevesinde belirlenmektedir. Son zamanlarda insanların yatırım aracı olarak kabul ettikleri gümüş günlük olarak aşağı yukarı hareketler yapmaktadır. Anlık gümüş fiyatları bu yüzden sürekli değişmekte, uzun süreli aynı fiyattan bahsetmek mümkün olmamaktadır.

Gümüş alan yerler müşterilerinden gümüş obje satın alacağı zaman günlük değişen fiyatları takip eder. Kapalıçarşı gümüş fiyatları fiyat alma noktasında belirleyici olan piyasalardan biridir. Gümüş fiyatları haftalık, aylık, yıllık, 3 aylık, 6 aylık periyotlarda not alınabilir. İsterseniz bu önemli emtianın fiyatını belirleyen etkenleri madde madde sıralayalım.

Gumus-Fiyatlari-Nasil-Belirleniyor

Gümüş fiyatları nasıl belirleniyor

Gümüş Fiyatlarını Ne Belirler?

Gümüş alım satım fiyatları ile ilgili belirleyici faktörler sabit olmakla beraber bu faktörlere değişken unsurlar da eklenebilir. Umut Spot olarak gümüş alırken biz sadece 800 ayar, 900 ayar, 925 ayar gümüş fiyatlarına bakarız. Ancak bu fiyatları belirleyen ana etkenleri incelemeye sıra geldi. Aklınızı karıştırmadan, tek tek başlıklar altında açıklamaya başlayalım

1. Arz Talep Dengesi

Ülkemizde ekonomik dengeler değişmeye ve güvensiz ortamlar oluşmaya başladığı zaman insanlar kendilerine güvenli bir liman arar ve gümüş alma eğiliminde olurlar. Buna bağlı olarak talep arttığında fiyat artar, arz arttığında ise fiyat düşer. Yani piyasada gümüş bolluğu olduğu zaman fiyatlar otomatik olarak düşmektedir.

2. Ekonomik Durumlar

Herkes ekonomik durumunu korumak, alım gücünü düşürmemek için bazı önlemler alır. Gümüş fiyatları neye göre belirleniyor sorusu için ekonomi önemli bir cevap. Bir grup insan yabancı para cinsinden döviz alırken diğer grup yatırımcılar da altın veya gümüş gibi değerli maden alımı yaparak parasını korur. Alımlar arttığı zaman gümüş fiyatları yükselecek, azaldığında da düşecektir. Ekonomik belirsizlikler anlık gümüş fiyatları için belirleyici etkenlerin başında gelmektedir.

3. Doların Fiyatı

Gümüş ve altın gibi değerli emtiaların fiyatları dolar fiyatları ile ters orantılı şekilde ilerler. Daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse dolar yükselirse gümüş fiyatı düşerken dolar düşerken gümüş fiyatları yükselecektir. Bunun sebebi ise insanların yatırım aracı tercihlerini belirlemeleridir. Yukarıda da anlattığımız gibi döviz fiyatlarındaki artış insanları dövize yönlendirecek, döviz düşerken gümüşe talep artacağı için bu da gümüş fiyatlarını artırır.

4. Merkez Bankasının Politikaları

Merkez bankasının dönemsel olarak aldığı faiz kararları, parasal genişleme politikaları gümüş fiyatlarını etkileyecektir. Düşük faiz oranları ve para politikaları genellikle gümüş gibi alternatif yatırım araçlarına talebi artırır. Bu da fiyatı yükseltir.

5. Geçmiş Fiyat Analizleri

Geçmiş dönemlerdeki gümüş hareketleri size geleceğe dönük fiyat yükseliş ve düşüşleri ile ilgili referanslar verecektir. Dönemsel fiyat grafikleri, matematiksel veriler, trendler yatırımcıların kararlarına yön verecektir. Yatırımcıların kararları gümüş fiyatlarını artmasına veya düşmesine sebep olacaktır.

6. Reel Faiz Oranları

Yüksek faiz oranları yatırımcıların parasını vadeli olarak bağlamasına, düşük faiz oranları ise gümüşe veya altına yönelmesine sebep olur. Yatırımcılar genelde yüksek enflasyon oranın üzerinde getiri elde etmek istedikleri için yüksek getiri sağlayan yatırım aracını tercih ederler.

7. Teknolojik İlerlemeler

Teknolojide yaşanan gelişmeler gümüşün kullanım alanını genişleteceği için talebi artırır bu da fiyatın yükselmesine neden olur. Gümüş nerede kullanılır başlıklı yazımızda gümüşün sanayide de önemli bir rolü olduğundan bahsetmiştik.

Gümüş fiyatları neye göre belirleniyor başlıklı yazımızda ana maddelerden bahsettik ve daha fazla detaya inerek kafanızı karıştırmak istemedik. Son zamanlarda ülkemiz önemli enflasyonist dönemlerden geçtiği için 2024 gümüş fiyatları gittikçe yükselmekte, dönemsel olarak düzeltmeler yapmaktadır.

Gümüş Eşya Alanlar Neye Göre Fiyat Verir?

Umut Spot olarak gümüş eşya satmak istiyorum diyen ve bize ulaşan müşterilerimize belirli kriterlere göre fiyat teklifi sunuyoruz. Gümüş fiyatları neye göre belirleniyor aşamasını geçtikten sonra alım yapma sürecimizden de bahsedelim. Böylece evinizdeki gümüş gondol, şekerlik, şamdan, tepsi, kase gibi eşyalarınızı satmayı düşündüğünüzde nasıl fiyat teklifi alacağınız konusunda fikriniz olacaktır.

1- Ürünün Ayar Numarasına Göre 

Satmak istediğiniz gümüşlerin üzerinde ayar numarası olacaktır. 800 ayar, 900 ayar ve 925 gümüş en çok görülenlerdir. Bu rakamlar elinizdeki gümüş objede ne kadar gümüş olduğunu ifade eder. Örneğin 925 ayar demek % 92,5 gümüş var demektir. Dolayısıyla en değerlisi 925 ayar gümüştür.

2- Ağırlığına Göre 

Gümüş eşya alanlar sizden gümüş alırken mutlaka tartmak zorundadır. Elinizdeki gümüşü tartmadan, kabataslak fiyat vererek almak isteyenlere asla satış yapmayın. Bu hiç hakkaniyetli olmayacak, gümüşleriniz değerinin çok altında bir fiyata gidecektir.

Umut Spot olarak müşterilerimizden alım yapacağımız zaman ayar numarasına göre tasnif ettikten sonra hassas terazi ile tartıyor, daha sonra gümüşlerinizi ayar numarasına göre günlük gümüş fiyatı ile çarpıyoruz. Bu şekilde yapılan gümüş alımı en doğru olanıdır.

3- Eşyanın Türüne ve Durumuna Göre

Pek çok eşya hurda gümüş olarak eritmeye giderken bazıları sahip olduğu özellikler sebebiyle obje olarak satılabilir. Mesela satacağınız obje üzerinde Osmanlı damgası, arması veya önemli bir şahsın imzası bulunuyorsa bunlar eritmeye gitmeden değerinde alınır. Peki gümüş gondol, tepsi, şamdan, şekerlik gibi eşyalar neden eritmeye gider, gümüş neden eritilir?

Gümüş neye göre belirleniyor yazımız içinde neden eritildiğinden de bahsedelim. Gümüş sattığınız firma sizden aldığı gümüşleri hemen nakite çevirmek istediği için ocaklarda eritip bunu maden ağırlığı ile satar. Aksi halde gümüş gondol haliyle satmak isterse alıcısını beklemek zorunda kalır ki günümüzde anlık gümüş fiyatları göze alındığında 4 kg gondol ortalama 75-80 bin tl yapacaktır. Kimse bir süs eşyası için bu parayı vermeyeceği için eritmeyi tercih ederek maden haline getirip satmak daha mantıklı gelir.

Nerelerden Gümüş Alıyoruz?

Ekibimiz İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası ayrımı yapmadan tüm İstanbul genelinde aktif hizmet vermektedir. Maliyetlerin uyması halinde çevre illere hatta Türkiye’nin pek çok iline de ulaşmakta, müşterilerinden yüklü miktarda gümüş almaktadır. Gümüşlerinizi ayar numarasına ve ağırlığına göre her yerden alabiliriz.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Gümüş nasıl bozdurulur, nasıl satılır?

Gümüş nasıl anlaşılır?

Gümüş neden kararır?

Bizi Takip Edin
2024-05-12T10:26:20+03:009 Mayıs 2024|0 Yorum

Yorum Yap