Mobilya sektörü gün geçtikçe yeni akımların yansımalarını sergilemeye, bizi farklı tarzlarla buluşturmaya devam ediyor. Son dönemlerde art deco şeklinde bir tabir duydunuz mu? Duymadıysanız art deco mobilya nedir, art deco tarzı nasıldır, art deco mobilya örnekleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Art deco mobilya tarzı sanatın ön plana çıkarıldığı, renklerin kendini daha çok belli ettiği bir tarzdır.

1920 ve 1930’lu yıllarda Fransa’da ortaya çıkan akım avangard boyama stilinden türetilmiş, modern dekoratif sanat stillerinin karışımıyla ilgili bir sanat akımıdır. Bu stil farklı sanat kavramlarından beslenmiş, moda, tasarım, mimari gibi pek çok alanı etkilemiştir. Bu tanım size biraz karışık gelebilir. İlk duyduğumuzda bize de karışık gelmişti ancak daha sonra mobilya üzerindeki örneklerini gördükten sonra daha net anlayabildik. Yazımızın amacı kendi anladığımızı size de doğru ve kafanızı karıştırmayacak şekilde anlatabilmektedir.

Art Deco Yemek Odası

Art Deco Yemek Odası

Art Deco Mobilya Nasıl Olur?

Tasarımcılar ve üreticiler farklı tanımları, süslü kelimeleri severler. Ancak biz sevmiyoruz. Bu yüzden size olabildiğince sadece şekilde anlatacağız. Bir mobilya üzerinde ince kenarlar, yuvarlak hatlar ve geometrik şekiller görürseniz bu mobilya art deco mobilya demektir. Mesela aşağıdaki fotoğraf üzerinden biraz inceleme yapalım. Koltuk retro mobilya tarzını yansıtsa da arkadaki konsola dikkatinizi çekmek isteriz. Bu arada retro mobilya nedir, özellikleri nelerdir şeklindeki yazımızı okumak,  retro tarzı ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Ayakları sivri ve üçgen şeklinde olan konsolun üzerindeki çizgiler ortada buluşmakta, ürün bize baştan aşağı geometrik hatlar sunmaktadır. Renkleri son derece parlak ve dikkat çekici olan ürün art deco tarzının tüm özelliklerini sergilemektedir.

Art deco tarzı mobilyalar üzerinde kendisini gösteriyor olsa da tamamlayıcı ürünler şeklinde de kullanılabilir. Yani abajur, sehpa, seramik küpler, gümüş veya gold renklerdeki metal şekilleri mobilyaların sağında solunda görebilirsiniz. Yukarıdaki örnek fotomuzda da konsol üzerinde böyle ürünler görebilirsiniz. Art deco nasıl olur sorusunun cevabı yavaş yavaş netleşmeye başladı sanırız.

Art Deco Mobilya Özellikleri

Her mobilya türünün birbirine ait özellikleri ve tarzı vardır ve uzaktan baktığınız zaman bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Art deco tasarım nedir sorusundan sonra şimdi de özellikleri ile ilgili bir kaç ipucu verelim.

  • Geometrik şekiller özellikle yuvarlak hatlar çok tercih edilir.
  • Modern bir tarzdır ilk baktığınızda size geçmişi hatırlatan retro türü ürünlere benzemez.
  • El işçiliğinden ziyade makinelerden çıkma, sanayileşmiş detayların kullanıldığı bir tarzdır.
  • Genellikle koyu renkler kullanılır. Siyah, kahverengi, metal, bronz, altın renkleri sık sık görebilirsiniz.
  • Duvar kağıtları ve yer desenleri de art nouveau tarzında çok yer alır.
  • Minimal değil genellikle gösterişli, ihtişamlı ürünlerdir.

Art deco mobilya nedir, özellikleri nelerdir sorusunun cevabını elimizden geldiği kadar vermeye çalıştık. Farklı konularla ilgili bilgi almak, soru sormak, sizin için fazlalık olan mobilya, koltuk takımı, ofis mobilyası gibi ürünleri satmak için bizi arayabilirsiniz. Size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

 

Bizi Takip Edin
2024-03-03T20:33:56+03:0014 Kasım 2021|0 Yorum

Yorum Yap