El halısı nasıl saklanmalıdır sorusunun cevabını bilirseniz el emeği göz nuru halılarınız ilk günkü gibi temiz kalır. El dokuma halı nasıl saklanır, el halısı saklarken ne yapılmalı, Hereke halısı nasıl saklanır gibi sorularınız da cevaplarını bulacak. Halılarınıza ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun ömürlü olacak, güzelliklerini size daha uzun süre sergileyecektir. El halısı nasıl saklanır başlıklı yazımızı sizlerle paylaşmamızın sebebi de budur.

El halısı alan yerler için bizi arayabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Sadece el halısı almakla kalmıyor, halılarınızın bakımı, temizliği, değeri gibi konularda da yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Annelerimizden, anneannelerimizden, dedelerimizden kalan veya kendi aldığımız el halısı veya el dokuma halı saklama esnasında yaptığımız hatalardan dolayı solup çürüyebilmektedir. Rulo yapıp dolapların arkasına veya bazaların altına koyduğumuz halılarımız zamanla unutulmakta, binbir emekle dokunan halının yok olmasına sebep olmaktadır. Peki el halınızın değeriniz koruması için ne yapmalısınız? El halısını nasıl saklamalısınız? Bu işlemleri sizlere adım adım anlatmakta fayda var

el halısı nasıl saklanmalı

el halısı nasıl saklanmalı

El Halısı Saklarken Neler Yapılmalı

El halısı nasıl saklanır sorusunun pek çok cevabı vardır. Elimizden geldiği kadar akılda kalıcı ve pratik bilgiler vermeye gayret edeceğiz. Uygulayıp uygulamamak size kalmış elbette. Ancak günümüzde sayısı gittikçe azalan el halısı modellerinin nesilden nesile ulaşması için uygulamanızı tavsiye ederiz.

  1. Halınızı saklamadan önce mutlaka güzel bir süpürün hatta imkanınız varsa güzel bir yıkatın. İyice süpürürseniz halı üzerindeki tüy, hav, toz kırıntıları da temizlenmiş olur. Kirli, lekeli bir halıyı olduğu gibi saklamaya kalkarsanız lekeler daha kalıcı hale gelir ve kök boya üzerinde iz bırakır. Bildiğiniz gibi el halısı üzerinde sentetik boya değil kök boya kullanılmaktadır.
  2. Halı üzerinde iplikler varsa bunları kesin ama kesinlikle koparmayın. Koparmaya kalkarsanız ip çekilir ve gerisi adeta çorap söküğü gibi gelir. Bu da halınızın orijinalliğinin bozulmasına neden olurken değerini düşürür.
  3. Halınızı mutlaka rulo şeklinde sararak muhafaza edin asla katlayarak saklamayın. Aksi halde kat yerleri iz yapacağı gibi halının katlanan kısımlarının zedelenmesine ya da yırtılmasına neden olabilir. Halınızı sararken ipliklerin gidiş yönü ile aynı yönde sarmanız daha sağlıklı olacaktır.
  4. El halısı nasıl saklanmalıdır sorusunun en önemli cevabı güneşten korumak olmalıdır. Halınızı aşırı güneş alan bir yerde saklanmamalı oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Aşırı sıcak veya nemli yerlerde saklanan halıların hem renkleri hem de ipleri zarar görecektir.
  5. Rulo yapmadan önce naftalin ve sabun koymak gerekir ki bu hem çürümeyi önleyecek hem de halınızın güzel kokmasını sağlayacaktır. Halınızı rulo halindeyken iple bağlamalı, üzerine çarşaf veya ince bir bez geçirerek tozlanmasını önleyebilirsiniz.
  6. Mümkünse halınızı belli aralıklarla yerinden çıkararak havalandırmanız ömrünü uzatır. Bu çok önemli ve halınıza adeta nefes aldıracak bir hareket olacaktır.
  7. Halınızı kullanıyorsanız güneşe maruz kalacağı yerlerden korumanızı ve üzerine ağır şeyler koymamanızı tavsiye ederiz. Özellikle koltuk, sehpa, masa veya sandalye ayağının iz yaptığı halılar yük konan yerden incelmektedir. Arada bir üzerinde yükleri kaldırarak ezilen ipleri ters yöne doğru tarayarak düzeltmelisiniz.

El Halısı Nasıl Satılabilir?

El halısı nasıl saklanmalıdır, saklarken neler yapılmalıdır sorularını elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Bu saklama koşullarına riayet ederseniz el halısı ve el dokuma halısı zarar görmez böylece istediğiniz zaman yerinden çıkarıp kullanabilirsiniz. Ancak uzun müddet kullanmayacaksanız veya halınızdan sıkıldıysanız hiç zahmete katlanmayın ve el halısı alan yerler hakkında bir araştırma yapıp ilgili kişileri bulup satın.

Eğer el halısı satmak istiyorum, el halısı nasıl satılır gibi sorularınız varsa 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz. Uzman ekspertiz ekibimiz ilk aşamada halılarınızın fotoğraflarını isteyecek, daha sonra fiyat teklfimizi sunacaktır. Fiyat konusunda karşılıklı anlaşma sağlanması halinde istediğiniz gün adresinizden alım yapılacaktır. Hereke halısı, Ladik halısı, Bünyan halısı, Sivas Cezaevi halısı, Yağcı Bedir, İsfahan, İran, İpek, Uşak halısı gibi el halısı için bizler adresinize gelerek alım yapıyoruz. Halınızı inceliyor, renklerine, desenlerine, yöresine ve dokumasına göre sizlere mümkün olan en yüksek rakamı teklif ediyoruz.

Bizi Takip Edin
2023-02-23T22:29:28+03:0020 Eylül 2017|0 Yorum

Yorum Yap