El halısı nasıl anlaşılır sorusu müşterilerimizden en çok duyduğumuz soruların başında gelmektedir. El dokuma halı nedir, el halısı anlama yöntemleri nedir, her el halısı para eder mi en çok duyduğumuz sorulardır. Biz de bu sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştığımız bir yazı hazırladık. Amacımız değerli el halısı satışı yapmak isteyen müşterilerimize mümkün olan en yüksek fiyat teklifini vermektir.

Bir evin olmazsa olmazı, mobilyaların, perdelerin tamamlayıcısı hiç şüphesiz güzel bir halıdır. Yerde halı olmadığı zaman diğer eşyaların da neredeyse anlamı olmaz ve ev çıplak gibi kalır. Eşyalarınızla uyumlu, kaliteli bir halı aldığınız zaman da kesenin ağzını açmanız gerekir ki bu da elbette bütçe ile alakalı bir durumdur. Kimisi el halısı kullanmayı sever kimi modern tarz da makine halısı almak ister. Zevkler kişiden kişiye değiştiği için elbette tercih size kalıyor ama evinizde bir kenarda bekleyen, kullanmadığınız halılar içinde ya değerli bir halı varsa?

Değerli el halıları bulundukları yerlere seçkin bir hava katarlar. Siz de gözünüze çarpan, değerli gibi görünen ama el dokuma mı değil mi tam emin olamadığınız halınızın kıymetini öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evetse el halısı nasıl anlaşılır, gerçek el dokuma halı nasıl belli olur size bunlardan bahsedeceğiz.

Özellikle aile büyüklerinden kalan halılar hakkında bilgi almak, değerini öğrenmek isteyen sahiplerinden hakiki el halısı nasıl anlaşılır şeklinde sürekli soru alıyoruz. Hem genel bilgilendirme hem de nelere dikkat edip tespit yapabileceğiniz konusunda açıklama yapmak istedik. Hereke halısı, Ladik halısı, İpek halı, Bünyan halısı, İsfahan halısı, Türkmen halısı değerli halılar arasında sayılabilir. İsterseniz sözü uzatmadan hemen konuya geçelim.

Makine Halısı ile El Dokuması Halı Nasıl Ayırt Edilir?

Makine halısı ile el halısı hemen bir çırpıda ayırt edilemeyebilir. El halısı zannetikleriniz makine halısı, makine halısı zannetikleriniz el halısı çıkabilir. İnsanlar eşten dosttan duydukları kulaktan dolma bilgilerle düpedüz makine halısı olan halılarını el halısı sanarak satmaya çalışıyor. Sonuç elbette hayal kırıklığı oluyor. Böyle bir durumda kalmanızı istemediğimiz için bildiklerimizi paylaşmak istedik.

Gerçek el halısı elbette uzman kişiler tarafından bir bakışta anlaşılabilir ama size bir kaç ipucu verebiliriz. Böylece sahip olduğunuz halının el dokuma olup olmadığı konusunda kanaat sahibi olabilirsiniz. El halısı anlama yöntemleri iki temel faktörden oluşur diyebiliriz.

El halısı

El halısı

Halının Arkasını Çevirip İnceleyin

El halısı adı üzerinde bir insan elinden çıktığı, tezgahlarda düğümler atılarak dokunduğu için sırt kısmındaki düğümlerde mutlaka bir simetri hatası olur. Bu çok doğaldır çünkü bir insan attığı bir düğümün aynısını bir daha atamayabilir bu da halı deseni üzerinde hafif saplamalara neden olur. Aşağıdaki fotoğrafta buna bir örnek görebilirsiniz. Dikkatli baktığınızda ilmeklerin birbirinin hafif sola diğerinin hafif sağa kaydığını göreceksiniz. Bunu bir yazı gibi düşünebilirsiniz. Nasıl bir ki bir satır üzerinde yazdığınız yazıda aynı harfler bile birbirinin aynısı olmuyorsa atılan düğümler de birbirinin aynısı olmayabilir.

El Halısı Nasıl Anlaşılır

El Halısı Nasıl Anlaşılır

Halıya Önden Dikkatlice Bakın

Halının arkasına baktığınız zaman gördüğünüz asimetrik düğümlerin yansımasını öndeki desende de göreceksiniz. El halısı için bu çok normal bir durumdur çünkü insan eli ile dokunmuştur. Asimetrik dememiz halının ön desenlerinin çok alakasız şekilde eğri dokunduğu anlamına gelmez. Çok küçük, dikkatli bakınca görülen basit el hatalarıdır. Ancak makine halılarının ne önünde ne arkasında bu hataların hiçbiri olmaz. Makine halısı sıfır hata ile dokunmuştur çünkü adı üzerinde bir makine tarafından dokunmuş fabrikasyon üründür.

Gerçek El Halısı Nasıl Anlaşılır

Gerçek El Halısı Nasıl Anlaşılır

  • El halısı kök boya ile boyanmış ipliklerle dokunduğu için daha canlı, daha doğal renkler barındırır. Renk farklılığını ve canlılığını baktığınız zaman rahatlıkla anlarsınız. El halısı diğer makine halıları gibi sentetik boya ile değil kök boya ipliklerle dokunur. El halısı üzerinde dokunan desenler, motifler de size bir fikir verebilir. El halısı modellerinde daha çok Anadolu motifleri, çiçekler, farklı figürler kullanılırken makine halılarında daha çok modern çizgiler kullanılır.

Hav Nedir? Havlı Halı Nasıl Olur?

Gerçek el halısı havlı iplik ile dokunur. Hav nedir, havlı iplik dokuma nasıl olur yeri gelmişken bundan da bahsedelim. Hav halının dokunduğu ipliğin yerden yüksekliğidir. Aslında tabir olarak hav terimini ilk defa duymuş olabilirsiniz ama aslında sizin yabancı olmadığınız bir şey değil. Kısa havlı, orta havlı ve uzun havlı halılar olmak üzere 3 gruba ayrılabilir.

Kısa havlı halı yani halı iplik uzunluğu kısa olan halı sık dokunduğu için içine kir, toz girmesi çok zordur ve temizliği kolaydır. Taşınması, sürüklenmesi de kolaydır. Uzun havlı halılar ise kısanın tam tersine temizliği ve taşınması zor, ama daha değerlidir.

Hav Nedir

Hav Nedir

Antika El Halısı

Antika el halısı çok sık rastlanan halılar değildir her yerde bulamaz, her yerde göremezsiniz. Dünyanın en değerli eşyalarının arasında yer alır, genelde müzayedelerde satılır ve yüksek bedeller ödenerek satın alınır. Bir halının üzerindeki renkler ne kadar fazla ise, motifleri ne kadar farklı ve bir hikaye anlatır gibi figürleri varsa o kadar değerlidir. Antika el halısı üzerinde genelde dokunduğu tarih veya dokuyanın ismi yazılıdır.

El Halısı Nasıl Satılır?

El halısı satmak istiyorum derseniz o halde el halısı alanlar için  0533 493 33 90 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz kısa süre içinde adresinize gelecek, halınızı yerinde inceleyecek hemen fiyat teklifi verecektir. Teklifimizi kabul etmeniz halinde kısa süre içinde adresinizden alım yapılacaktır. Sizin çok değerli olduğunu düşündüğünüz halınız kıymetsiz olabileceği gibi tam tersi bir durum da olabilir. Bunun için kulaktan dolma bilgiler yerine işi uzmanına bırakmak en iyisi olacaktır.

Gerçek el halısı nasıl anlaşılır, hakiki el halısı anlama teknikleri ile ilgili genel bilgiler vermek istedik. Öğrenmek ve sormak istediğiniz farklı konular için bizi çekinmeden arayabilirsiniz. Ekibimiz her zaman hizmetinizdedir.

Bizi Takip Edin
2023-02-05T12:08:59+03:0022 Kasım 2017|0 Yorum

Yorum Yap