El-Halisi-Cesitleri

El halısı alanlar, El halısı alan yerler, El halısı alan yerler

El halısı çeşitleri nelerdir sorusunun cevaplarını yazımızın içerisinde uzun uzun anlatacağız. El halısı alanlar nerede, hangi el halıları değerlidir, el halısı fiyatları nasıl verilir gibi insanların merak ettikleri konulara da değineceğiz. Size ailenizden kalan veya sizin satın aldığınız, bir köşede değerlendirilmeyi bekleyen el halılarınız olabilir. Bunları daha fazla bekletmektense değerinde satış yapmanız çok daha mantıklı olacaktır. Eğer aklınızda satış yapmak düşüncesi varsa dürüst bir alıcı bulmalı, el halısı alanlar ile iletişime geçmelisiniz.

El halısı alan kişiler bir bakışta halınızın ne tür bir halı olduğunu, hangi yöreye ait olduğunu ve maddi değerini bilirler. Sizin yüksek değeri olduğunu zannettiğiniz halılar değersiz olabileceği gibi tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Elinizde belki de değerli bir el halısı var ama fiyatı hakkında hiçbir bilginiz yok. Bu durumu hiç istemezsiniz değil mi? Hangi el dokuma halısı değerli, her el halısı para eder mi, el halısı alan yerler hangi halıları alırlar? Yazımızın ilerleyen satırlarında kıymetli el halıları hakkında merakınızı giderecek bilgiler vereceğiz.

Değerli El Halıları Hangileri?

Değerli yani pahalı el halıları hangileri bunları bilmek size fayda sağlayacaktır. Çünkü elinizdeki halı kıymetli olabilir ve bu halıyı değerinin altında satmak üzere olabilirsiniz. El halısı satan insanların pek çoğu halılarını değerinin çok daha altında bir fiyata sattığına defalarca şahit olduk. Böyle yanılgılara düşmenizi istemediğimiz için kıymetli el halısı çeşitleri hakkında bilgiler sıralayacağız.

Hereke El Halısı

Hereke el halısı Kocaeli’nin kıyı ilçesi olan Hereke bölgesinde üretilen çok kıymetli halılardır. Dokuması yıllar süren, çift düğüm tekniği kullanılarak örülen Hereke halısı diğer halılardan ayrılır. 1845 yılında faaliyete geçen Hereke halı fabrikasında üretilen el dokuma halıları sarayların salonlarını, sultanların odalarını süslemiştir. Birinci sınıf ipek iplik kullanılan modelleri de olan Hereke halısı dokumasında, yün ve pamuk da kullanılır. Zamanla makine halısının maliyet avantajına yenilen Hereke halısı yine de kıymetli halılar arasında kendine yer bulur.

Ladik El Halısı

Ladik el halısı Konya’nın Sarayönü ilçesinin Ladik mahallesinde üretilmeye başlanan kıymetli bir halıdır. Bölgede sadece halı değil seccade ve kilim üretimi de yakın zamana kadar devam etmektedir. 10 yıl öncesine kadar yün ipliklerle kendine has desenleriyle dokunan Ladik halısı, Hereke halısından sonra gelen en değerli halılardandır. Tamamen yün kullanıldığı için oldukça sağlıklı olan Ladik el halısı zamanında yerini makine halılarına bırakmıştır.

İpek Halısı

Adı üzerinde ipek kullanılarak üretilen, dokunan halılardır. İpek el halısı çok rastlanmayan, son derece ince dokunmuş, kıymetli bir halıdır. Günümüzde ipek halılar gelişen teknoloji ile sadece elle değil makineler ile de dokunabilmektedir. İpek narin bir ürün olduğu için ipek ile dokunan büyük ölçekli halıların değeri daha fazladır. Saf ipek yerine dayanıklılığı artırılan ipek karışımlar ve ipek hisse veren bambu iplikler de el dokuma halıcılığında sıklıkla tercih edilir. İpek yerine ipek hissi veren ürünlerin kullanılmasının sebebi halının dayanıklılığını artırıp maliyetini düşürmektir.

Bünyan El Halısı

Kayseri’nin Bünyan ilçesinden adını alan ve ülkemizde en çok satılan el halılarından biri olan Bünyan el dokuma halısının çözgüsü pamuk, dokusu yün ve floştur. En yaygın kullanılan renkler gri, mor, beyaz, siyahtır. Zemin renkleri ise kırmızı, mavi ve lacivert tonlarındadır. Geometrik şekillerin ve çiçek motiflerinin bolca kullanıldığı Bünyan el halısı, el halısı alan halıcılar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Sivas Cezaevi El Halısı

Sivas Açık Cezaevinde kurulan atölyelerde kadın mahkumlar tarafından ortalama 2 yılda dokunan Sivas Cezaevi halısı günümüzde 8 tezgahta dokunmaktadır. Yıllar içinde mahkum sayısında ve tezgah sayısında azalma yaşandığı için halıların dokuma süresi uzamaktadır. 1987 yılında başlayan üretimde alınan aşırı siparişler hala yetiştirilmeye çalışılıyor. Sivas Cezaevi halı üretimi yapan ülkemizdeki tek cezaevidir.

Değerli el halısı çeşitleri başlığına pek çok halı daha eklenebilse de sizi sıkmamak adına burada bırakmak istedik. Maliyetinin yüksek olmasından dolayı gün geçtikçe yerini makine halısına bırakan el halısı, doğru saklama teknikleri ile saklanmalı, temizliği doğru şekilde yapılmalıdır. El halısı nasıl temizlenir öğrenmek isterseniz hemen tıklayın.

El-Halisi-Nasil-Dokunur

Hereke halısı alanlar, Ladik halısı alanlar, Acem halısı alanlar

El Halısı Saklanır

El halısı saklama yöntemleri göze alınması gereken önemli bir konudur. Pek çok halı sahibi halılarını baza altlarına, dolapların üstlerine, vitrinlerin arkalarına veya depolara saklayarak istemeden çürümeye terk etmektedir. Peki el halısı nasıl saklanmalı, nelere dikkat edilmelidir? El halısı saklanmadan önce mutlaka süpürülmeli, rulo halinde sarılmalı, katlanmamalı, sarmadan önce içine naftalin veya sabun konmalıdır.

Gerçek El Halısı Nasıl Anlaşılır?

Elinizdeki halı gerçek el halısı mı yoksa makine halısı mı? Bunun cevabını vermek bizim yıllarımıza mal oldu desek yalan olmaz. Ekibimiz bu işe yıllarını vermiş birbirinden deneyimli kişilerden oluştuğu için el halısı satanlar bizden en yüksek fiyat teklifini alabilmektedir. Elinizdeki halının gerçek el halısı olduğunu anlamanın pek çok yolu vardır. Bunları detaylı şekilde ele aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Gerçek el halısı anlama yöntemleri için tıklayınız.

El Halısı Neye Göre Fiyatlandırılır, Nasıl Satılır?

El halısı neye göre fiyatlandırılır derseniz size el halısı alan halıcılar olarak yani işin uzmanı olarak cevap vermek isteriz. Çünkü el halısı satmak istiyorum diyen bir kişinin mutlaka işinin ehli, profesyonel, deneyimli kişilerden fiyat alması gerekir ki zarar etmesin.

  • En önemli olan şey halının hangi yöreye ait olduğudur. Yukarıda belirttiğimiz gibi Hereke halısı, Bünyan halısı, Sivas Cezaevi halısı, Ladik halısı gibi kıymetli halılar daha değerlidir. Her el halısı her zaman para eder demek doğru olmayacaktır. Örneğin Isparta el halısı bir dönem çok tercih edilirken artık kimse satın almak istemiyor.
  • Halının renklerinde solma olup olmaması da çok önemlidir. Güneş gören bir yerde kullanılan, solmuş, yıpranmış bir halı maalesef ki gerçek değerini bulamayacaktır.
  • Halının üzerine ağır mobilyalar koyulması halının ezilmesine, ezilen yerin zamanla delinmesine neden olur. Bu da halının değerini önemli ölçüde kaybetmesine neden olur.
  • Halının çürümüş olması da el halısı alan kişileri kararından vazgeçirebilir. Rutubetli, böceklerin ulaşabileceği yerlerde saklanan halılar üzerinde zamanla çürümeler, haşere oyukları oluşur.

El halısı ile ilgili bilmek isteyeceğinizi düşündüğümüz detayları yazımızın içinde paylaştık. Amacımız Hereke halısı alanlar, Laik halısı alanlar, Bünyan halısı alanlar gibi aramalarınızda bizi tercih etmenizi sağlamaktır. İşinin uzmanı ekspertiz ekibimizle haftanın 7 günü size en kaliteli hizmeti en kısa süre içinde sunacaktır. 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçerek halınızı değerinde satabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2022-09-07T22:02:25+03:004 Eylül 2022|0 Yorum

Yorum Yap