El Halısı Alanlar

El dokuma halısı nasıl temizlenir, yıkanır mı, yıkanmaz mı, silinir mi, süpürülür mü sorularını müşterilerimizden çok duyuyoruz. Eğer kullandığınız halılar el dokuması ise elbette doğru temizleme tekniklerini kullanmalısınız ki değerinden bir şey kaybetmesin ve formunu korusun.

Sizin için maddi veya manevi değeri olan, ailenizden kalmış veya sizin satın aldığınız halılar gerçekten el emeği göz nuru ürünler. Dokuma tezgahlarında günler belki de yıllar süren emeklerle dokunup satılan bu ürünleri korumak çok önemli. Biz de halı sahiplerine faydalı bilgiler vermek ve bu korumaya katkıda bulunmak için sizin için bir yazı hazırladık. Umarız beğenir ve faydalanırsınız.

Kök Boya Nedir, Nasıl Elden Edilir?

El halısı temizleme teknikleri ile ilgili bilgi vermeden önce kök boya nedir, ana malzemesi nedir bunu bilmek faydalı olacaktır. Çünkü el halısı renklendirilirken sentetik değil kök boya dediğimiz doğal boya malzemesi kullanılır.

Kök boya pamuklara, yünlere, halılara renk vermek için kullanılan doğal boya türüdür. Bu boya elde edilirken bitkilerin köklerinden, saplarından, dallarından, yapraklarından, tohumundan hatta çiçeğinden faydalanılır. Tamamen doğaldır, solmaz hatta kullandıkça parlar ve asla sentetik bir malzeme barındırmaz bu yüzden uzun ömürlüdür.

Kök boya elde etme süreci hakkında da kısaca bilgi verip kök boya nasıl elde edilir buna da kısaca değinelim. Yeterli kadar bitki toz haline getirilir ve bir kazan içine atılıp 70-80 derece arasında bir sıcaklığa gelinceye kadar kaynatılır. Bu kaynama ile boya ipe geçer ve istenilen renk oluşunca sudan alınarak 24 saat kurutulur ve kullanıma hazır hale gelir.

El Halısı Nasıl Temizlenir

El Halısı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  • Öncelikle şunu belirtelim el halısı kök boya ile boyandığı için kesinlikle su temas ettirilmemelidir. Aksi halde kök boya doğal bir malzeme olduğu için hemen çözülecek, dağılacaktır.
  • Çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal maddelerden de kaçınılmalıdır. El dokuma halı doğaldır ve doğal yolla temizlenmelidir.
  • Halınızı temiz tutmak isterseniz periyodik temizlikler yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Sert kimyasallar kullanmadan, bastırarak ve sert basınç uygulayarak temizleme yapmayın.
  • Mutlaka su kullanmanız gereken bir leke varsa da hafif sulandırıp yumuşak dokunuşlarla ovaladıktan sonra hemen suyu güçlü bir süpürge ile çekin.
  • Düz bir zemine bir süre önü daha sonra arkasını sererek bekletip havalandırmak faydalı olacaktır.
  • Tüm bu bilgilere ilave olarak el halısı nasıl saklanır yazımıza göz atarak halınızı doğru şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Neleri Yapmamalısınız?

  • El halısı silkelenirse zamanla esneme yapar ki bunu alışkanlık haline getirmeyin.
  • Saçaklarını taramak yerine elle düzeltmenizi öneririz aksi halde
  • Nemden ve rutubetten uzak tutun ki daha uzun ömürlü kullanabilesiniz.

Artık Kullanmak İstemiyorsanız

Bir köşeye kaldırdığınız, artık kullanmayı düşünmediğiniz hatta değeri hakkında bilginizin olmadığı halılarınız olabilir. Bunun için ne yapmanız gerektiğini düşündünüz mü? Size yardımcı olabilir el halısı alanlar için bizi tercih edebilir irtibata geçerek halınızı çok kısa süre içinde satabilirsiniz.

Ekibimiz el dokuma halısı konusunda son derece tecrübe sahibi olduğu için size en doğru ve mümkün olan en yüksek rakamı teklif edecektir. 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzu arayarak bilgi verebilir, adresinize davet ederek satış yapabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek aldığımız ürünleri görebilirsiniz.

 

 

Bizi Takip Edin
2021-04-03T14:15:52+03:003 Nisan 2021|0 Yorum

Yorum Yap