Emitasyon Rolex Nasıl Anlaşılır

Kurucusu Almanya doğumlu olan Hans Wilsdorf olan İsviçre’li saat markası Rolex tüm dünyada prestij ve zenginliğin göstergesi durumundadır. Belirli bir gelir seviyesinin üzerinde olan insanlar mutlaka bir Rolex sahibi olmak ister. Orijinalini alamayan veya almak istemeyenler de olabilir. Seçimini bu yönde kullanan, değerinin çok altında ödeme yapmak isteyenler için de replika, halk dilinde çakma olarak ifade edilen saatler üretildi.

Her ne kadar taklitler aslını yaşatıyor olsa da replika üreticileri zamanla gerçeğine çok yakın üretimler yapmaya başladılar. Gerçeğinden ayırması gittikçe zorlandığımız neredeyse birebir aynı olan bu saatleri seçebilmenin hala bazı yolları var. Yazımızın ilerleyen satırlarında ayrım yapmanın yollarının neler olduğunu, nelere dikkat edilebileceğini anlatacağız.

Replika Rolex nasıl anlaşılır, çakma Rolex nasıl ayırt edilir, nerelere dikkat edilir, nasıl kontrol edilmeli madde madde bunlardan bahsedeceğiz. Rolex saat alanlar sizden satın alırken de bu kriterlere bakacak, buna göre fiyat verecektir. İsterseniz beraber incelemeye geçelim ve ayırt edilecek özellikleri sıralayalım.

[sitemap]

Gerçek Rolex Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtelim ki gerçek Rolex saat birden farklı modelde üretilir. Submariner, Cellini, Daytona gibi çok tercih edilen ikonik modellerin yanı sıra Yacht Master, Miglaus, Air King gibi modelleri de var. Söyleyeceğimiz ayırt edici özellikler hepsi için geçerli olmasa da genel doğrular içerirken kolaylıkla kontrol edebileceğiniz detaylardır. Eğer saatin içini açıp bakma fırsatınız yoksa bu metotlar işinize yarayacaktır.

Rolex Saat Alanlar

Saatin Kurma Şekli

Eğer elinizdeki saat orijinal bir Rolex ise kurma kolunu çekip ileriye yani yukarıya doğru çevirdiğinizde akrep ve yelkovan saat yönünde döner. Ancak replika olanlarda saat yönünün tersine döner. Bu deneyebileceğiniz ilk metottur.

Tarih Göstergesi

Orijinal saatin 3 rakamının olduğu yerde bir tarih göstergesi olur ki bu göstergenin olduğu yerdeki cam bombeli, mercekli bir şekilde yapılır. Bu bombe ile tarihi normal rakamın 2.5 katı ile görebilirsiniz. Ayrıca tarih göstergesinin içindeki rakamlar Rolex’in kullandığı rakam fontunda kullanılmış olmalıdır.

Rolex Hologramı

Elinizdeki sahte olmayan bir saatse, 6 rakamının olduğu yerinde biraz üzerinde Rolex markasının hologramı vardır. Bunu ışığa tuttuğunuzda veya dikkatli baktığınızda ancak görebilirsiniz ki replikalarda bunu ya göremez ya da çok özensiz şekilde yapılmış görürsünüz.

Tokada ve Kadranda Bulunan Logo

Toka üzerinde bulunan Rolex logosu mükemmel bir kabartma ile yapılmış, kusursuz olmalıdır.  Orijinal olmayan ürünlerde bu logo ya kabartmalı değil düz olur ya da kabartmalı olsa da düzensiz, simetrik olmayan bir görüntüsü olur. Aynı şekilde kadran üzerinde bulunan logonun hafif kabarmış şekilde ve mükemmel şekilde yapılmış olmalıdır.

İnner Bezel Alanındaki Rolex Yazısı

Saatin kadranı ile camı arasındaki oval bölgeye inner bezel denir. Bu bölgeye yazılan Rolex yazısı lazerle ve son derece titizlikle yazılmıştır ki Rolex markasının son harfi olan X tam 12 rakamının üzerine gelmelidir. Çakma saatlerde bu yazı lazerle değil boya ile yazılır veya hiç yazılmaz.

İndekslerin Mükemmel Uyumu ve Super Luminova

Saatin içindeki indekslerin, yazı ve rakamların tam yerlerine oturmuş olması, hiç bir kayma olmamış olması gerekir. Çünkü üretimin tüm aşamalarında kusursuzluğu ön planda tutan marka böyle bir hata yapmaz. Ayrıca rakamlar üzerindeki fosfor yani super luminova özelliği da tam performansla çalışmalıdır.

Kullanılan Çeliğin Kalitesi

Rolex mükemmel bir çelik kullanır ki bu çelik kusursuz olduğu için pırıl pırıl parlak bir görüntüsü olur, mat olmaz. Bu çok belirleyici bir özellik olmasa ve kolay taklit edilen bir unsur olsa da aklınızda bulunsun.

Bezeli Kusursuz Olmalı

Saatin bezel kısmı çevrildiğinde kusursuz şekilde, rahatlıkla çevrilmeli ve takılmamalıdır. Ayrıca bezel üzerindeki rakamların boya olması ve boyaların taşmış olması replika olabileceği anlamına gelebilir. Ayrıca buradaki rakamların kusursuz şekilde yazılmış olması gerekir.

Yazımız umarız sizin için faydalı ve belirleyici olmuştur. İmitasyon Rolex nasıl anlaşılır, çakma Rolex anlama teknikleri için 8 madde sıraladık ancak bunlar size kesin sonucu vermeyebilir. Yani çakma Rolex üreten yerler bu saydığımız noktaların tamamını kusursuz şekilde üretebilir ve her model için aynı noktalara dikkat etmelisiniz diyemeyiz. Ancak ilk bakışta anlayabileceğiniz farklılıkları öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Eğer almak değil de Rolex saat satmak istiyorum diyorsanız bizi 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz. Ekibimiz saatinizi doğru kriterlere göre değerlendirecek ve mümkün olan en yüksek rakamı teklif edecektir.

Bizi Takip Edin
2021-04-10T17:52:35+03:005 Nisan 2021|0 Yorum

Yorum Yap