Çamaşır makinesi sıkmadan neden ses yapar sorusu kullanıcılar tarafından cevabı çok merak edilen bir sorudur. Çamaşır makinesi neden gürültü yapar, sıkmada neden yürür, neden sallanır gibi merak edilenler de yazımızda cevabını bulacak. Makineniz pek çok farklı sebepten dolayı ses yapabilir. Bir evde belki en çok kullanılan beyaz eşya çamaşır makinesidir. Özellikle kalabalık ailelerin, çamaşır yıkama sıklıkları çok fazla olduğu için kullandıkları makineler biraz daha erken yıpranabilmektedir.

Sıkma esnasında çıkan ses gerçekten çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilir hatta makinenizin ileri doğru gittiğini görebilirsiniz. Çamaşır makinesi neden yürür, makinem yürüyor ne yapmalıyım gibi sorular aldığımız da oluyor. Umut Spot olarak ikinci el beyaz eşya alım satım işleri ile ilgilendiğimiz için bu konuda size bir kaç fikir ve çözüm yolu tavsiye edebiliriz. Belki de yetkili servis çağırmadan, boşuna para vermeden halledebileceğiniz bir sorundur. İsterseniz ihtimalleri maddeler halinde sıralayalım;

Çamaşır Makinesi Sıkmada Neden Ses Yapar

Çamaşır Makinesi Sıkmada Neden Ses Yapar

Çamaşır Makinesi Neden Gürültülü Çalışır?

Makineniz yıkama yapıp bitirdikten sonra sıkmaya geçince pek çok sebepten dolayı ses yapabilir. Bu ses dayanılmaz boyutlara gelebileceği gibi makinenizi yerinden oynatacak seviyeye de çıkabilir. Bunun elbette bir deneni olacaktır ama ne? Sizin halledebileceğiniz sorunlar olabileceği gibi teknik servis çağırmanız gereken durumlar da olabilir. Tecrübelerimiz doğrultusunda konu ile ilgili bilmeniz gereken detaylara değineceğiz.

Makinenizin Dengesi Bozuk Olabilir

Umarız sorun bundan kaynaklanıyordur ve makinenizin dengesi bozuktur. Çünkü makinenizin ses yapma ihtimalleri arasında çözümü en kolay ve en maliyetsiz olanı budur. Çamaşır makinesinin altında bulunan ve ayarlanabilen ayakları açarak/sıkarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Böylece makine dengeye oturup yere daha sağlam basacak, sallanmadığı sürece de ses yapmayacaktır. Makinenizin ayak dengesi doğru olsa bile zeminde problem olabileceği için makineniz sallanabilir.

Makinenizin Amortisörü Bozuk Olabilir

Kapasitesinden fazla çamaşır yüklenen ve sürekli bu şekilde çalıştırılan çamaşır makinelerinde görülen bir problemdir. Aşırı yük zamanla amortisörün bozulmasına bu da makinenin ses yapmasına neden olacaktır. 7 Kg çamaşır makinesine 7 Kg den biraz az yükleme yapmalısınız ki suyu çeken çamaşırlar çok daha fazla basacaktır. Çözümü için yetkili servis çağırarak amortisörlerini değiştirmesini istemeniz gerekir.

Kazanı Düşmüş Olabilir

Makinenizin kazanı aşırı kullanımdan dolayı düşmüş olabilir. Kazan düşmesine neden olabilecek bir diğer durum da kazanın kapasitesinin üzerinde yüklenmiş olmasıdır. Örneğin 7 kg yıkma kapasitesi olan bir makineye 9 kg çamaşır yüklerseniz kazanı çok zorlamış, yıpratmış, zamanla düşmesine sebep olmuş olabilirsiniz. Bu durumda yine teknik servis çağırarak kazanı değiştirmeniz gerekir. Bu maalesef masraflı bir çözüm yoludur.

Pompa Motoru Arızalanmış veya Bir şey Kaçmış Olabilir

Pompa Motoru çamaşır makinenizin sağ alt tarafında bulunan kapağı arkasındadır ve müdahale edebilirsiniz. Sağ alt köşedeki kapağı açıp kıvrılarak çıkarılan kapağı çıkardığınızda elinizi içine sokup sıkışan bir şeyler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce fişi çekmeyi unutmayın !! Pompa temizse ve hala ses geliyorsa bir teknik servis çağırmalısınız

Çamaşır makinesi sıkmada neden ses yapar sorusunun bir kaç cevabı ve çözüm yolları bunlardır. Makinenizi uzun süre kullanmak isterseniz kapasitesinden fazla yük yüklemeyin ve mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanın. Yüklediğiniz çamaşırlar yıkanırken su alacağından olduğundan çok daha ağırlaşacaktır. Çamaşır atarken bunu da göze alarak çamaşır yükleyin. Yazımızı faydalı bulduğunuzu umuyor, farklı konularla ilgili faydalı bilgiler edinebileceğiniz bir kaç yazımızın linkini de aşağı ekliyoruz.

Bizi Takip Edin
2023-11-12T17:46:02+03:0020 Ocak 2017|0 Yorum

Yorum Yap