Buzdolabı Neden Ses Yapar

Buzdolabı Neden Ses Yapar

Evimizde, iş yerimizde, yaşam alanlarımızda en çok kullandığımız ürünlerin başında beyaz eşya türünde olan eşyalar gelir. Yoğun veya yanlış kullanımdan dolayı bazen arıza yapabilen bu ürünlerden en çok şikayet de buzdolabından gelir. Bizim en çok duyduğumuz soru da buzdolabı neden ses yapar sorusudur. Daha önce buzdolabı neden patlar gibi çok sorulan sorunuzu cevaplamıştık. Okumak isterseniz hemen tıklayabilirsiniz.

Buzdolabı özellikle gece sessizliğinde insanı adeta çıldırtma noktasına getirip uykudan uyandıran sesler çıkarabiliyor. Peki bu buzdolabı dururken neden ses yapar, neden gürültü çıkarır, fan motoru neden ses çıkarır?  Biz bu işin tamirini yapmıyoruz ama edindiğimiz tecrübelere göre size bir kaç küçük ipucu verebiliriz.

Eğer usta çağırılması gereken, tamir edilmeye ihtiyaç duyulan bir durum varsa mutlaka bir ustayı çağırmalısınız. Ancak sizin becerebileceğiniz, bir iki küçük dokunuşla düzeltebileceğiniz durumlar da olabilir. Dikkat edilmesi gereken konu şu ki dolabınızda fark ettiğiniz herhangi bir arıza ihmal edilmemeli, bir usta veya kendi çabanızla mutlaka çözülmelidir. Aksi halde daha maliyetli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İsterseniz başlayalım.

BUZDOLABI NEDEN SES YAPAR?

En başta şunu belirtmek gerek ki buzdolabı hiç ses yapmaz diyemeyiz önemli olan ses yapması değil nasıl bir ses yaptığıdır. Dururken ses yapıyor diyen var, buzdolabı sesi nasıl kesilir diyen var, cırcır böceği gibi ses geliyor diyen var. O halde akılcı olan duyulan seslere göre nasıl bir sorun yaşıyorsunuz onu anlatmaktır.

 • Öncelikle dolabınız sağlıklı bir zemine oturtulmalı ve sallanmamalıdır. Aksi halde sürekli çalışan fan ve motor titreme dolayısıyla da ses yapacaktır. Dolap dururken neden ses yapıyor sorunuzun cevabı budur.
 • Arka bölmesinde motoru soğutması için bir fan bulunmakta, motor devreye girdiğinde bu fan da çalışmaktadır. Bazen basit bir parça sıkışmasından veya fan motorunun titremesinden dolayı ses olabilir. Dolabın arkasını çevirerek fanı kontrol edip fanı ve rezistansı temizleyebilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce cihazı fişten çekmelisiniz.
 • Dolabınız no frost ise üst kapağı açtığınızda tam karşınızdaki duvarın içinde sizin göremeyeceğiniz yerde bir fan daha vardır. Eğer dolabınızın üst kapağını açtığınızda sizi rahatsız eden ses kesiliyorsa bu iç fan arızasıdır. Bu noktada servis çağırmalısınız ki fan arızası çok maliyetli bir arıza değildir yenisi ile değiştirilir.
 • Dolabınızdan buz kırılır şekilde çatur çutur sesler geliyorsa bu normaldir. Özellikle buz yapma özelliği olan gardrop tipi dolaplarda zamanla eritmeye geçen motor dolabın içindeki buzların erimesine sebep olur. Bu erime esnasında buz kırılma sesleri gelebilir. Tedirgin olmanıza gerek yok.
 • Dolabınızın rafları tam oturmadıysa veya içindeki malzemeler birbirine çarpıyorsa da ses yapabilir.
 • Motor 15-20 saniye aralıklarla  çalışıp duruyorsa motorunuz devreye giremiyor, kalkamıyor demektir. Böyle bir ses yapar ise sizin müdahale edebileceğiniz bir şey yok demektir. Servis çağırmalısınız yeni buzdolabı motoru ile değişmelidir.
Buzdolabı Motoru

Buzdolabı Motoru

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Buzdolabı neden ses yapar, dolap neden gürültü çıkarır sorusuna cevaplar vermeye çalıştık. Başta da belirttiğimiz gibi bizimkiler küçük tavsiye ve ipuçlarından ibaret. İşin uzmanı servis hizmeti veren arkadaşlardır. Buzdolabı komplike bir cihazdır ve sizin müdahale edip sorunu çözebileceğiniz arıza çok sınırlıdır. Bu yüzden bizim tavsiyemiz mutlaka işin uzmanı arkadaşlarla irtibata geçmenizdir.

Biz spot veya ikinci el eşya işinde faaliyet gösterdiğimiz için bu tür sorularla çok karşılaşıyoruz. Amacımız size masrafsız bir şekilde çözüm sağlayabileceğiniz bir yol göstermektir. Ama ikinci el veya sıfır buzdolabı satmak isterseniz bizi hemen arayabilir sosyal medya hesaplarımızı takip ederek farklı bilgileri de okuyabilirsiniz. Size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

İlginizi Çekebilir:

İşinize yarayabilecek faydalı bilgilerin olduğu yazılarımız için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

Low Frost Ne Demek?

 

 

Bizi Takip Edin
2022-07-06T18:10:36+03:0021 Eylül 2020|2 Yorum

2 Comments

 1. Poyraz kaya 9 Ekim 2022 - 01:11

  Hospital ariston buzdolabım tık tık sesle beraber elektrik düşük voltaj geliyor belirli aralıklarla devam ediyor motor devir atcak tık tık sesle duruyo du ve servis çagrdım kartı arızalı olduğunu söyledi kartı degişcek dedi gitti ya ve bende dolabın içinde ki ayarlarla uğraştım ama ve tık tık sesi kesildi dolabın kapağını açıp kapattım sorun yok dolap çalışıyor sizce sorun nerededir lütfen yardımcı olun

 2. admin 9 Ekim 2022 - 21:15

  Merhaba Poyraz Bey
  Biz ikinci el buzdolabı ve beyaz eşya aldığımız için olayın teknik kısmını teknik servis yetkilisi arkadaşlar kadar bilemeyiz. Tarif ettiğiniz sesler pek çok şeyden kaynaklanan bir sorun olabilir. Biz yazımızda ses yapma sebeplerini sıraladık ancak tamiri için bişey dememiz doğru olmaz maalesef.

Yorum Yap