Sıfır beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bulursanız bütçenizi doğru kullanmış olursunuz. Beyaz eşya hangi marka alınır, en iyi beyaz eşya markası hangisi, sıfır beyaz eşya nereden alınır ve pek çok soru cevabını bulacak. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini ana başlıklar haline getirip detayları cevaplarını vereceğiz. Amacımız insanların yüksek paralar ödeyip aldıkları eşyaları keyifle kullanmalarını sağlamak.

Sıfır beyaz eşya alanlar ilk aşamada bütçe odaklı hareket eder ve kafasındaki belli başlı markalar arasında döner durur. Ama önemli olan sadece marka değildir. Sizi ihtiyacınız doğrultusunda en doğru tercihe götürecek olan faktörleri tek tek sıralayacağız. Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusunun cevabı kişiden kişiye değişeceği için yazımız biraz uzun olabilir ama sıkıcı olmayacaktır. İşte başlıyoruz.

Beyaz Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beyaz eşya alırken asıl amaç bütçeniz ve ihtiyacınız doğrultusunda en iyi tercihi yapmaktır. İnternette veya sıfır beyaz eşya satan bayilerde kafanızı karıştıracak yüzlerce farklı model ve marka arasından seçim yapmak çok zor değil mi? Size rehberlik yapmamıza müsaade edin.

Beyaz-Esya-Alirken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler

İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Hareket Edin

Diyelim ki 3-4 kişinin çalıştığı ofisinize buzdolabı almak istiyorsunuz. O halde size orta boy bir ürün yeterli. Ama siz çok beğendim, almışken büyüğünü alayım mantığını güderseniz bütçenizi aşarsınız. Bu da evdeki hesabın çarşıya uymayacağı anlamına gelir. Bütçeniz fazlaysa ileride büyük buzdolabının size lazım olma ihtimali varsa o başka.

Ya da 8-9 kg lık çamaşır makinesi sizin işinizi görecekken 11-12 kg yıkama kapasitesi olan, kurutmalı bir çamaşır makinesi almanıza ne gerek var değil mi? Küçük odanız için 140 ekran (55 inch) televizyon almanıza gerek olmadığı gibi. Tam ihtiyacınız olan ürünü almak bütçenizi koruyacaktır.

Marka Çok Önemli Ama Her Şey Değil

Satın alacağınız beyaz eşyanın güvenilir bir markasının olması elbette önemli. Eşinizden dostunuzdan, konu komşunuzdan veya kendi tecrübelerinizden yola çıkarak kafanızda bir marka belirlemiş olabilirsiniz. Bu marka mutlaka pahalı, ithal bir marka olmak zorunda değil. Arçelik-Altus, Vestel-Regal, Ariston-İndesit, Siemens-Bosch-Profilo birbirlerinin muadili olan, aynı fabrikadan çıkan ürünlerdir. Bunlar arasında uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz.

Beyaz eşya alırken önce yerli markaları tercih etmenizi öneririz. Çünkü ileri teknolojide üretim yapabilen, dayanıklı, kaliteli markalarımız var. Servis ağına güvendiğiniz, daha önce sizi üzmemiş olan yerli marka doğru tercih olabilir. İthal markalara karşı olduğumuz anlamı çıksın istemeyiz.

Yaygın Servis Ağı

Herkes satın aldığı ürünü şehrin merkezinde kullanacak diye bir şey yok. Kimisi köyde kimisi yaylada kimisi şehrin çok dışında bir yerde oturuyor olabilir. Dolayısıyla buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, klima, televizyon gibi eşyaları satın almadan önce iyice araştırın. Bulunduğunuz bölgede tercih ettiğiniz markanın servis hizmeti var mı, ürün arızalanırsa parçası hemen tedarik edilir mi?

Bunlar önemli detaylar. Kimi ürün yıllarca arıza yapmadan çalışır kimi kısa süre sonra kronik arızalar çıkarır. Sorun çıktığında size zamanında servis hizmeti verilecek mi önemli olan bu. Eğer cevap evetse ve fiyat size uyuyorsa ürün alınabilir.

Beyaz-Esya-Alirken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Beyaz eşya alırken nelere dikkat edilmeli

Enerji Tasarruflu Ürünler Hayat Kurtarır

Yeni nesil beyaz eşya türleri, yerli veya yabancı markalar artık az enerji tüketen ürünler üretmeye özen gösteriyor. Siz sıfır beyaz eşya satın alırken az elektrik tüketen ürünleri tercih ederek bütçenizi koruyabilirsiniz. Özellikle buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, süpürge, televizyon gibi sürekli çalıştırmanız gereken ürünleri enerji tasarruflu modellerden seçmenizi öneririz.

Boyutlarını Ölçmeden Beyaz Eşya Almayın

Satın alacağınız beyaz eşya koyacağınız yere sığmazsa ne işe yarar değil mi? Özellikle yeni yapılan evlerde buzdolabı, çamaşır makinesi, ankastre set, bulaşık makinesi gibi eşyaların yerleri bellidir. Bu ürünleri koyacağınız kabin ölçülerinden büyük ürün almamalı, almadan önce dikkatli olmalısınız.

Yanlış ölçüde ürün aldığınız zaman hele ki kutusu açılırsa bayii bunu kesinlikle geri almayacaktır. O zaman da spot eşya alan yerler ile iletişime geçerek elden çıkarmak zorunda kalırsınız. Ürünün yerinde olması gerekenden küçük ürün koyduğunuzda ise çirkin duracak, göz tırmalayacaktır.

Sessiz Evler İçin Düşük Desibel Beyaz Eşyalar Tercih Edin

Sıfır beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeliyiz detayında akıllara sonra gelen, genelde ihmal edilen konulardan biri de ses seviyesidir. Desibel olarak bildiğimiz ses/gürültü seviyesi düşük ürünler özellikle akşam çalıştırmak zorunda kaldığınız ürünlerin sizi rahatsız etmesini önleyecektir.

Örneğin misafirler gittikten sonra akşamın geç saatinde bulaşık makinesi çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Düşük ses seviyesindeki bulaşık makinesi işini size hissettirmeden yapacaktır. 7 gün 24 saat çalıştırmak zorunda olduğunuz buzdolabınız da mutlaka düşük ses seviyeli olmalı.

Ek Garanti Süresi İmkanından Yararlanabilirsiniz

Bazı markalar 2 yıl olan garanti süresini ek ücret karşılığında uzatabilmektedir. Bazı tüketiciler bunu mantıklı bulmasa da bize göre bütçenizi koruyacak bir fırsat olarak görülmelidir. Size sunulacak garanti şartlarını ve ek garanti için talep edilecek olan ücreti iyi kıyaslamalısınız.

Makinenizin ileride sorun çıkardığı zaman ehil ellerde orjinal parçalar kullanılarak tamir edileceği için ek garanti mantıklı olabilir. Markaların sizden ne kadar ücret isteyecekleri, neleri garanti kapsamına sokacakları konusunda satıcıdan detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Almadan Önce Fiyatları İyi Araştırın

Devir teknoloji devri artık kapı kapı dolaşarak, spotçular çarşısı gezerek, bayiileri dolaşarak fiyat toplamanıza gerek yok. Dolayısıyla beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın fiyat konusunu da ele alıp noktayı koyalım.

Almak istediğiniz beyaz eşyaların marka ve modellerini internet üzerinden detaylı şekilde araştırıp notlarınızı alın. Hatta aynı ücrete daha yüksek modelleri satın alabilirsiniz. Tüm markalar arasında kıyaslama yapabilecek, en iyi fiyat teklifini sunacak internet siteleri mevcut. Küçük bir araştırma yapmak isterseniz hemen tıklayabilirsiniz. Ancak alım yapmadan önce yukarıdaki maddeleri dikkate almayın unutmayın. Herkese bereketli, kazançlı alışverişler dileriz.

 

Bizi Takip Edin
2024-01-21T20:56:23+03:0013 Şubat 2019|0 Yorum

Yorum Yap