Plak-Nasil-Temizlenir

Plak temizliği nasıl yapılır, Plak alan yerler, Plak satmak istiyorum

Müşterilerimiz plak nasıl temizlenir sorusunu çok sorduğu için biz de konu hakkında faydalı bir yazı yazmayı düşündük. Kirli plak nasıl temizlenir, ıslak mendille plak temizlenir mi, taş plak nasıl temizlenir gibi merak ettiğiniz konulara da değineceğiz. Evinizdeki konsolun çekmecelerinde, dolapların üstünde, teyp kabinin altında unutulmuş, tozlanmış, kullanılmayı bekleyen o kadar çok plak var ki pek çoğuna yazık oluyor. Son zamanlarda eski eşya konusunda insanların bir merakı oluşmaya başlamış ikinci el plak alanlar, ikinci el plak satan yerler dolup taşmaya başlamıştı. Ancak yine de hala plaklar hak ettikleri değeri göremiyorlar.

Plaklarımı satmak istiyorum diyerek bizimle iletişime geçen ya da satmak değil de uzun süre beklettikten sonra dinlemek için kabından çıkaran müşterilerimiz nasıl temizleyeceğini merak ediyor. Plaklarınızı sorunsuz ve keyifle dinlemeye devam etmek isterseniz temizliğine de özen göstermelisiniz. Aksi halde çizilen, kanalları arasına toz dolan plakları dinlemek adeta işkenceye dönmektedir. Daha fazla bilgiyi yazımızın ilerleyen satırlarında vereceğiz. İsterseniz plak bakımı nasıl yapılır anlatmaya hemen başlayalım.

Plaklarımı Nasıl Temizleyebilirim?

Plaklarımızı nasıl temizleyeceğimizi bilmediğimiz için birbirinden değerli plaklar raflar arasında heder olup gitmektedir. Yurtdışına baktığımızda özellikle Avrupa ülkelerinde müzikseverlerin plaklarına gözleri gibi baktığını görebiliyoruz. Maalesef bizde böyle bir kültür yok. Plaklarınızı temizlemek için birden fazla yöntem vardır. Bunların neler olduğunu, nasıl bir yöntem izleyebileceğinizi hızlı şekilde anlatalım.

Mikrofiber Bezle Temizlik

Mikrofiber bez herkesin evinde olan, olmasa bile marketlerde, ucuzluk pazarlarında rahatlıkla bulabileceği bir bez. Bu bezle plaklarınızı silebilirsiniz. Varsa saf alkolle yoksa çok az içme suyuyla ıslatarak siler daha sonra kurularsanız daha iyi temizlik yapmış olursunuz. Elinizde saf alkol yoksa rakı, viski gibi karışım halindeki alkollerle temizlemeyi lütfen denemeyin. Aksi halde plağınıza iyilik değil kötülük yapmış olursunuz.

Plak Fırçası İle Temizlik

Plaklarınızı seviyorsanız plak temizliği konusuna biraz daha önem vermeli, plak fırçası ile temizlik yapmalısınız. İnternetten kolaylıkla sipariş verebileceğiniz plak fırçasını plağınız plakçalar üzerinde dönerken üzerine tutarsanız kılcal fırçaları sayesinde tüm kanalları temizleyebilirsiniz. Bunar özel fırçalar olduğu için anti statik özelliğe sahiptir ve elektriklenme yapmadan, uçuşan tozları plak üzerine yapıştırmadan temizlik yapacaktır.

Plak Matı İle Temizlik

Plağınızı pikap üzerine koymadan, statik olmayan bir ortamda, ülkemizde pek yaygın olmayan solüsyon yardımı ile yapılan temizliktir. Pahalı bir yöntem olması sebebiyle ülkemizde pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Siz siz olun plaklarınızı üzerinize silmeyin. Bu kesinlikle bir temizlik yöntemi olmadığı gibi plak üzerinde oluşturacağı elektriklenme sebebiyle ortamdaki bütün tozları plağınızın üzerine çekecektir.

Plak Temizleme Silindiri İle Temizlik

Plak temizleme silindiri daha çok yurtdışında kullanılan, plaklar için özel yapılmış bir aparat. Siz bunu edinecek bir yer bulamıyorsanız elbise temizleme rulolarını kullanarak, bastırmadan plak temizliği yapabilirsiniz. Yine fazla bastırmadan, plak üzerinde hafifçe gezdirirseniz plak temizliği büyük oranda tamamlanmış olur. İster 33 lük long play ister 45 lik ister taş plak dinleyin plaklarınızı kullanmadığınız zaman kesinlikle üst üste koymayın. Kabı olmayan plaklarınızı iyi muhafaza edin veya dışarıdan

Plak Türleri Nelerdir?

Plak türleri bilindiği gibi 45 lik plaklar, 33 lük plaklar yani long play ve taş plak olma üzere 3 e ayrılmaktadır. İkinci el veya sıfır plaklar hakkında merakınız varsa bu tabirleri daha önce duymuşsunuzdur. Eğer bu tabirlere yabancıysanız, aşağıdaki açıklamaları okuyarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Long Play Plak

Long play yani ”uzunçalar” bir albümün tamamını ya da içinden 8-10 seçilen şarkının olduğu plaktır. Çapları ortalama 30 cm dir. Bu plakların tek yüzüne ortalama 23 dk lık şarkı kaydedilebilir. 80 li yıllara kadar çok sık tercih edilse de 80 lerden sonra yerini kasetlere bırakmıştır. Long play plaklara neden 33 lük denir 33 lük plak ne demektir? Bu plaklar dakikada 33 tur attıkları için 33 lük adını almışlardır.

45 Lik Plak

Yukarıda 33 lük plak için söylediğimiz şey bu plaklar için de geçerlidir. Dakikada 45 tur döndükleri için 45 lik adını almışlardır. Her yüzünde birer şarkı olan bu plaklar da 33 lük long play plaklar gibi vinilden yapılmıştır. Koleksiyonerler tarafından pek tercih edilmezler.

Taş Plak

Taş plak nedir ve taş plak temizliğinin nasıl yapılacağını detaylı şekilde anlatalım. Öncelikle taş plak adı nereden gelir, neden taş plak denir. Bu plaklar gomolak denilen kırılgan bir maddeden yapılmıştır. Her yüzünde 1 şarkı  plaklar sadece gramofonlar tarafından çalınabilen plaklardır. Diğer plaklar vinil denen maddeden yapılmıştır ve kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.  Taş plakların dönüş hızı 33 lük long play plaklara ve 45 lik plaklara göre çok daha fazladır. Taş plak temizliği nasıl yapılır, nasıl temizlenir kısmı da önemlidir. Taş plaklar temizlenirken herhangi bir sıvı veya solüsyon kullanılmamalıdır. Mikrofiber bez veya fırça tercih edilmelidir.

İkinci El Plak Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İkinci el plak alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Sıfır plak almanın fazla riski olmaz ama ikinci el plak alan yerler kullanılmış plak sattığı için alım yaparken özen göstermelisiniz. Şimdi madde madde dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

  • 2.el plak alanlar veya kullanılmış plak alanlardan plak alırken üzerinde derin çizikler olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok derin çizikleri olan plaklardan müzik dinlemek adeta işkence gibidir.
  • Plağı göz hizasında tutun ve dikkatlice bakın. Plak yamuk veya eğik olmamalıdır.
  • Plağın ortasında bulunan ”label” dediğimiz etiketler temiz olmalı, üzerinde siliklik olmamalıdır. Eğer burada olması gereken yazılar silik veya yırtık olursa plağın değeri düşer.
  • İlk baskı plaklar en iyi sesi veren en değerli plaklardır.
  • Plağın kabının ve iç kabının sağlam ve temiz olması da önemlidir. Özellikle koleksiyon için plak kaplarının temiz olması çok önemlidir.

Biz Kimiz, Ne İş Yapıyoruz?

Bizim kim olduğumuzdan da bahsedelim. Biz ikinci el plak alanlar olarak faaliyet gösteren, bunun yanında ikinci el eşya da alan bir firmayız. Ailenizden size kalan veya koleksiyon olarak biriktirdiğiniz ancak artık kullanmak istemediğiniz plaklarınızı satın alıyoruz. Eğer plaklarım para eder mi diye düşünüyor ve plak satmak istiyorum diyorsanız 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçerek adresinize davet edebilirsiniz.

Arkadaşlarımız çok kısa süre içinde sizden plaklarınızın fotoğraflarını isteyecek, sanatçısına, kondisyonuna, yapım şirketine göre fiyat teklifi veriyor, anlaşma sağlanması halinde nakit satın alıyoruz. Bizi istediğiniz zaman arayarak evinizden çıkmadan, zorluk yaşamadan, zahmet çekmeden hemen satış yapabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2022-11-16T22:16:47+03:0018 Ekim 2022|0 Yorum

Yorum Yap