Retro Koltuk Fotoğrafı

Retro Koltuk Fotoğrafı

Retro Eşya nedir, hangi eşyalar retro olarak geçer? Bu tabiri ve modasını elbette duymuşsunuzdur. Mobilya, tekstil, gözlük, deri hatta otomotiv sektörü de dahil olmak üzere kendisini hissettirmediği alan neredeyse yok gibi. Peki Retro Ne demek, Bunu biliyor muyuz? İsterseniz önce tanımını yapalım daha sonra da örneklerle retro eşya hakkında bilgi verelim.

Retro kelime anlamı olarak; eskiyi anımsatan, yansıtan, eski dönemlere ait eşyaların, objelerin havasını yaşatan demektir. Bir eşyanın retro olması için eski olması gerekmez, hatta özellikle eski olmaması gerekir desek daha doğru olur.

Retro Eşya Özellikleri Nelerdir?

  • Biraz önce de söylediğimiz gibi eskiyi anımsatması gerekir. Zaten eski olsa klasik eşya veya çok eski olursa antika eşya olurdu.
  • Pastel renkler kullanılır.
  • Yatay veya dikey kalın çizgiler kullanılır.
  • Koltuk, berjer, büfe, konsol gibi ürünlerin ayaklarında genellikle sivri modeller kullanılır.
  • Sırt kısımlarda düğme kullanımı sık görülür.

Bu saydıklarımız ilk aklımıza gelen farklılıklar olsa da daha fazla detaydan bahsetmek de mümkündür. Her eşya grubu için bu farklılıklar değişiklik göstereceği için tek tek sayıp sizi sıkmak istemiyoruz. Temel olarak size eskiyi anımsatması ama eski olmaması şeklinde bilmeniz yeterli.

Hangi Eşyalar Retro Olarak Üretilir?

Bir alışveriş merkezinde vitrinlere bakarken veya bir mobilya mağazasının önünden geçerken sırt kısımları düğmeli koltuklar, sivri ve eğimli ayaklar kullanılmış sandalyeler, büyük kareli gömlekler, kahverengi, haki yeşilli, sarı, turuncu renkler kullanılmış tekstil ürünleri dikkatinizi çekmiştir. İşte bunlar retro modasının etkileridir ve bu ürünler yeni ürünlerdir. Yeni olsalar bile sizlere eski havası yaşattıkları için Retro adını alırlar.

Retro Beyaz Eşya Modelleri

Retro Beyaz Eşya Modelleri

Mobilya, otomotiv, beyaz eşya ilk başta yer alanlardır. Örneğin Vestel beyaz eşya markası buzdolabı, küçük ev aletler, çamaşır makinesi, serilerinde retro modasını kullanmış, böylece yüksek satış rakamları elde etmişti. Yukarıdaki fotoğrafta Smeg retro beyaz eşya serisini görüyoruz. Bu eşyaların hepsi sıfır ama size eski gibi görünüyor çünkü 50 li 60 lı yılların modasını hatırlatıyor. Umut Spot olarak ikinci el beyaz eşya alanlar için bizi tercih ederek retro buzdolabı gibi ürünler satmak isteyen müşterilerimizden yüksek fiyatla alım yapabiliriz.

Bizi Takip Edin
2021-11-17T20:53:48+03:0014 Şubat 2017|0 Yorum

Yorum Yap