Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, hangi detaylara dikkat etmelisiniz bunlardan bahsetmek istiyoruz. Pek çok kişi farkında olmasa da evimizin en önemli parçalarından biri görünmez bir eşya olan yataklarımızdır. Düşünsenize yorgun argın eve gelmişsiniz, günün bütün stresi üzerinizde, yatağınıza şöyle bir uzandığınızda rahatlamak istemez misiniz? Kim istemez ki değil mi. Bu konforu yaşamak için yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, doğru yatak tercihi nasıl yapılır bunlara dikkat etmelisiniz.

Sıfır yatak alanlar ilk önce markaya baksalar da işlevsellik daha önemlidir. Nedense evimiz için estetik ve dekoratif güzellikler seçerken, satın alırken ince eleyip sık dokuyor, iş sıfır yatak almaya geldiğinde sadece kalınlığına bakıyoruz. Kalın yatak çabuk çökmez, içi dolgun olur demek ki rahat yatak kalın olur demek doğru mu? Yatak alırken yapılan yanlışlar ve dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili önemli detaylar paylaşacağız.

Yataş, İstikbal, İşbir, Mondi, Bellona, İdaş, Bambi, Yatsan gibi pek çok yerli ve kaliteli yatak markasına sahibiz. En iyi yatak markası hangisi, en iyi yatak hangi markadan alınır gibi soruların cevaplarını kullanıcılar bilir biz sadece tavsiyeler vereceğiz. İsterseniz hemen başlayıp ana başlıklar halinde ilerleyelim

Yatak-Alirken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz.

İyi Yatak Neye Göre Belirlenir?

Yatak almadan önce mutlaka sağdan soldan yorum almak, başkalarının deneyimlerinden faydalanmak önemlidir. Böylece yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler daha detaylı anlaşılabilir. En son rahat ettiğiniz yatak hangisiydi, nerede çok rahat uydunuz bunlar da önemli faktörler. Yatak seçimi kişiden kişiye farklılık gösterse de genelde başarılı ve kaliteli yatak üreten firmalar bellidir ve bunlardan çok şaşmamak lazımdır. 2024 yılında yeni teknolojiler üreten markaları takip etmek gerekir. Bir yatak alırken

 • Yatağı kullanacağınız yere, dolayısıyla ölçülerine
 • Boyunuza
 • Kilonuza
 • Genel yatış pozisyonunuza
 • Terleme durumunuza
 • Bütçenize göre karar vermelisiniz.

Hangi marka yatak alırsanız alın satın alacağınız mağazanın satış temsilcisine ne istediğinizi çok iyi anlatmalısınız. Gittiğiniz mağazada yatakları mutlaka denemeli, çekinmeden üzerine yatmalı, gerekirse 10-15 dk uzanmalısınız.

Kaç Çeşit Yatak Vardır?

Yatak çeşitleri kaç adettir konusunda 3 çeşit yataktan bahsetmek mümkündür. Bunlar içlerinde kullanılan malzemeler ile anılır ve bu malzemelere göre farklılık gösterirler. Yataklar sundukları kalite, konfor ve ebatlarına göre fiyat farklılıkları göstermektedir. Siz bir yatakta çok rahat ederken bir başkası o yatakta sırt veya bel ağrıları çekebilir. Ya da yanınızdaki sizin uyku içinde sürekli dönmenizden rahatsız olabilir. Biz de yatak alırken nelere dikkat edilmeli, doğru yatak nasıl seçilir, yatak alırken püf noktalar nelerdir bunlardan bahsetmek istedik.

Yaylı Yatak

İç yapısı yaylarla üzerine gerilen kumaşlarla kaplanan yaylı yatak vücudunuzun boşlukta kalan yerlerini yayların yardımıyla doldurur ve düz bir yatış pozisyonu yakalanmasını sağlar. Böylece rahat bir uyku ve dinlenme elden etmenizi amaçlar. Ancak zamanla yaylarda bozulma, ses gelme, gevşeme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden üreticiler farklı malzemeler kullanarak yeni ürünler geliştirip uzun ömürlü yataklar üretme yoluna gitmişlerdir.

Visco Yatak

Visco yatak nedir, iç yapısı nasıldır, visco ne demektir, kimler visco yatak almalıdır, en iyi visco yatak markası hangisidir? Bunlar müşterilerimizden en çok duyduğumuz sorulardır. Şimdi bu soruları cevaplayalım. Visco, yatak içerisinde kullanılan, yattığınızda veya dokunduğunuzda vücudun şeklini alan süngerin adıdır. Siz yatar yatmaz visco malzeme ağırlığınıza veya vücut ısınıza göre hemen şekil alır.

Yatağa yaklaşık 3 veya 5 cm civarında gömülürsünüz ve hiç bir yerinizde boşluk kalmaz. Visco yatak tamamen visco malzemeden üretilmez eğer böyle üretilseydi üzerine yattığınız zaman tamamen içine gömülürdünüz ve uyumanız mümkün olmazdı. Bu yataklar içinde kullanılan malzeme sayesinde mikrop barındırmaz, koku, küf gibi bakteriler üretmez. Ayrıca bu yatakları kullananlar arasında bel ve sırt ağrılarında ciddi oranda azalmalar görülmüştür.

Lateks Yatak

Lateks yatak kauçuk ağacının özünden elde edilen lateks maddesinden üretilir ki bu son derece doğal ve özel bir malzemedir. Lateks yatak nedir, lateks yatak iç yapısı nasıldır gibi sorularınızın cevaplarına geçmeden önce lateksin ne olduğunu anlatalım ki daha iyi anlaşılsın.

Tropikal iklimlerde rastlanabilen kauçuk ağacının üzerine çizikler atılır ve ağaç içinden özel yöntemlerle sıvı alınır. Alınan bu sıvının adı latekstir. Bu sıvı hava ile temas edince sertleşir ve bloklar haline getirilerek yatakların içinde kullanılır.

Lateks yatak, visco yatak gibi vücudunuzu sarmaz, sizi içine gömmez ancak yatış pozisyonunuzda iskeletinizde oluşan boşlukları tamamen doldurup mükemmel bir konfor sağlar. Kir veya bakteri barındırmaz, her kilodan insan kullanabilir ve lateks malzemesinin yapısı sayesinde her türlü ağırlığa kuvvetli tepkiler vermektedir.

Yatak Sertliklerine Göre Vücut Şekilleri

Lateks ve Visco Arasındaki Farklar Nelerdir?

Visco yatak nedir, Lateks yatak nedir, bunların avantajları ve kullanım şekilleri nasıldır bunları anlattıktan sonra bu iki yatak arasındaki farklardan bahsetme zamanı geldi. Kafanızın karışmaması, anlatılanların daha iyi anlaşılması için şimdi Lateks yatak ve Visco yataklar arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

 • Visco yatak, Lateks yataklara göre daha ekonomiktir. Çünkü Visco yatak sentetik malzemelerden üretilirken Lateks yatak doğal malzemeden üretilir. Bu sebeple aralarında bir fiyat farkı olması doğaldır.
 • Eğer çift kişilik yatak kullanacaksanız ve yanınızdaki sizin dönüşlerinizden rahatsız olsun istemiyorsanız Lateks yatak tercih etmelisiniz. Visco yataklarda sağa sola dönüşleriniz yanınızdaki kişiyi rahatsız edeceği için konforlu bir uyku sağlamaz.
 • Visco yatak içine gömüleceğiniz bir yatış pozisyonu sağlar. Eğer gömülerek uyumayı sevmiyorsanız, bu şekilde uyumak sizi daraltıyorsa Lateks yatak tercih etmelisiniz.
 • Lateks yatak sert bir yapıya sahipken Visco sizi içine gömen bir yapıdandır.
 • Visco yataklarda zamanla yatağın verdiği tepkiler yavaşlayabilir. Örneğin yatağın sürekli yatılan yeri zamanla eski halini almayabilir. Ancak Latek yataklar son derece sağlam ve doğal bir yapıya sahip olduğu için bozulma ihtimali çok zordur çünkü iç yapısı bloklar halinde hazırlanır.
 • Visco yatak suya dayanıklı değildir ve suyla temas ederse yapısı bozulur.
 • Uyurken sağa sola çok dönüyor, terliyor ve yüzüstü çok uyuyorsanız Lateks yatak tercih etmelisiniz. Çünkü bu yataklar çok iyi tepkiler vermekte, sizi içine çekip boğmamaktadır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler ve doğru yatak tercihi nasıl olmalı gibi sorularınızı en iyi şekilde cevaplamaya çalıştık. Bundan sonrası size kalıyor ama son olarak fikrimizi söylemek istedik.

 • Yatak alırken acele karar vermeyin ve bütçenizi zorlayın. Elinizde bulunan akıllı telefona verdiğinizden daha fazla bir bedel ödemeniz size çok daha sağlıklı bir yaşam sağlar.
 • Sert yatak mı seversiniz yumuşak mı sorusundan ziyade vücudunuz hangisinde rahat edecek buna dikkat etmelisiniz. Her yatak herkese iyi gelmez bunun için başkalarından tavsiye alın ama en son kararı siz verin.
 • Sıfır yatak satan mağazalarda ürünleri çekinmeden deneyin, denemenize izin verilmiyorsa oradan alışveriş yapmayın.
 • Boyunuzdan en az 20 cm uzun yatak tercih edin.

Umut Spot olarak her ne kadar ikinci el eşya alan yerler ihtiyacı olan müşterilerimize hizmet veriyor olsak da nasıl yatak almalıyım, yatak tercihi nasıl yapılır sorularınızı da cevaplamak istedik. Kısa veya uzun süre kullandığınız eşyalarınızı elden çıkarmak gibi bir niyetiniz olursa bizi her zaman 0533 493 33 90 numaralı hattımızdan arayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2023-12-10T21:20:32+03:0021 Mart 2021|0 Yorum

Yorum Yap