Mutfaktaki en büyük yardımcılarımızın başında gelen mikrodalga gitgide hızlı akan hayat içindeki en büyük kurtarıcımız. Dolaptan çıkardığınız bir tabak yemeği içine atıp ısıtmak sadece 1-2 dakika sürüyor.  fırın için halk arasında sürekli söylenen bir söz vardır. Kanser yapar, sağlığa zararlı, radyasyon yayıyor gibi sözler size de tanıdık gelmiştir. Peki bunlar doğru mu? Sizce de mikrodalga fırın sağlığa zararlı mı, kanser yapar mı?

Bildiğiniz gibi büyük veya büyük her mikrodalga fırınlar yemeği ışınlarla ısıtır ve alev kullanmanıza gerek bırakmaz. Gerekirse buz çözme özelliğini kullanarak buzluktan çıkardığınız et veya tavuk gibi ürünleri dakikalar içinde pişirilebilir hale getirebilirsiniz. Gelelim zararlı olup olmadığına. Bunun için net bir şey söylemek çok zor. İki karşıt görüş var biz size ikisinin de açıklamasını yapacak kararı size bırakacağız.

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mı

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mı

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Değil Diyenler

Bu görüşen göre mikrodalga fırınlar X ve Gama ışını değil radyo dalgaları kullanarak ısıtma yaptığı için yiyeceklerin yapısını bozmuyor. Mikrodalganın besin üzerine yaydığı dalgalar besin içindeki sıvıyı harekete geçirerek ısıtma yapar. Isı besinin içinden dışarı doğru ısıtma yaptığı için besinler üzerinde ışın kalma ve bunun vücudumuza girme ihtimali yoktur.

Ayıra bu kullanışlı fırınlar ısıtma dalgalarının dışarı çıkamayacağı şekilde tasarlanmıştır ki fırının yaydığı dalgalar insan vücuduna zarar veremeyecek kadar düşük seviyededir. Fırının kapağının tam kapanması, çok uzun süre çalışmaması, içinin temiz olması halinde insan sağlığı üzerinde bir yan etkisi bulunmadığı savunuluyor.

Sağlığa Zararlı Olduğunu Savunanlar

Şimdi de karşıt görüşün savunmasından yani Mikrodalga fırın zararlı diyenlerin anlattıklarından bahsedelim. Bu görüşe göre mikrodalga fırınlar yaydıkları dalgalar sebebiyle besinlerin moleküler yapılarını harekete geçirir bu da DNA yapılarının bozulmasına sebep olur. DNA ları değişip yapısı bozulmuş bir ürünün besin değeri düşük olacağı gibi sindirim sisteminize de zarar verecektir.

Dikkat ederseniz bu fırınlarda bir yiyecek ısıttığınız zaman fırının için ve etrafı değil sadece yemeğiniz ısınır. Bunun sebebi ısıttığınız gıdanın tün dalgayı emmesi bu emme sırasında da moleküllerin birbirine sürtünerek ısı ortaya çıkarmasıdır. Yemekleriniz de bu sürtünen ısı ile sıcak hale gelir  veya erir.

Mikrodalga Fırın Radyasyon Yayar Mı?

Bu fırınların içinde elektromanyetik dalgaları oluşturan bir magnetron tüpleri bulunur. Bu tüpler elektron ve manyetik elektriği kullanarak radyasyon üretirler. Fırın içine verilerek eşit şekilde dağılan bu magnetronlar besin üzerinde ciddi moleküler değişimlere neden olup insan sağlığına az da olumsuz etki eder. Kimi görüşlere göre bu radyasyon telefonların, televizyon ve radyoların yaydığından çok daha az olduğu için hiçbir zararı yoktur.

Mikrodalga Fırın Radyasyon Yayar Mı

Mikrodalga Fırın Radyasyon Yayar Mı

Mikrodalga Fırın Besinleri Öldürür Mü?

Yukarıda da sıraladığımız gibi kimi görüşe göre kullandığı ışınlar sebebiyle besinlerin Dna yapılarına zarar verebilir. Ancak bazı uzmanlar da ısıyı besin içindeki suyu harekete geçirerek sağladığı için hiçbir zararının olmadığı görüşünde.

Bizim Görüşümüz Nedir?

ikinci el eşya eşya alanlar olarak mikrodalga fırın alım satımı yapıldı ki kendimiz de uzun zamandır kullanıyoruz. Biz ürünün insan sağlığına çok büyük bir yan etkisi olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü 2 GHz kadar bir frekansta besinler titreşerek ısınır ve bu da zararlı değildir. Besin değerlerini kısmen düşürse de kullandığı radyoaktif dalgalar düşük enerjilidir ki bu seviyedeki bir radyasyona evinizdeki bilgisayar, cep telefonu, wi-fi gibi aletlerden de maruz kalırsınız.

Sizlerle paylaştığımız bu bilgiler size mutlaka kullanın veya asla kullanmayın demek için değildir. Biz kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz. Bilgileri sizin için toparladık artık bundan sonrasına siz karar verebilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2023-03-22T20:39:10+03:0023 Aralık 2021|0 Yorum

Yorum Yap