Low frost buzdolabı ne anlama gelir, soğutma sistemi nasıldır, diğer buzdolapları ile arasındaki fark nedir? Bu soruları müşterilerimizden neredeyse her gün duyuyoruz. Bildiğiniz gibi sıfır buzdolabı almak için yola çıkan tüketicileri onlarca marka seçeneği bekliyor. İstediğiniz markayı seçtikten sonra bir de hangi dolabı almanız gerektiğine karar vermelisiniz. Fiyat farklarının yanında soğutma sistemleri de farklı olan ürünler arasından en doğru, ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak olan modelleri seçmeniz gerekiyor.

Ailenizle, ekip arkadaşlarınızla, tek başınıza veya ev arkadaşlarınızla yaşayacağınız yere ilk alacağınız ürünlerden biri buzdolabıdır. Gıdalarınızı taze tutacak, faturalarınızı kabartmayacak, ergonomik, kolay kullanılabilir bir model almak en büyük isteğiniz. Peki nasıl ve neye göre satın alacak, kararınızı nasıl vereceksiniz? No frost, Low frost, statik buzdolabı gibi farklı soğutma sistemleri hakkında genel bilgilere sahip olursanız en iyi kararı verme şansınız da artar. Umut Spot olarak yıllardır ikinci el beyaz eşya veya spot beyaz eşya sektöründe hizmet verdiğimiz için aklınızdaki tüm sorulara cevap verebilecek deneyime sahibiz. Şimdi bu deneyimi ihtiyacı olanlarla paylaşma zamanı.

Low frost buzdolabı nasıl çalışır

Low Frost Buzdolabı Ne Demek?

Low frost buzdolabının ne demek olduğu ile yazımıza başlarsak diğer kısımları anlamak daha kolay olacaktır. Low frost demek daha az buz yapan buzdolabı demektir. Normal dolaplara kıyasla daha az buzlanma yaptıkları için enerji sarfiyatları daha azdır. Bir sonraki başlıkta daha fazla detay vereceğimiz için burada sadece kelime anlamından bahsettik.

Low Frost Buzdolabı Çalışma Prensibi Nasıldır?

Low frost buzdolabı nasıl çalışır, madem çok az buz yapıyor o halde nasıl soğutabilir? Bu dolaplar statik yani buz yaparak soğutan dolapların içine dijital termostatla birlikte bazı devrelerin eklenmesi ile üretilir. Cihazın iç kısmında üretilen buz, dijital termostat sayesinde sürekli kontrol altında tutularak dolabın iç soğukluğunun sabit kalması sağlanır. Buzlanma, cihaz içine eklenen devreler sayesinde eritilerek alttaki buhar tavasına gönderilir. Bu işleyiş sürecinde dolabın içinde hiçbir ısı farkı olmamaktadır.

No Frost İle Low Frost Buzdolabı Arasındaki Fark Nedir?

No frost kar yapmayan demek iken Low frost düşük buzlanma demektir. No frost buzdolabı soğuk havayı dolabın içindeki hava kanalları sayesinde üfleyerek dağıtırken low frost buzdolabı ince bir karlanma yaparak soğutma sağlar. Karlanma dolabın içinde değil görünmeyen kısımlarında olur.

Konuyu daha detaylı incelediğimiz yazımızı okumak için tıklayın ; No Frost ve Low Frost Buzdolabı Arasındaki Farklar

Low Frost Buzdolabının Avantajları Nelerdir?

No frost buzdolabının, statik buzdolabının olduğu gibi low frost buzdolabı almanın da bazı avantajları vardır. Bu avantajların neler olduğu bilmek sizi bu tür biz dolap almaya sevk edebileceği gibi vazgeçmenize de neden olabilir. Bakalım böyle bir buzdolabı seçerseniz size fayda getirecek etkenler nelermiş

  • Low frost buzdolabı elektrik kesintilerinde bile 48 saate kadar gıdalarınızı soğuk tutabilir. Bunun sebebi ise yukarıda anlattığımız gibi görünmeyen iç kısımlarındaki ince buzlanmadır.
  • Low frost buzdolabında hava kanalı ve fan bulunmaz. Yani no frost buzdolabı gibi değildir. Bu sayede daha az elektrik harcar, yani tasarruflu bir üründür.
  • Çok komplike bir ürün olmadığı için diğer dolaplara göre daha ucuzdur. Fiyat avantajı sayesinde çok tercih edilir.
  • No frost buzdolabına göre daha basit bir yapıda soğutma sağladığı için derin, geniş, iç hacmi geniş bir üründür.
  • Low frost buzdolabının dondurucu kısmında daha az buzlanma olduğu için bu sebeple de defrost yani buz çözme ihtiyacı daha az oluyor.
  • Diğer buzdolabı türlerine göre daha sessiz çalışırlar.

Low Frost Buzdolabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha dikkatli ve özenli kullandığınız zaman dolabınızın da gıdalarınızın da ömürleri uzun olur. Aslında bu kural sadece buzdolabı kullananlar için değil çamaşır makinesi, klima, bulaşık makinesi, televizyon gibi aletleri kullananlar için de geçerlidir. Kullanma kılavuzu okumayı sevmediğimiz için cihazların teknik özelliklerini bilmiyor, dolayısıyla yanlış kullanıyor ve kaçınılmaz son olan arızalara sebep oluyoruz.

  • Low frost buzdolabı kullanırken alt bölmenin kapağını sürekli açıp kapatmamalısınız. Aksi halde içerinin soğukluk seviyesinin sürekli değişmesine neden olursunuz. İhtiyacınızı alır almaz kapağı hemen kapatmak en iyisi olacaktır.
  • Low frost buzdolabı içine konacak olan gıdaları açıkta bırakmamalı, streçe sarmalı veya bir kap içerisinde muhafaza etmelisiniz. Gıdalarınızın buzlanma ihtimaline karşılık bu tedbiri almak size fayda sağlayacaktır.

Low Frost Buzdolabı Nasıl Temizlenir, Buzu Nasıl Çözülür?

Low frost buzdolabının temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda bilmeniz gereken ilk şey bilmediğiniz yöntemlere başvurmamanız gerektiğidir. Dolabınızın zamanla buzlanma yapması gayet doğaldır. Evet yanlış yollarla temizlik veya buz çözme işlemi yapmaya çalışırsanız muhtemelen daha büyük masraflara neden olursunuz. Yapmanız gereken şey ise çok basit. Dolabınızın buzluk kısmına bir kase sirke koyup kapağını kapatırsanız sirkedeki bulunan alkol buzların çözülmesine yardımcı olacaktır.

Dışının nasıl temizleyeceği konusunda ise farklı bir yol izlemenize gerek yoktur. Çizilmeyi önlemek adında yumuşak bir beze veya bulaşık süngerinin yumuşak kısmına temizleyici dökerek çok bastırmadan silebilirsiniz.

Low Frost Buzdolabı Fiyatları 

Low frost buzdolabı modelleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer buzdolabı tiplerine göre çok daha cazip fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Bu fiyat avantajı ise yeni ev kuracaklar veya buzdolabını yenilemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Peki hangi marka low frost buzdolabı alınır, fiyat aralığı hangi seviyelerdedir? Yazımızın devamında bundan bahsedeceğiz.

Profilo Low Frost Buzdolabı Fiyatları

Profilo low frost buzdolabı üretimini ilk benimseyen markalardandır. Beğeninize sunduğu iki modelin biri beyaz iken diğer inox görünümlü modeldir. Zevkinize, mutfağınızın tasarımına göre istediğiniz birini tercih edebilirsiniz. İki model de kombi tipi olarak satışa sunulurken ikisinin toplam hacmi de 503 litredir. Güncel fiyat ise beyaz olan için 10.287 iken gri olan Profilo low frost buzdolabı 11.450 tl den satışa sunulmaktadır.

Bosch Low Frost Buzdolabı Fiyatları

Bosch low frost buzdolabının mucidi olan firmalardan biridir. Dolayısıyla tercihinizi low frosttan yana yaparsanız bu markayı hiç tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz. Hem yaygın servis ağı hem de hızlı yedek parça tedariki bile bunun için yeterlidir. Son zamanlarda kombi yani alttan donduruculu buzdolabı daha çok tercih edildiği için Bosch da low frost buzdolabı üretirken bu kombi yapıyı tercih etmiştir. Fiyat aralığı ise ortalama 12.000-15000 tl arasındadır. Bosch ayrıca ankastre buzdolabı serisinde de low frost modeli üretmiştir.

Siemens Low Frost Buzdolabı Fiyatları

Siemens iddialı low frost buzdolabı modelleri ile müşterilerin tercih sebebi oluyor. No frost ve statik buzdolabı modellerinde olduğu gibi oldukça kaliteli ve tatmin edici malzeme kalitesi sunan Siemens diğer markalara göre biraz daha pahalı kalıyor. 500 litre gibi yeterli bir hacim sunan Siemens diğer markalar gibi alttan dondurucu tipi modelleri tercih etmiştir. Eğer bu markayı tercih ederseniz yine 15-20 bin Tl gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Umut Spot olarak ikinci el beyaz eşya alanlar için bizi tercih eden müşterilerimizden buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, bulaşık makinesi, fırın gibi ürünleri lırken faydalı bilgiler vererek kendilerine yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Daha fazla bilgi almak, kısa sürede satış yaparak kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtulmak isterseniz 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 Buzdolabı Fiyatları

Buzdolabı Neden Soğutmuyor, Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

Kombi Buzdolabı Nedir, Kullanışlı Mıdır?

Low Frost ile No Frost Buzdolabı Arasında Ne Fark Var?

Buzdolabı Kapağı Kapanmıyorsa Ne Yapmalı?

Buzdolabı Neden Patlar?

Buzdolabı Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

No Frost Buzdolabı ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Buzdolabınızda Kalmış Et Kokusu Nasıl Gider?

 

 

 

Bizi Takip Edin
2022-07-06T18:14:40+03:0019 Haziran 2022|0 Yorum

Yorum Yap