Kurutmalı çamaşır makinesi kullanışlı mı sorusu ev hanımlarının en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kurutmalı çamaşır makinesi alınır mı, kurutmalı çamaşır makinesi fiyatları ne kadar, kurutma makinesi almak gerekli mi gibi sorular çok gelince biz de bilgi amaçlı bir yazı hazırladık. Teknolojinin gelişmesi ile özellikle son 10 yılda çamaşır makineleri de adeta evrim geçirdi. Öncelikle yıkama kapasiteleri arttı daha sonra içine attığınız çamaşırın ağırlığını tartmaya başladılar. Ne kadar deterjan koyacağınızı hesapladılar, bir adım sonra siz deterjanı koydunuz o gerekli olanı harcadı yani ne kadar deterjan harcayacağına kendisi karar verdi. Renk renk çamaşır makinelerinden sonra şimdi de hem yıkama hem kurutma yapabilen çamaşır makineleri piyasaya sürüldü.

Aslında çamaşır kurutma makinesi hayatımıza yeni giren bir alet değil. Çamaşır kurutma makinesi ilk olarak Miele firması tarafından 1958 yılında solo şekilde üretilmiştir. Daha sonra farklı firmalar da bundan örnek alarak seri üretime geçtiler. Şimdilerde de bayiler, spot eşya alan yerler ve teknoloji mağazalarında, internetteki sanal mağazalarda satılıyor.

Lg, Arçelik, Beko, Siemens, Vestel, Samsung, Bosch hem yıkayan hem kurutan yani iki işlemi bir arada yapabilen kurutmalı çamaşır makinelerini piyasaya sürdüler. Böylece kullanıcılar hem maliyet avantajı yakaladı hem de banyolarında daha fazla kullanım alanı kazandır. Her şey iyi güzel de kurutmalı çamaşır makinesi kullanışlı mı, en iyi kurutmalı çamaşır makinesi hangisi, tavsiye edilen marka ve modeller hangileri? Bunlarla ilgili cevapları yazımızın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız. İsterseniz başlayalım.

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alınır Mı?

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alınır Mı?

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alınmalı Mı?

Kurutmalı çamaşır makinesi almak mantıklı mı yoksa çamaşır makinesi ve kurutma makinesi ayrı ayrı mı alınmalı? Bu soru bize çok soruluyor ancak asıl önemli olan sizin çamaşır yıkama sıklığınızdır. Mesela çamaşırı çok mu biriktiriyorsunuz ya da haftada 2-3 kere çamaşır yıkayacak kadar kalabalık bir aile misiniz?

Eğer çok biriktiriyorsanız ve banyonuzda yeriniz müsaitse ayrı ayrı almanız daha mantıklı. Çünkü kurutmalı çamaşır makinesi, çalışma prensibi olarak yıkama kapasitenin bir kaç kilo altında kurutma yapmaktadır. Örneğin 10 kg yıkama kapasitesi olan bir makine 6 kg kurutma yapabilmektedir. Bunun için içinden birkaç kilo çamaşır çıkarmanız gerekmektedir. Yani ya 10 kg kapasiteli makineye 6 kg çamaşır yükleyecek yıkatıp kurutma yaptıracaksınız ya da 10 kg yıkatıp yıkama sonunda 4 kg bir çamaşırı çıkaracaksınız ki kurutma işlemi yapabilsin. Bu da iş yükü demektir yani sizi uğraştırır.

Ama ben çok çamaşır yıkamıyorum diyorsanız 4-5 kg çamaşırınız çıkıyorsa o zaman atın çamaşır makinesine hem yıkasın hem de kurutsun siz de rahat edin. Kabul etmek gerekir ki kaliteli bir markadan alınan iyi bir ürün size büyük rahatlık yaşatacaktır. Özellikle wi-fi ya da home connect adı verilen teknoloji ile uzaktan idare edilen üstün teknoloji ürünler size tüm yıkama ve kurutma aşamalarını size adım adım bildirilecek.

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alınır Mı

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alınır Mı

Dezavantajları Neler?

Kurutmalı çamaşır makinesi alanlar ürünün bazı dezavantajlarına da katlanmak zorunda. Hem yıkama hem kurutma yapmanın getirdiği bazı olumsuzluklar sizi bu ürünü alırken iki kere düşünmeye sevk edebilir. Bakalım kurutmalı çamaşır makinesi kullanışlı mı?

 • Hem yıkama hem kurutma yapmasından dolayı makinenin erken yıprandığı, çabuk arıza verdiği konusunda bazı kullanıcı şikayetleri geliyor.
 • Çamaşırları çok fazla buruşturduğu da ayrı bir şikayet konusu. Fazla kırışan çamaşırlar bildiğiniz gibi çok zor ütülenir.
 • Tek kurutma makinesi alırsanız üründe çamaşırlarınızdan dökülen tozları ve kumaş tiftiklerini biriktiren bir hazne/filtre yer alır. Ancak kurutmalı çamaşır makinesi alırsanız böyle bir hazne olmaz ve kazan içini sürekli temizlemek zorunda olursunuz.
 • Bir diğer dezavantajı kurutmalı çamaşır makinesinde nem sensörü olmamasıdır. Bu sebeple çamaşırlarınızın kuruyup kurumadığını anlamak için arada makineyi durdurup kontrol etmek zorunda kalırsınız. Etmezseniz makine program sonuna kadar çalışır ve çamaşırlarınız kurumuş olsa bile kurutmaya devam eder. Bu da kıyafetlerin ömrünü kısaltır.
 • Çamaşır makinelerinde yıkama programları yıkayacağınız ürünlere göre farklılık gösterse de kurutmalı çamaşır makinesi her ürünü aynı sürede kurutur. Bu da kimi ürünün kururken diğerlerinin çekmesi anlamına gelir. En çok şikayet buradan gelir.

Söylediğimiz dezavantajları ortadan kaldıracak teknolojiler zamanla üretilebilir ve kurutmalı çamaşır makineleri tercih edilecek seviyelere gelebilirler. Bunun için markalardaki teknolojik gelişmeleri sürekli takip etmenizi öneririz.

Tavsiyemiz Nedir?

Kurutmalı çamaşır makinesi kullanışlı mı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Karar elbette sizin ama bize şahsi fikrimizi sorarsanız biz ayrı ayrı kullanılmasından yanayız. Banyoda veya kullanabileceğim başka bir alanda yerim yok diyorsanız belki o zaman alınabilir. Ama Umut Spot olarak çok şart ve elzem değilse kurutma makinesi almanızı tavsiye etmiyoruz. Her ne kadar 2.el eşya alanlar olarak bilinip spot eşya piyasasında faaliyet gösteriyor olsak da size önemli bilgiler vermeye devam edeceğiz. Yazımızı faydalı bulduysanız aşağı linkini ekleyeceğimiz bir kaç faydalı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Yorumları

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Fiyatları 2022

Çamaşır Makinesi Neden Su Boşaltmaz?

Çamaşır Makinesi Sıkmaya Geçince Neden Ses Yapar?

Bizi Takip Edin
2023-10-15T22:06:31+03:0020 Ağustos 2017|2 Yorum

2 Comments

 1. Mağdur 24 Mayıs 2023 - 20:31

  Helal

 2. admin 25 Mayıs 2023 - 00:47

  Teşekkür ederiz

Yorum Yap