Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusu özellikle yeni evlenecek olanların aklını karıştırmakta. Hangi koltuk takımı alınmalı, en iyi koltuk markası hangisi, ne tür koltuk almak daha mantıklı olur gibi sorularınızı da cevaplayacağız. Çünkü bir evin en önemli eşyası hiç şüphesiz şık ve rahat bir koltuk takımıdır. Dışarıdan bakıldığında çok albenili, rengarenk ve ihtişamlı duran koltuklar acaba sağlam mı?

İstikbal, Bellona, Yataş, Doğtaş, Mudo, Ikea gibi güvenilir markaların ürünleri çok daha kalitelidir. Ancak bu, markası bilinmeyen ürünlerin kalitesiz, kullanışsız olduğu anlamına gelmez.  Sıfır koltuk fiyatlarındaki hızlı yükseliş pek çok kişiyi ikinci el koltuk alanlar ile görüşerek kullanılmış ürünlere yöneltti. Çünkü spotçu dediğimiz esnaflarda da çok az kullanılmış, mağaza fiyatının yarısına bir koltuk takımı yakalamanız mümkün olabilir.

İnsanlar yaylı koltuk mu süngerli koltuk mu, yumuşak koltuk mu sert koltuk mu yani nasıl koltuk takımı almalıyım diye soruyor. Yıllardır sıfır veya ikinci el koltuk takımı alıp sattığımız için bu sorulara cevap verebilecek deneyime sahibiz. İsterseniz hemen cevap vermeye başlayalım

Koltuk-Alirken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk takımı seçerken sadece zevkinize göre karar veremezsiniz. Çünkü sizin beğendiğiniz koltuk vereceğiniz paranın karşılığını veremeyebilir. Amatör bir müşteriyseniz, teknik detaylar hakkında bilginiz yoksa hata yapma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı okuyarak pek çok detaya hakim olabilirsiniz.

Amacımız mağaza mağaza dolaşarak istediği koltuğu bulmaya çalışan tüketicilere önemli maddeleri anlatacağız. Böylece kendiniz tespit yapamasanız bile satıcılardan bu başlıklar hakkında bili isteyebilirsiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

Koltuk-Takimi-Modelleri

Koltuk takımı modelleri

Malzeme ve Kumaş Kalitesi

Koltuğun malzemesinin ve kumaşının kaliteli olması ürünü uzun süre kullanabileceğiniz anlamına gelir. Mağaza mağaza gezerek veya internet siteleri üzerinden kanepe ya da koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler çok önemlidir. Koltuğun yapıldığı iskeletin ve kumaşın malzeme kalitesi bu hususların başında gelmektedir. Sıfır koltuk takımı fiyatları ilk aşamada size pahalı gelebilir alma kaliteli bir takımın kullanım süresini göze aldığınızda bu tutar makul gelecektir.

Koltuk takımı kumaş seçimi de koltuğunuzun kullanım süresini doğrudan etkiler. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız deri ve kadife kumaşlardan uzak durmalısınız. Kolay silinebilen, yıkanabilen, leke tutmayan nubuk, keten ve tay tüyü kumaşlar en çok tercih edilen, rahat kumaşlardır.

Dekorasyon ve Tarz

Evinizin genel bir karakteri varsa, diğer eşyalarınızla ve tarzınızla uyumlu bir takım seçmelisiniz. Koltuk seçimi yaparken evinizdeki diğer eşyalarla beraber kombin yapabileceğiniz, tarzınıza yakın bir takım almalısınız. Örneğin evinizde modern çizgilere sahip bir masa takımı varsa bu takımın yanına avangard koltuk takımı alınmaz. Tercih edeceğiniz koltuk, masa sandalye takımınızla uyumlu tonlarda ve tarzda olursa odanız daha keyifli bir hal alır.

Küçük bir oda için alışveriş yapacaksanız koltuğunuzu daha minimal ölçülerde tercih ederek odayı daha işlevsel kullanabilirsiniz. Duvarla aynı renkte koltuk almamalı, farklı renklerde berjerler tercih ederek mekanı hareketlendirebilirsiniz.

İhtiyacınız ve Koltuğunuzun Ölçüleri

Koltuk-Alirken-Nelere-Dikkat-Etmelisiniz

Koltuk alırken ölçülere dikkat etmelisiniz

Koltuğunuzu kullanacağınız alanın ölçülerine dikkat etmeli, ihtiyacınızdan daha büyük veya küçük koltuk almamalısınız. Ailede kaç kişiniz, koltuğu kaç kişi kullanacak, yataklı koltuk mu istersiniz yoksa bazalı mı bunları iyi düşünmelisiniz. Yeni evlenen çiftler çekyatlı koltuk takımları yerine sabit, sandıksız koltukları tercih ederken kalabalık aileler çekyat takımı almayı seçiyorlar.

Salonunuz büyükse ve aileniz kalabalıksa takımlarınızı iki adet üçlü ve iki berjerden oluşturabilir, yanına puf veya bench koyabilirsiniz. Küçük bir aileniz varsa ya da koltuğu koyacağınız odanız çok küçükse L koltuk veya köşe koltuk satın alabilirsiniz. L koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında koltuğun kumaş seçenekleri, tarzı ve rengi de yer almaktadır.

Marka

Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun bir diğer cevabı da markadır. Herkes tarafından bilinen, kalitesi tartışılmayacak olan markaların ürünlerini tercih ederek daha akılcı bir iş yapmış olursunuz. Yataş, Ikea, Mondi, Doğtaş, Bellona, İstikbal, Mudo Concept gibi ünlü markaların koltukları her zaman tercih sebebidir. Bu markalarda aradığınız modeli veya beklediğiniz çizgileri bulamadıysanız Modoko veya Masko Mobilyacılar Çarşısını gezebilirsiniz.

Fiyat

Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımızın en çok beklenen aşaması fiyattır. Evinize uygun, içinize sinen koltuğu bulduysanız fiyat ikinci planda kalabilir bu çok normaldir. Ama siz siz olun araştırmadan, sorup soruşturmadan hemen almayın. Sıfır koltuk takımı fiyatları gün geçtikçe yükseldiği için elinizi çabuk tutsanız iyi olur. Modoko Mobilyacılar Çarşısını, Masko Mobilyacılar Çarşısı, Ikea, Doğtaş, Bellona, Yataş Mağazaları, Spotçular Çarşısı ve internet alışveriş siteleri tek tek gezilebilir.

Kumaş Tercihi

Koltuk-Takimi-Alirken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli

Uzun süre kullanacağınız koltuğun kumaşına önem vermeli, sizi rahatsız etmeyecek, kullanımı ve temizliği kolay olan kumaşlar seçmelisiniz. Mağazaya koltuk takımı almaya girdiğinizde birbirinden güzel renkler başınızı döndürebilir. İşte o an hata yapma ihtimaliniz çok yüksek. Koltuğunuzu rengine aldanarak almamalı, kumaşın içeriğini, sürtünme dayanıklılığını, ağırlığını detaylı şekilde sormalısınız.

Koltuklarda kullanılan kumaşlar doğal ve sentetik kumaşlar olarak ikiye ayrılır. Sentetik kumaş ile doğal kumaş arasında ne far vardır? Sentetik kumaşlar içeriğinde polyester bulundurduğu için sizi terletir. Doğal kumalar ise daha hassas içerikli olduğu için terletmez ama lekeleri kolay çıkaramazsınız. Leke çıkarma konusunda sentetik kumaşlar daha başarılı sonuçlar verir. Örneğin evinizde evcil hayvan besliyorsanız kadife türü sentetik kumaşları tercih etmelisiniz. Sentetik kumaşlar pati darbelerini ve izlerini fazla belli etmezken, oluşturduğu lekelerin de kolay çıkmasını sağlar.

Kaliteli kumaş nasıl olur, kaliteli koltuk kumaşı nasıl seçilir? Koltuk kumaşı seçiminde nelere dikkat edilmeli konusuna da yeri gelmişken değinelim. Kaliteli bir kumaşın gramajı en az 350 gr/m olmalıdır. Bu değerin üzerindeki kumaşlar kaliteli, altındaki kumaşlar ise dayanıksız ve kalitesizdir diyebiliriz. Koltuk kumaşının pamuklanmaması, dayanıklı olması sürtünme sayısına bağlıdır. 15.000 sürtünme ve üzerinde deforme olmaması kumaşın dayanıklı olduğunu gösterir. Kumaşın dayanıklı olduğu ispatlayan teste Martindale testi denir.

Sert Mi Yumuşak Mı?

Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna sert mi yumuşak mı detayını cevaplayarak devam edelim. Formu bozulmayan, yıllarca kullanabileceğiniz, rahat edebileceğiniz bir koltuğun iç malzemesi kaliteli ve optimum yoğunlukta olmalıdır. Minderlerin iç dolgusu genellikle süngerden yapılır. Sünger kalitesi ise DNS (dansite olarak bilinir) ile ifade edilir. DNS nedir? Bir m³ süngerin içindeki malzeme miktarının kg cinsinden değerini ifade eder.

12 dns ve 35 dns arası olan süngerler konvansiyonel süngerler olarak bilinir. Bu süngerler ekstra yumuşaktır, çökme yapmaz ve konforludur. Konvansiyonel süngerler en yumuşak süngerler olarak bilinir.

30-35 Dns arasında olan süngerler ise HR (High Relisience) sünger olarak adlandırılır. Bu süngerlerin en belirgin özellikleri ise elastikiyettir. Bu süngerler yüksek konfor sunan, çökmeyen, oturduğunuzda sizi saran süngerlerdir. Son derece dayanıklı olan bu süngerler üst düzey kalitedeki yataklar ve koltuklarda kullanılır. Sıfır koltuk alacağınız zaman satış temsilcisine üründe kullanılan süngerin DNS değerini sorabilirsiniz.

Koltuğun İskeleti

Koltuk-Takimi-İskeleti-Nasil-Olur

Koltuk-Takimi-İskeleti-Nasil-Olur

Koltuğun iskeleti insan iskeleti gibi görülmelidir. İskelet ne kadar sağlamsa koltuk o kadar geç yıpranır ve ömrü o kadar uzun olur. Minderler ne kadar yüksek kaliteli dolgu ile doldurulmuş olsa da sağlam bir iskelet üzerinde durmazsa hiçbir anlamı olmaz. İskelet malzemeleri arasında en sık kullanılanlar metal, kontraplak ve masif iskelettir.

Fırınlanmış kerestelerden oluşan iskelet modeli kontraplak iskelettir. Bu iskelet türü son derece hafif ve dayanıklı olmasının yanında özel olarak kurutulmuş ve nem oranı düşüktür. Masif iskelet ise kayın ve gürgen gibi ağaçlardan yapılan iskeletlerdir. Dayanıklılığı kullanılan ağacın cinsine göre değişmektedir. İçerisinde kullanılan ağaç iyi kurutulmamışsa zamanla formu bozulup gıcırdama yapabilir. Metal iskelet ise adı üzerinde lamalar ve metallerden oluşur. Doğru birleştirildiğinde oldukça dayanıklıdır.

Eski Koltuğunuzu Ne Yapacaksınız?

İkinci-El-Koltuk-Alanlar

İkinci el koltuk alanlar ile iletişime geçerek koltuğunuzu satabilirsiniz.

Koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya gayret ettik. Yeni koltuğunuzu aldıktan sonra eskisini ne yapacağınız konusunu hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz 2. el koltuk alalar için 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan ekibimizle iletişime geçebilir, aynı numaraya whatsapp üzerinden koltuğunuzun fotoğraflarını göndererek fiyat teklifi alabilirsiniz. Fiyat konusunda anlaşma sağlanırsa ücretsiz nakliye ile kapınızdan nakit alım yapıyoruz. Bizi istediğiniz zaman arayarak 2.el koltuk satabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2023-11-28T22:32:07+03:006 Eylül 2019|0 Yorum

Yorum Yap