İndüksiyon Ocak Nedir

İndüksiyon ocak nedir, avantajları nelerdir, 2022 model fiyatları gibi merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

İndüksiyon ocak fiyatları ile ilgili detaylı bilgi vermeden önce İndüksiyon ocak nedir, nasıl kullanılır, çok elektrik harcar mı gibi merak edilen detaylara değinmek istiyoruz. Özellikle 2022 yılı içinde elektrik ve enerji fiyatlarındaki beklenmedik artışlar insanların elektrikle çalışan her alete olan bakış açısını değiştirdi. Herkes A sınıfı ve üstü enerji tasarrufu sağlayan ürünlere yönelmeye başladı. Durum böyle olunca elektrikli ocak olarak bilinen bu tarz ürünlerin ortalama tüketim miktarları ve piyasa fiyatları ile ilgili açıklama yapma gereği duyduk.

İndüksiyon ocak nasıl temizlenir, doğalgazlı indüksiyon ocak var mı, elektrikli ocak ile arasındaki farklar neler gibi bilmek isteyeceğiniz konulara da değineceğiz. İlk duyduğunuzda fiyatlar yüksek gibi gelse de fiyat fayda bakımından değerlendirdiğinizde bu aletlerin aslında cep dostu olduğunu düşüneceksiniz. Pek çok marka tarafından üretilen, farklı fiyat seviyelerinde satışa sunulan indüksiyon ocak modelleri ve kullanımı ile ilgili yazımıza başlıyoruz.

İndüksiyon Ocak Nedir?

Görünümü son derece şık, temizlemesi çok kolay, üzerindeki tencereyi ısıtan ama elinizi yakmayan, mutfaklarda yavaş yavaş kendine yer bulan üçüncü nesil pişirme aletidir. Elektikli ocakla arasındaki fark ısı kaybının çok az olması ve ocağın kendisini veya bir başka nesneyi değil sadece üzerine konan tencereyi ısıtmasıdır. Böylece yemekleriniz çok kısa sürede pişerken elektriği %85 oranında verimli kullanmış olursunuz.

İndüksiyon Ocak Nasıl Çalışır?

İndüksiyon ocak çalışma prensibi bakımından son derece zekice tasarlanmış bir yapıya sahiptir. Ocak üzerindeki cam yüzeyin hemen altında bulunan elektromıktanıslı bir malzeme bulunur. Bu mıknatıs manyetik bir alan oluşturur ve üzerine İndüksiyon ocakla uyumlu bir tencere konduğunda tencerenin metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır.
Açık bir manyetik devre hayal edin ve siz bu devrenin üzerine doğru tencereyi koyduğunuzda bu devrenin tamamlandığını düşünün. Tencereyi koyduğunuzda açık devre tamamlanır ve pişirme için manyetik bir alan meydana gelir. İşte indüksiyon ocak tam olarak böyle çalışır.

İndüksiyon Ocak Özellikleri Nelerdir?

İndüksiyon ocak özellikleri ve sağladığı fayda bakımından tüplü, doğalgazlı ve elektrikli ocaklara göre çok daha efektif bir üründür. Bu tarz ocakların özelliklerinden yukarıdaki açıklamalarımızın belirli yerlerinde bahsetmiş olsak da daha anlaşılır olması için şöyle bir toparlamak istedik.

 • İndüksiyon ocak kendisini değil direkt olarak üzerine konan tencereye ısı aktarır. Bu yüzden ısı kaybı çok az olur.
  Güvenlidir. Yüzeyi değil tencereyi ısıttığı için üzerinde bir şey unutma, açık bırakma, tutuşma gibi korkularınız olmaz.
  Isı kaybı az olduğu için pişirme çok kısa sürede sağlanır. Zamandan tasarruf sağlarsınız.
  Üzeri cam olduğu için çok kolay silinip temizlenir.
  Isı ayarlaması dijital tuşlar vasıtasıyla yapıldığı için ayrıca düğme temizlemekle uğraşmazsınız.
  Doğalgazlı ve tüplü ocaklara göre %50 den fazla ısı ve yakıt tasarrufu sağlar.

İlginizi Çekebilir: İndüksiyon Ocak Nedir Çok Elektrik Harcar Mı?

Elektrikli Ocak İle İndüksiyon Ocak Arasında Ne Fark Vardır?

Elektrikli ocak ile indüksiyon ocak arasındaki fark dışardan bakıldığında değil ancak kullanıldığında anlaşılabilir. Çünkü ikisi de cam yüzeye ve dokunmatik tuşlara sahiptir. Peki kullanırsanız size ne gibi farklılıklar sunarlar?

İndüksiyon Ocakta Artık Her Tencereyi Kullanabilirsiniz.

Bu aparatı kullanarak indüksiiyon ocaklarda her türlü tencereyi kullanabilirsiniz.

 • En büyük fark elektrikli ocakların her türlü tencereyi ısıtabilmesidir. İndüksiyon ocaklarda ürüne özel tencere satın almalısınız ki bu tencereler de oldukça maliyetli. Ancak enerji ve zamandan edeceğiniz tasarruf bu maliyete değer mi buna siz karar vermelisiniz. Ancak sabit şekilde üretilen bir aparat ile bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi metal altlığı cam yüzey üzerine koyup üzerine İndüksiyon ocakla uyumsuz tencerenizi koysanız bile yemeğinizi ısıtabilirsiniz. Bir parça ısı kaybı olsa da uyumlu tencere alım maliyetinden kurtulmuş olursunuz.
  İndüksiyon ocak yanarken elinizi üzerine koyarsanız eliniz yanmayacağı gibi tencereden yemek dökülmesi halinde o yemek de yanmayacaktır.
  Elektrikli ocaklarda ısı rezistans aracılığı ile cam yüzeye buradan da üzerindeki tencereye aktarıldığı için ısı kaybı fazla olur. Bu da İndüksiyon ocağa göre daha geç pişirme ve enerji sarfiyatı demektir.

İndüksiyon Ocak Kullanmanın Dezavantajları Neler?

İndüksiyon ocak kullanmanın dezavantajları avantajları kadar fazla değildir. Zaten bu yüzden çok tercih edilmeye başlanmıştır. Yine de indüksiyon ocakla uyumlu tencere fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca elektronik bir yapısı olduğu için kalp pili, işitme cihazı gibi ürünler kullanan kişilerin çok yaşlaşmaması hatta kullanmaması tavsiye edilir.

2022 İndüksiyon Ocak Fiyatları : Miele İndüksiyon Ocak Fiyatları

İndüksiyon ocak dediğimizde akla ilk olarak kaliteden ödün veremeyen, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşya gruplarında da mükemmel ürünler sunan Miele gelir. Üstün tasarımları ve yeni nesil dizayn anlayışıyla ürünlerini müşterilerine sunan markanın fiyatları el yakan cinsten. Minimum fiyat 10 bin Tl den başlarken 45-50 bin Tl seviyelerine kadar çıkmaktadır. Kimine göre yüksek kimine göre normal olan bu fiyatlar küçük ev aletlerine kadar Miele kullanan aileler için normal karşılanıyor.

2022 İndüksiyon Ocak Fiyatları : Arçelik İndüksiyon Ocak Fiyatları

2022 beyaz eşya fiyatlarında artış olan markalardan biri olan Arçelik, yerli olması sebebiyle ithal markalara göre daha erişilebilir rakamlar sunmaktadır. Servis avantajı ile birlikte yaygın satış ve montaj ağı insanların pek çoğunu buraya yönlendirmektedir. Arçelik indüksiyon ocak fiyatları 5-6 bin Tl gibi başlamakta, 24 bin Tl seviyelerine kadar çıkmaktadır. Fiyat farklılığının bu kadar fazla olmasının en belirgin sebebi ocak ölçülerinin farklı olmasıdır.

2022 İndüksiyon Ocak Fiyatları : Gaggenau İndüksiyon Ocak Fiyatları

1683 yılında Almanya’nın güneybatı Kara Orman bölgesinde kurulan markanın ürünleri adeta sanat eseri gibidir. Tüm Alman beyaz eşya markalarında olduğu gibi ürünlerinde kaliteden asla ödün vermez. Gaggenau markası ocaklarını 200 serisi ve 400 serisi olarak ikiye ayırmaktadır. Bu seriler arasındaki farklar ölçü, estetik ve kontrol farklılıklarıdır. Gaggenau markasında da tahmin edebileceğiniz gibi fiyatlar biraz yüksek. Başlangıçta 8 bin Tl seviyelerinde olan rakamlar 40 bin bandına kadar çıkmaktadır. Çok fazla bilinen bir marka olmasa da gelir seviyesi yüksek olan aileler tarafından sürekli tercih edilen Gaggenau lüks konut projelerinde aranan bir markadır.

2022 İndüksiyon Ocak Fiyatları : Bosch İndüksiyon Ocak Fiyatları

İki asra yakın bir geçmişe sahip olan Bosch markası ülkemizde sıfır beyaz eşya deyince akla gelen ilk markalardandır. Markanın kullanıcılar tarafından güvenilir bir yanı olduğu gerçek. Gaggenau ve Miele kadar yüksek fiyatlar sunmadığı için kalite ve estetik isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir.
Buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, ankastre serisi, kurutma makinesi kategorilerinde oldukça iddialı olan Bosch, indüksiyon konusunda da belirleyici markalardan biridir. Ürünlerini teknoloji, genişlik ve tercih edilen şeklinde sunan Alman devi firmanın fiyatları 6500 Tl den başlayarak 35 bin seviyelerine kadar gitmektedir.
2022 İndüksiyon Ocak Fiyatları : Siemens İndüksiyon Ocak Fiyatları

İndüksiyon ocak kullanmak isteyen aileler genelde belirli bir gelir seviyesine ulaşmış kişiler olduğu için fiyat çoğu zaman ikinci planda kalıyor. Siemens indüksiyon ocak da aileler ve yeni bina inşaa eden firmalar tarafından tercih edilmekte, kalite algısı oluşturmaktadır. Fiyat seviyesi Bosch ile ortalama aynı aralıkta olduğu için 7 bin Tl – 30 bin Tl olarak düşünebilirsiniz.
İndüksiyon ocak farklı bir ürün olduğu için üretimini yapan marka sayısı kısıtlıdır. Belli başlı firmaları ele alıp fiyat aralıklarını sizinle paylaştık. İndüksiyon ocak almak istiyorum ama hangi markayı tercih edeceğimi bilmiyorum diyorsanız yazımızın size faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bizi Takip Edin
2022-04-26T23:38:43+03:0029 Nisan 2022|0 Yorum

Yorum Yap