İkinci el mobilya almak mı istiyorsunuz? Sıfır mobilya fiyatları öyle seviyelere geldi ki 2.el almak artık çok mantıklı. Doğru firma ile çalışıp kaliteli bir mobilya aldığınız zaman hem bütçenizi korumuş hem de ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. O halde ikinci el mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler neler bilmeniz gerekir.

İkinci el mobilya alanlar özellikle koltuk takımı, L koltuk, baza yatak, masa sandalye, çekyat, elbise dolabı, yatak odası, ofis mobilyası, deri koltuk, bahçe mobilyası gibi eşyaları tercih etmektedir. Elbette bu eşyaları satın alırken bazı noktalara önem vermeli, paranızı vermeden önce bazı kontrolleri yapmalısınız. Ekip olarak size fayda sağlayacağına inandığımız baz detayları paylaşacağız. Sizin için faydalı bilgiler olacağından emin olabilirsiniz.

İkinci-El-Mobilya-Alirken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler-min

İkinci el mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci El Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evinizde, ofisinizde veya bahçenizde kullanacağınız mobilyalar için fazla bütçenizi sarsamadan temiz 2.el mobilya almak çok mantıklı olacaktır. Hele ki temizini, markalısını ve uygun fiyatlısını bulursanız değmeyin keyfinize. Zenginlerin ikinci el eşyaları bazen spotçular çarşısına gelebiliyor. Böyle bir dönemi yakalarsanız değerinde kaliteli eşya alabilirsiniz. Yazımızın devamında size ikinci el mobilya alanlar nelere dikkat etmeli bundan bahsedelim.

Mobilyanın Genel Durumuna Bakın

Ürüne dışardan baktığınızda size genel bir fikir verecektir. Özellikle koltuk takımı veya köşe koltuk alacaksanız oturma kısımlarında varsa uzaktan baksanız da görebilirsiniz. Ya da masa sandalye almayı düşünüyorsanız şöyle bir ucundan hafif sallayın. Sağlam bir masa asla oynamaz.

Malzeme Kalitesi Çok Önemli

Mobilyanın kalitesi üretildiği malzemesinden anlaşılır. Mdf den yapılan bir elbise dolabı ile ikinci sınıf suntadan yapılan bir mobilya asla bir olmaz. Ahşaptan yani gerçek ağaçtan üretilmiş mobilya bulursanız ve kesenize uyuyorsa hiç kaçırmayın deriz.

Temizlik Olmazsa Olmazınız Olsun

Çok yeni model bir mobilya bile olsa bazen temiz olmayabiliyor. Bilhassa çocuklu evlerde kullanılmış olan mobilyalar üzerinde delik, yanık, yırtık veya geçmeyen boya lekeleri olabiliyor. Satın alma aşamasına gelmeden önce bunları mutlaka kontrol etmelisiniz. Temizlik konusunda en çok dikkat etmeniz gereken ürün 2.el baza yatak alanlar için geçerlidir. Yatakların temiz ve lekesi olmasına özellikle ehemniyet göstermelisiniz.

Kötü Kokuya Aman Dikkat!

Bazı mobilyalar satılmadan önce depoda, çatı katında, ardiye veya kiler gibi kullanılmayan alanlarda bekletilmiş olabilir. Dolayısıyla eşyaların üzerine rutubet, kir, yabancı madde kokusu gibi kokular sinmiş olabilir. Eşyalar açık havada bekletilse, uzun uzun temizlense bile bu kokular geçmeyebilir. Bu yüzden almadan önce ya satıcıya sorun ya da uzun uzun koklayıp kontrol edin.

2. El Mobilyada En Önemli Etken; Marka

Size güven veren, kalitesini ispatlamış bir markanın bir ürününü size göz mü kırpıyor? Hiç kaçırmayın çünkü zenginlerin ikinci el eşyaları arasından gelmiş olabilir 🙂 Eğer bir iki eşya arasında kararsız kaldıysanız, hangisini tercih edeceğinize karar veremiyorsanız iyi markalı olanı alın.

İkinci-El-Koltuk-Alanlar

İkinci el koltuk alanlar

Ne Amaçla Kullanacağınızı İyi Belirleyin

Satın alacağınız 2.el mobilyayı nerede, ne için kullanacaksınız? Örneğin elbise asmak için basit bir elbise dolabı arıyorsanız yüksek fiyatlı bir ürün almaya gerek yok. Ama üzerinde uzun saatler geçireceğiniz bir koltuk alacaksanız bel desteğine, sizi kavramasına, kumaşının sizi yakmamasına dikkat etmelisiniz.

Ölçüleri Kullanacağınız Yere Göre Olmalı

İşte geldik müşterilerimizin en sık yaptıkları hatalardan birine. İkinci el mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığımızdan biri de ölçülerdir. Tam da aradığım eşyayı buldum derken bir bakmışsınız ki aldığınız yere sığmıyor. İşte o zaman başınızdan aşağı kara sular dökülür. Hele bir de satıcı ürünü geri almazsa 🙁 Bu yüzden satın almadan önce mutlaka ürünü ve yerini ölçün.

Renkleri Diğer Eşyalarınızla Uyumlu Olmalı

Çok aykırı, göz yoran renkleri olan mobilyaları satın almanızı önermiyoruz. Bazı eşyaları alırken renkler hoşunuza gidebilir ve kullanımının zor olacağını düşünmezsiniz. Ama evinize koyduğunuzda öyle bir göze batar ev içinde öyle sırıtır ki aldığınıza bin pişman olursunuz. Bu yüzden eğer kullanacağınız yerdeki eşyalarınızla uyumlu olmayan renkte ve desende bir eşya varsa hiç yanaşmasanız iyi olur. Renkleri solmuş, canlılığını kaybetmiş eşyaları tercih etmeyin.

Garantisi Devam Ediyorsa Mutlaka Değerlendirin

Özellikle yeni alınmış, kısa süre kullanıldıktan sonra satılmış olan eşyaların garantisi devam ediyor olabilir. 2.el koltuk, masa sandalye, baza yatak gibi eşyaların garanti kapsamında olanları size yeni eşya avantajı sağlayacaktır.

Güven Duyacağınız Bir Yerden Alın

2.el mobilya almak için güvenilir bir yer seçmek çok önemli. Daha önce o firmadan alışveriş yapmış bir tanıdığınızın referansı veya Google yorumları önemli ipucu verecektir. Sattığı ürünün arkasında duran, küçük problemlerde size yardımcı olan bir firma size sorunlu ürün satmayacaktır.

Nakliye ve Montaj Şartlarını Mutlaka Konuşun

Bazı art niyetli satıcılar bu konuyla ilgili sizden ücret talep edebilir. Ancak hemen hemen tüm ikinci el mobilya satan firmalar sattıkları ürünün nakliye montajını üstlenmektedirler. Örneğin 2.el yatak odası alacaksanız montaj ve ücretsiz taşıma şartlarını mutlaka konuşmalısınız. Aksi halde sizden ekstra ücret talep edilebilir. Buna kesinlikle yanaşmayın ve diğer firmaların bu hizmeti ücretsiz sağladığını belirtin.

Saydığımız bilgiler içinde atladıklarımız olabilir. Bunun için sizin de gözünüzü dört açmanız, uyanık olmanız, satıcıya aklınızdaki soruları çekinmeden sormanız gerekir. 2.el koltuk, L koltuk, çekyat, deri berjer alacağınız zaman mutlaka üzerine oturun, altlarına bakın. Masa sandalye mi almak istiyorsunuz? Sandalyelerin altını çevirip bakın bacaklarına veya oturma kısmına vida atılmış mı, tamir görmüş mü?

Aklınıza takılan sorular için bizi 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz tüm İstanbul geneline aktif şekilde hizmet vermekte, 2.el mobilya alım satımı için titizlikle çalışmaktadır.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

En İyi 10 Mobilya Markası

İkinci El Mobilya Alanlar

 

Bizi Takip Edin
2024-05-13T21:36:29+03:0020 Nisan 2024|0 Yorum

Yorum Yap