Sizin için ihtiyaç fazlası olan eşyalar bir başkası için çok önemli bir ürün olabilir. Yani gözden çıkardığınız eşya farklı bir yerden yeniden hayat bulabilir. İkinci el alışverişin faydaları toplumumuz tarafından yeni yeni fark edilmeye başlandı. Önceden insanlar kullanılmış eşya almaktan imtina ederler, alsalar bile bir başkasına söylemezlerdi. Ama artık öyle değil. Artık konu komşu, eş dost, arkadaş kardeş herkes birbirine tavsiyelerde bulunuyor.

İkinci el eşya alan satan firmalar gittikçe yaygınlaşsa da kaliteli ve sağlam ürünler sunarak müşterilerini mağdur etmeyen mağaza sayısı pek az. Ama internette araştırma yaparak kısa sürede bir kaç adres bulabilirsiniz. Sıfır eşya fiyatları günden güne artarken hem eski eşyalar yeniden hayat buluyor hem de bütçeniz korunuyorsa, 2.el eşya almak kaçınılmaz. Peki bunun bize faydaları ne olacak? Hemen anlatalım

İkinci-El-İkea-Mobilya-Alanlar

İkinci el Ikea mobilya alanlar

İkinci El Eşya Almanın Faydaları Neler?

2.el eşya dediğimiz zaman insanların aklına hemen eski püskü, deforme olmuş ürünler geliyor. Aslında hiç de öyle değil. Özellikle toplu ikinci el eşya alımı yapan firmalarda ihtiyacınıza göre kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Daha önce böyle bir yola başvurmadıysanız muhtemelen size getireceği faydalardan da habersizsiniz. Tamam o zaman biz sizin için sıralayalım. İşte başlıyoruz.

1. Daha Düşük, Ödenebilir Fiyatlar

İnsanların alım gücü günden güne eridiği için artık mağazalardan alışveriş yapmakta, sıfır eşya almakta zorlanıyorlar. Fiyatlar ulaşılamaz seviyelere geldiği için tüketiciler ya borçlanıyor ya da ihtiyaçlarını sürekli erteliyorlar. Oysa eski eşya satan yerler gezilerek daha makul rakamlara ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Mesela sıfır koltuk takımı almak isterseniz mağazalardaki fiyatlar 35-40 bin Tl seviyelerinden başlarken 2.el koltuk takımlarını 15-20 bin gibi rakamlara bulabilirsiniz.

2. Benzersiz Eşyalar Bulma Şansı

Bakın işte bunun hazzı anlatılamaz 🙂 Özellikle ikinci el elektronik veya küçük ev eşyası tutkunuysanız gezdiğiniz dükkanlarda sizi maziye götürecek pek çok eşya bulabilirsiniz. Ya da üretimden kalkmış, artık bulmanın imkansız hale geldiği eşyalara hiç ummadığınız bir yerde rastlayabilirsiniz. Belli mi olur belki de herkesin almak istediği eşya size denk gelir.

3. Kaliteli Ürün, Uygun Fiyat

Çok kaliteli bir markanın sıfır eşyasını alamıyorsanız belki ikinci el olarak sahip olabilirsiniz. Mesela Mudo mobilya modelleri çok pahalı olsa da ikinci el mobilya satan mağazalar gezilerek Mudo koltuk, kitaplık, raf, sehpa, elbise dolabı, bahçe mobilyası, masa sandalye gibi ürünler uygun fiyatla satın alınabilir. Ya da bazı Ikea mobilya modelleri showroomlarda bulunamazken spotçular çarşısındaki mağazalara göz atarsanız bu ürünlere denk gelebilirsiniz.

4. Sürdürülebilir Bir Yaşam

Son dönemlerde bu sözü çok duyuyor olabilirsiniz. Kaynakların gitgide azaldığı, tüketimin arttığı ve insanların tatmin olmayacak şekilde tüketmeleri atık miktarını artırmakta, israfı önlenemez boyutlara getirmektedir. Çıkan her yeni eşyaya rağbet edip sıfırını satın almak yerine 2.el eşya tercih ederek tasarruf yönelik tüketimin bir parçası olabilirsiniz.

5. Çevreye ve Enerjiye Destek

İkinci el alışverişin faydaları arasında çevreye ve tasarruf edilen enerji kaynaklarına destek olmak da sayılabilir. Sıfır eşya almayarak yenisinin üretilmesini teşvik etmediğiniz için ormanlarımızın ve azalan enerji kaynaklarımızın daha verimli kullanılmasının parçası olmak demektir. Özellikle az kullanacağınız bir eşya için sıfır olan modeli tercih etmenize hiç gerek yok Sadece benimle olur mu demeyin bir eşya veya bir ürün bile çok önemli.

6. Daha Fazla Seçenek, Daha Farklı Fikirler

2.el eşya almaya karar verdiğiniz zaman sizi daha çok seçenek bekliyor olacak. Mesela 2.el koltuk almak için spotçular çarşısına gittiğinizde dükkanlar içinde birbirinden farklı pek çok marka ve modeli bir arada bulabilirsiniz. Köşe koltuk almaya gittiğinizde bir anda kendinizi retro sandalye almışken bulabilirsiniz 🙂 Çünkü 2.el eşya satan dükkanları gezdikçe aklınıza farklı fikirler gelebilir, beğenilerinizi geliştirebilir, dostlarınızın aradığı ürünleri bile bulabilirsiniz.

İkinci-El-Retro-Mobilya-Alanlar

İkinci el retro mobilya alanlar

7. Değer Kaybı Yaşamazsınız

Hangi eşyayı alırsanız alın sıfır aldığınız zaman ertesi gün eşyanız değer kaybetmeye başlar. Ama 2.el aldığınız zaman zaten uygun fiyatla aldığınız için, satmak isteseniz bile maddi kaybınız minimum seviyede olur. Bu yüzden yenisini almadan önce kullanılmış olana yönelmeniz, almasanız bile en azından mağazaların dolaşmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

8. Bütçenizi Koruyarak Tasarruf Edebilirsiniz

İkinci el alışveriş yaptığınızda bütçenizi korumuş, zamanla duyabileceğiniz ihtiyaçlarınız için tasarruf etmiş olursunuz. Örneğin sıfır televizyon için 20 bin lira vermek yerine 10 bin lira verirseniz kalan para ile eviniz veya kendiniz için farklı bir ihtiyacınızı kapatabilirsiniz.

Eskiciler veya spotçular çarşısına gittiğiniz zaman ilk gördüğünüz ürünü hemen satın almayın ve daha fazla mağaza gezin. Böylece tüm seçeneklere göz atmış olabilir belki de aynı ürünü başka mağazada daha uyguna bulabilirsiniz. Ayrıca ödeme yapmadan önce mutlaka pazarlık yapmanızı ve nakliye, taşıma ücreti ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Eğer 2.el beyaz eşya, mobilya, televizyon, klima, masa sandalye, ofis mobilyası, deri koltuk, baza yatak gibi eşyalar arıyorsanız bizi de ziyaret edebilir, ürünlerimizi yerinde görerek satın alabilirsiniz. Firmamız Küçükyalı semtinde 15 yıldır hizmet vermektedir. Her zaman bekleriz efendim 🙂

Bizi Takip Edin
2024-05-12T22:36:11+03:0023 Nisan 2024|0 Yorum

Yorum Yap